Lasīšanas laiks: 4 min
Smiltenes tehnikuma projektu vadītājas Ingunas Avotas sirds tagad ir mierīga. Iepazinusies ar jauniešu prakses vietām Lielbritānijā un Maltā, viņa uzskata, ka tajās nodrošināts viss, lai audzēkņi paplašinātu redzesloku un gūtu jaunu pieredzi ārpus Latvijas.
Projektu vadītāja šobrīd gatavo iepazīšanās programmu, lai jauniešiem un viņu pavadoņiem došanās uz svešajām valstīm nesagādātu nevajadzīgu satraukumu.
Jaunas iespējas šuvējiem un aprūpētājiem
“Vispirms devos uz Portsmutu Lielbritānijā. Turp jau pavisam drīz “Erasmus+” jaunā projekta “Profesionālā pieredze citā valstī – vairāk iespēju nākotnē” ietvaros brauks Alsviķu struktūrvienības šuvēji un aprūpētāji – audzēkņi ar īpašām vajadzībām. Inguna Avota ar vispatiesāko prieku stāsta par prakses vietu šuvējiem, kuri Portsmutas teātrī labos kostīmus un, ja vēlēsies, varēs piedalīties arī jaunu tērpu tapšanā. “Teātra kolekcijā ir ap 2000 tērpu, kas pārstāv visdažādākos laikmetus un izrādes. Tur ir gan Skārletas kleita, gan tērpi no filmas “Titāniks”. Teātra kostīmi tiek arī izīrēti, tāpēc tos ik pa laikam nepieciešams pielabot un pārveidot. Jauniešiem tas būs vienlaikus interesants ieskats pasaules modes vēsturē un teātra aizkulisēs. Arī cilvēki, kas viņus sagaidīs, ir ļoti sirsnīgi un pretimnākoši,” atzīst Inguna Avota.
Viesojoties Portsmutā, projektu vadītāja apmeklēja arī senioru māju – privāto aprūpes namu, uz kuru dosies Alsviķu struktūrvienības aprūpētāji. “Tajā pastāvīgi uzturas astoņi cilvēki, bet pa dienu uz dažādām nodarbībām atved vēl dažus seniorus. Par viņiem gādā seši aprūpētāji, kuri labprāt gaida praksē jauniešus no Latvijas. Senioru mājā valda ļoti omulīga gaisotne – vecie ļaudis piedalās diskusijās, kopā dzer tēju, skatās televīzijas pārraides, spēlē galda spēles, dodas pastaigās. Tiem, kuriem pašiem par sevi parūpēties grūtāk, nepieciešams piepalīdzēt; Alsviķu audzēkņiem arī tā noteikti būs laba pieredze un jauka izraušanās no ikdienas. Abās minētajās prakses vietās gan būtiski, lai audzēkņiem būtu pamatzināšanas angļu valodā un viņi tajā spētu komunicēt par svarīgākajiem jautājumiem.”
Projekta dalībniekiem, uzturoties Lielbritānijā, tiks nodrošināta iespēja doties arī izglītojošās ekskursijās. “Vispirms apskates vērta ir pati Portsmuta, kas atrodas ļoti skaistā vietā pie jūras. No prakses vietām apmēram stundas laikā iespējams nokļūt slavenajā Stounhedžā. Nepilnu divu stundu laikā var aizbraukt uz Londonu un izmantot daudzos Lielbritānijas galvaspilsētas tūrisma piedāvājumus. Smiltenes tehnikuma Alsviķu struktūrvienības pārstāvjus sagaidīs latviete Līva Sniķe, kura gatava palīdzēt ar padomu un nepieciešamo informāciju visu prakses laiku.”
Profesionālās izaugsmes zemē Maltā
No Lielbritānijas Inguna Avota devās uz Maltu, kur iepazinās ar nākamo datoroperatoru prakses vietu. Šiem audzēkņiem ar īpašām vajadzībām līdzi dosies arī pavadošās personas. Prakses laikā tehnikuma pārstāvji nodarbosies ar datu ievadīšanu un sagatavos prezentācijas bukletu par Maltu. Tas lieti noderēs nākamajiem “Erasmus+” dalībniekiem. Praksē uz Maltu brauks arī Alsviķu struktūrvienības apavu labotāji, Smiltenes tehnikuma nākamie veterinārārsta asistenti, automehāniķi un viesnīcu speciālisti.
