Lasīšanas laiks: 3 min
“Latvijā katru dienu no insulta mirst vidēji septiņi cilvēki. Mirstība šī iemesla dēļ ir divas ar pusi reizes augstāka, salīdzinot ar rādījumiem citās Eiropas valstīs. No insulta Latvijā cieš ap astoņiem tūkstošiem cilvēku. Tas ir liels cipars. Bet labā ziņa ir tā, ka insultu var novērst, savlaicīgi atpazīstot pazīmes un ārstējoties,”
portālam “Valmieras Ziņas” stāsta Inese Mauriņa, pacientu biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja.
Atzīmējot Pasaules Insulta dienu, 30.oktobrī Valmierā tirdzniecības centra “Valleta” 3.stāvā līdz plkst. 19:00 notiek informatīvi-praktisks vakars par insulta un sirds asinsvadu slimību profilaksi.
Augstie mirstības rādītāji lielā mērā saistīti arī ar to, ka iedzīvotāji nepārbauda veselību ne profilaktiskos nolūkos, ne arī, ja pamanīti simptomi.
“Viens no rādītājiem ir augsts asinsspiediens. Gandrīz pusē gadījumu iemesls ir mirdzaritmijas – neritmiskas sirdsdarbības – izraisīts insults. Ir gadījumi, ka arī pārbaudēs netiek atklāti riski, bet tādu ir ļoti maz. Lielākoties problēmas saistītas ar to, ka riski nav atpazīti un nav sekojusi nepieciešamā ārstēšana,”
skaidro I.Mauriņa. Tam piekrīt arī medmāsa Aina, kura Pasaules Insulta dienas ietvaros Valmierā veic mērījumus interesentiem:
“Strādāju slimnīcā uzņemšanas nodaļā, redzu, kādā stāvoklī cilvēki tiek ievesti. Pēc tam aprunājoties, viņi gadiem nav bijuši pie ģimenes ārsta. Latvijā tas ir ļoti izplatīti – nedomāt par savu veselību, cerēt, ka tāpat paliks labāk, protams, to ietekmē arī finansiālā situācija.”
Informatīvi-praktiskā vakara mērķis ir pievērst uzmanību tam, ka insulta risku iespējams novērst.
“Svarīgs ir veselīgs uzturs, fiziskās aktivitātes, kā arī regulāras pārbaudes gan pašiem, gan arī mudināsim par veselību parūpēties tuviniekus. Pirmais insults var būt ar letālām sekām. Protams, cilvēki, kuri to piedzīvojuši, bet atveseļojušies, nedrīkst pārtraukt ārsta norādījumu ievērošanu vai piekopt veselību pasliktinošu dzīvesveidu,”
skaidro I.Mauriņa.
Šogad Pasaules Insulta dienas tēma ir “Es esmu sieviete. Mani apdraud insults.” Saskaņā ar Pasaules Insulta organizācijas datiem – katrai piektajai sievietei dzīves laikā draud insults (salīdzinājumam – šāds risks ir arī katram sestajam vīrietim). Arī mirdzaritmija biežāk izraisa insultu sievietēm. Vaskulāru slimību risks sevišķi palielinās pēc menopauzes, kad estrogēnu līmenis sievietes organismā samazinās. Turklāt pasaules dati liecina, ka sievietes retāk saņem reperfūzijas terapiju (tromba šķīdināšanu vai izvilkšanu no asinsvada) pēc insulta, viņām biežāk izveidojas invaliditāte un biežāk mēdz būt arī depresija pēc insulta.
“Ļoti svarīgi, piedzīvojot insultu, pēc iespējas ātrāk nokļūt mediķu aprūpē. Tāpēc jāatpazīst insulta pazīmes: vienpusējs vājums vai kustību zudums, noslīd sejas viena puse, acs vai lūpas kaktiņš, jūtams notirpums, kustību koordinācijas traucējumi un reibonis, nespēja runāt vai saprast teikto, redzes traucējumi ar dubultošanos un reiboni, nespēja norīt un parunāt, stipras galvassāpes, slikta dūša,”
skaidro medmāsa Aina.
Pasākuma laikā iedzīvotājiem ir iespēja uzdot sev interesējošos jautājumus speciālistiem, kā arī noteikt mirdzartmijas un insulta risku, veikt asinsspiediena un pulsa mērījumus, saņemt informatīvos materiālus.
Pasākumu iedzīvotājiem organizē pacientu biedrība “ParSirdi.lv”.