Lasīšanas laiks: 3 min
Spīts stāv pāri visam, tāpat kā Valmiera ar Gauju līkumotu. Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas (VPVĢ) Teātra sporta pulciņa “MoDrIs” dalībnieku pašrocīgi organizētā improvizācijas vakaru Latvijas tūre “Improvīzija” ir sekmīgi noslēgusies, pavisam kopā uzstājoties piecās dažādās vietās ar deviņiem atsevišķiem pasākumiem, pulcējot vairāk nekā 100 interesentus improvizācijas teātra mākslas iepazīšanai. Lai arī ceļš līdz panākumiem bija izaicinājumiem pārbagāts, ar lepnumu un gandarījumu nu jau var pavisam droši apgalvot – visas ieguldītās pūles atmaksājās ar uzviju.
Gan pirms sporta disciplīnas veikšanas, gan pirms dziedāšanas, gan arī pirms improvizēšanas ir nepieciešama iesildīšanās. Ikkatra uzstāšanās sākās ar publikas iesildīšanu, izspēlējot dažādas aktivitātes asociatīvās domāšanas pilnveidošanai, sevis atraisīšanai un vispārēji pozitīvas atmosfēras nodrošināšanai, sniedzot pārliecību – ikviens var līdzdarboties, vai nu sniedzot ierosinājumus, kādos apstākļos izspēlēt etīdi, vai nu pašiem uzkāpjot uz skatuves. Īpaši lielu atzinību guva aktivitāte “Pēteris pārdod picu Pampāļos”, kur vadītājs norāda uz kādu no skatītājiem vai improvizatoriem un nosauc latviešu alfabētā esošu skaņu. Uzrunātajam uzreiz ir nepieciešams sniegt atbildi, atklājot, kurš, ko un kur pārdod, izmantojot attiecīgo burtu (piemēram, “T” – Tenis pārdod traukus Tukumā). Starp iecienītākajām etīdēm, kas izpelnījās visvairāk publikas sajūsmas, jāmin “Labais un sliktais variants”, izspēlējot, piemēram, dažādus iespējamos 1. septembra svinību piemērus. Tiesa gan, improvizācijas māksla ir gaistoša – katra pēc tādiem pašiem noteikumiem izspēlēta etīde līdz nepazīšanai atšķirsies no iepriekšējās.
Ar sīvām un sadzīviskām politiskajām debatēm “Improvīzija” tika atklāta Valmieras pilsētas svētkos, uzstājoties Valmieras Jauniešu mājas dārzā. Rūjienas estrāde tika ieskandināta ar “karsto punktu”, izdziedot iecienītākās latviešu dziesmas, katrai nākamajai rodoties kā asociācijai no iepriekšējās. Limbažus pilsētas svētkos jaunās formās tika iepazīta visiem zināmā brāļu Grimmu pasaka par Sarkangalvīti, turklāt pēc uzstāšanās jaunie mākslinieki varēja labāk iepazīt pilsētu, dodoties ekskursijā un apmeklējot dažādas izstādes. Piedzīvojumi turpinājās Alūksnē, kur Bērnu un jaunatnes centra “Pagalms” radošā komanda bija personalizējusi skatuvi, sagatavojusi cienastu un vēlāk nodrošinājusi ekskursiju kuģītī “Marienburg”; meistarklasē tika uzburts vesels orķestris, katram piedaloties muzicēšanas procesā gan ar zināmākiem mūzikas instrumentiem, piemēram, tamburīnu un dūceni, gan arī mazliet eksotiskākiem, kā bifeļa ragu, otamatone un dūcošo podiņu. Tūre tika noslēgta ar karalisku uzņemšanu Rundālē, iepazīstot nesen atklāto Multifunkcionālo centru, tiekot cienātiem ar sātīgām vakariņām un vēl bagātīgākām brokastīm, kā arī pusnaktī peldoties Lielupē. Par ko visa šī laipnība? Pavisam vienkārši -, izdevumus sedzot ar iepriekš piesaistīto atbalstītāju sniegto finansējumu, ikviena no deviņām uzstāšanās reizēm (vai nu improvizācijas meistarklase, vai nu vakars) bija bezmaksas pasākums. Tā ir solidaritāte; dots devējam atdodas.
Brauciena galvenais ieguvums pašiem māksliniekiem ir iegūtā pieredze un pozitīvas enerģijas lādiņš, ar publiku kopīgi izsmejoties un piedaloties mākslas radīšanas procesā. Pēc visām uzstāšanās reizēm apmeklētāji tika aicināti dalīties pārdomās par piedzīvoto speciāli tūrei radītā Atklāsmju hronikā. Mazs ieskats par izjūtām, ar kādām skatītāji devās pēc satikšanās ar VPVĢ “MoDrIs” improvizatoriem:
- Es atbrīvojos, atklāju sevi, iemīlējos radošā brīvībā… Paldies! – Evelīna
- Superīgi jaunieši, man sāp vaigi no smiešanās un smaidīšanas. Ceru – vēl tiksimies! – Madara
- Dzīvot ir skaisti. Lai izdodas par to pārliecināt citus! – Ainārs
“Improvīzija” – jauniešu redzējums par nepieciešamību sadarboties, komunicēt, būt izlēmīgiem un tajā pašā laikā spontāniem. Improvizācijas teātris var pastāvēt un pilnvērtīgi funkcionēt tikai ar skatītāju iesaisti – tā ir savstarpēja mijiedarbība, turklāt gūtā pieredze tikai apliecina skatītāja vēlmi un gatavību ļauties spontānām izdarībām un līksmot kopā ar pārējiem. Pateicība jāizsaka ikvienam, kurš uzdrošinājās iepazīt nezināmo vai atļāvās izmēģināt ko jaunu. Paldies VPVĢ, biedrībai “Teātris un izglītība”, Valmieras pilsētas pašvaldībai un AS “Latvijas Finieris” par sniegto atbalstu. Pandēmijas laikā tikai pārdrošākie uzdrošinās izrādīt iniciatīvu un kaut ko darīt sabiedrības labā; vēlos iedrošināt – ieguldītā enerģija un darbs tiks atzinīgi novērtēti! Komandā ir spēks, teātris ir komanda; improvizācijas teātris ir simbioze starp skatītāju un improvizatoru – uz tikšanos!