Lasīšanas laiks: 2 min
Rūpes, Iesalkāja, Auseklis, Jostiņas, Lūšakrogs, Zeltaleja, Pinte – tās ir tikai dažas interesantu nosaukumu pieturvietas, kurās SIA “VTU Valmiera” autobusus sagaida pasažieri, informē uzņēmumā.
SIA “VTU Valmiera” maršrutos ir apstāšanās vietas, kuru vārds ikdienā netiek saistīts ar sabiedrisko transportu, piemēram, Pūpoli, Skujas, Dūmi, Stars, Ferma, Saule, Ieži. Ir pieturas, kuru nosaukumus var ieteikt izrunāt pirms uzstāšanās mēles ievingrināšanai, piemēram, Jaunvaļģi, Kalnjēņi, Ķieģeļceplis, Grošļi, Šķiliņi, Čauči. Ir arī tādas, kas nes cilvēka vārdu, piemēram, Jānītis, Viesturi, Leokādija, Noriņas, Silva. Tāpat ir arī interesanti salikteņi un vārdi, kuru izcelsme liek strādāt iztēlei, piemēram, Gaujaslāči, Podragi, Jaunstintes, Platači, Radziņtalcis, Velnkalēji, Zeltaleja, Svētciems, Bērzkrogs, Vecbebri. Un tādas pieturvietas, kuru tuvumā, iespējams, kādreiz piedzīvoti pasakās un teikās aprakstīti notikumi, ja reiz doti šādi nosaukumi, piemēram, Naudas kalns, Lāčukalns, Ķeizari, Muižnieki, Darvaskalns, Baltmuiža, Rūnas. Arī dzīvās radības iedvesmojušas autobusu apstāšanās vietu vārdus, piemēram, Žagatas, Zaķi, Vārniņas, Roņi, Ērgļi, Brieži, Paipalas, Pūces, Vērsis, kā arī daba: Mežmaļi, Silakalni, Priedes, Dzintari, Apses, Cinīši, Velēna, Virši, Celmi, Rožkalni, Dumbrāji, Ausma. Un drīzāk ar pusdienu galdu saistāmi vārdi lasāmi uz dažiem pieturvietu stabiņiem, piemēram, Rāceņi, Oliņi, Šķiņķi. Nosaukumos varam atrast arī nodarbošanās, piemēram, Kalējiņi, Dārznieki, Namnieki, Mērnieki, Arāji.
Valmieras muzeja vēstures nodaļas vadītāja Ingrīda Zīriņa pastāstīja, ka apdzīvotu vietu un māju, līdz ar to arī pieturvietu, nosaukumi radušies, sasaistot tos ar blakus esošajiem dabas objektiem, tur dzīvojošo cilvēku rakstura iezīmēm, sastopamajiem dzīvniekiem u.tml. Tāpat arī ietekme bijusi dažādu tautu valodām, kuru pārstāvji dzīvojuši tagadējā Latvijas teritorijā, kā arī vācu un krievu ierēdņu rakstītprasmei, dokumentējot, kā konkrēto vietu izrunā vai ko par to saka vietējie iedzīvotāji.
Muzejā atrodamajās grāmatās ir liecības, ka vietvārdi ir saikne ar aizgājušiem laikiem, ļaujot ieskatīties vēsturē – kādas bija nodarbošanās, kāda – dabas un dažādu parādību, notikumu uztvere, kas bijis svarīgi iedzīvotājiem.