Viesojoties Maltā, Smiltenes tehnikuma projektu vadītāja Inguna Avota apmeklēja arī tos skolas jauniešus, kuri šobrīd jau atrodas profesionālās kvalifikācijas praksē šajā valstī –
4.a transporta kursa jauniešus – nākamos celtniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķus. No viņiem vislabākās prakses vadītāja atsauksmes izpelnījies Edgars Tašmans – viņam pēc skolas beigšanas Maltā piedāvāts darbs. Prakses vietā Maltā skolotāja apciemoja arī nākamo viesnīcu pakalpojumu speciālistu Reini Beperščaiti, kurš ļoti atzinīgi novērtējis iespēju papildināt profesionālās zināšanas ārpus Latvijas.
“Nākamo “ceļinieku” prakses vadītājs ir diplomēts inženieris. Jaunieši strādā vidēji lielā ceļu būves uzņēmumā. Sākumā, lai pārbaudītu audzēkņu prasmes un attieksmi pret darbu, viņiem piedāvāti paši vienkāršākie darbi. Tā kā puiši ieradušies Maltā uz pusgadu, izrādot ieinteresētību un apliecinot godprātīgu attieksmi pret darbu, viņiem noteikti tiks dota iespēja arī darīt ko vairāk un apgūt jaunākās tehnoloģijas,” pārliecināta Inguna Avota.
“Jaunieši diemžēl bieži vien nenovērtē, ka veiksmīgas sadarbības pamatā ir laba komunikācija. Prakses vadītāji ļoti gaida viņu iniciatīvu, vēlas, lai audzēkņi izsaka savu viedokli un vēlmes.”
Projektu vadītāja uzskata, ka jaunieši varētu aktīvāk izmantot arī viņiem piedāvātas iespējas brīvajā laikā ceļot un iepazīt attiecīgās valsts dabu, kultūru un tradīcijas.
“Tā kā puiši līdz šim vēl nekur ārpus pilsētas, kurā strādā, nebija tikuši, brīvdienās noorganizēju viņiem ekskursiju. Pirmajā dienā visi kopā devāmies uz slaveno Gozo salu, aplūkojām Azūra logu, baudījām turienes brīnišķīgo dabu. Otrajā dienā viesojāmies Msidā, kas ir sava veida pilsēta pilsētā. Unikāla ar savu senatnes auru. Staigājot pa tās ieliņām, jūties kā atgriezies 16. gadsimtā.
Mums bija arī pašiem sava gide – Smiltenes tehnikuma absolvente Līga Šarpio. Veterinārārsta asistente, kura pēc tehnikuma beigšanas uzaicināta atgriezties prakses vietā – veterinārajā klīnikā Maltā. Tikpat liels prieks bija satikt arī Lieni Krūmiņu – Smiltenes tehnikuma viesnīcu pakalpojumu speciālisti, kura Maltā sevi labi apliecinājusi mārketinga jomā. Mūsu draudzīgajam pulciņam pievienojās arī Smiltenes tehnikumu absolvējušais ēdināšanas pakalpojumu speciālists Toms Ceplītis, kurš tagad Maltā ir pazīstams un ļoti iecienīts pavārs. Visi minētie jaunieši iecerējuši ārzemēs uzkrāt profesionālo pieredzi un naudiņu, lai pēc tam varētu piepildīt savus sapņus Latvijā. Maltā mums klājas tiešām labi, bet ļoti gribas atgriezties mājās,” viņi teica.
Skolotāja atzīst – jaunieši viņu tik sirsnīgi sagaidījuši, ka brīžam jau sākusi justies kā mamma, kuras, esot tālu projām no mājām, daudziem tik ļoti pietrūkst.