Lasīšanas laiks: 2 min
Vasaras mēnešos Latvijā bojā gājušo skaits noslīkstot ir teju tikpat liels kā ceļu satiksmes negadījumos. Statistika liecina, ka pērn vasaras mēnešos Latvijā ceļu satiksmes negadījumos bojā gāja 45 cilvēki, savukārt no ūdenstilpnēm tika izcelti 44 noslīkuši cilvēki. Līdzīga tendence novērojama arī šogad, portālu “Valmieras Ziņas” informē Ergo komunikācijas vadītāja Agnese Grīnberga.
Šogad saskaņā ar Valsts policijas datiem nelaimes gadījumos uz ceļa bojā gājis jau 61 cilvēks, bet Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) glābēji no dažādām ūdenstilpnēm Latvijā jau izcēluši 43 noslīkušus cilvēkus, turklāt jāņem vērā, ka šosezon laikapstākļi mūs nav lutinājuši.
“Neapdomīga un pārgalvīga rīcība, kā arī nezināšana, nereti noved pie traģiskiem negadījumiem, atpūšoties pie un uz ūdens. 2016. gadā kopumā ugunsdzēsēji glābēji no ūdenstilpnēm izcēla 110 noslīkušus cilvēkus, taču kopējais noslīkušo skaits ir lielāks, jo gadījumos, ja noslīkušais jau ir nogādāts krastā un to nav nepieciešams meklēt, VUGD glābēji uz notikuma vietu neizbrauc. VUGD atgādina, ka noslīkušo cilvēku skaits ir tieši atkarīgs no laikapstākļiem – jo karstākas un saulainākas dienas, jo vairāk cilvēku neapdomīgi dodas peldēties, un pēc tam tās jau ir traģiskas sekas,” informē VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa.
Lai parūpētos par savu un apkārtējo drošību, uzturoties pie ūdens, VUGD iesaka:
- Parastajiem atpūtniekiem (ja viņi nav „roņi”) peldēšanās sezonu ieteicams uzsākt, kad ūdens temperatūra ir vismaz +18C. Sākotnēji peldēšanos ieteicams veikt īsu laiku un neaizpeldot tālu no krasta, jo aukstajā ūdenī muskuļus var saraut krampī.
- Peldēties ieteicams tikai īpaši šim mērķim paredzētās vietās. Par to liecinās zīme – peldēties atļauts.
- Nav ieteicams doties peldēties vienam. Ja tomēr dodaties, ieteicams informēt krastā palikušos par to, cik ilgi un tālu ir plānots peldēt, vai ir paredzēts nirt zem ūdens.
- Pirms došanās ūdenī, nekad nelietojiet alkoholu. Ja esat reibumā, labāk palieciet krastā. Atcerieties, ka lielākā daļa cilvēku noslīkst, tieši esot alkohola reibumā.
- Ja esiet pārkarsis saulē, ūdenī jāiet lēnām, lai nebūtu strauja ķermeņa temperatūras maiņa, kas var izraisīt krampjus vai problēmas ar sirdsdarbību.
- Pirms nodarboties ar kādu no ūdens sporta veidiem vai vizināties ar laivu, kuteri vai citu peldlīdzekli, obligāti jāuzvelk glābšanas veste.
- Ūdenskrātuvēs nedrīkst lēkt ūdenī no tramplīna, laipas vai augsta krasta ne uz galvas, ne uz kājām – mediķu pieredze rāda, ka šādā veidā peldētāji ik gadu gūst smagas galvas un mugurkaula traumas, kas daudzos gadījumos rada invaliditāti vai beidzas letāli.