Lasīšanas laiks: 2 min
Atbalsta sistēmas valsts un pašvaldību speciālistiem darbam ar bērniem ar uzvedības traucējumiem un saskarsmes grūtībām Latvijā tiks sākta ieviest no nākamā gada janvāra, otrdien žurnālistiem pavēstīja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) vadītāja Laila Rieksta-Riekstiņa.
Atbalsta sistēmas projektu otrdien apstiprināja valdiba. Kopumā aktivitāšu īstenošanai ir paredzēti 2 347 737 eiro, tai skaitā ESF finansējums – 1 995 577 eiro un valsts budžeta finansējums – 352 160 eiro.
Lai ieviestu šo atbalsta sistēmu VBTAI paredzēts izveidot Konsultatīvo nodaļu bērniem un viņu vecākiem.Tajā paredzēts izveidot starpinstitucionālu un starpprofesionālu sadarbības tīklu, lai sniegtu atbalstu speciālistiem darbam ar bērniem ar saskarsmes grūtībām un uzvedības traucējumiem;
Plānots arī izstrādāt un izmēģināt jaunas profesionālās kvalifikācijas pilnveides un zināšanu pilnveides izglītības programmas un to apmācību metodoloģijas speciālistiem bērnu tiesību aizsardzības jomā, proti, vardarbības gadījumu atpazīšanai ģimenē ar bērniem. Tāpat iecerēts īstenot informēšanas pasākumus, lai palielinātu sabiedrības izpratni par vardarbību ģimenē un tās atpazīšanu. Paredzēts arī veikt iedzīvotāju aptauju par sabiedrības attieksmes maiņu attiecībā uz vardarbību ģimenē.
Atbalsta sniegšanai Konsultatīvajā punktā plānots piesaistīt psihiatru, divus psihologus (no kuriem vismaz viens ir klīniskais psihologs), divus sociālos darbiniekus un atkarību profilakses speciālistu.
Atbalstu plānu īstenos pašvaldības speciālists, kura kompetencē būs darbs ar konkrēto bērnu, pats bērns un viņa likumiskie pārstāvji vai aprūpētāji. Pēc plānā noteiktā laika perioda, paredzēts veikt atkārtotas darbības, lai konstatētu plānā noteikto pasākumu īstenošanu un tālāko rīcību. Savukārt jauno profesionālās kvalifikācijas pilnveides un zināšanu pilnveides izglītības programmu un to apmācību metodoloģiju izstrādei plānots par pamatu ņemt LM izstrādātos izglītības programmu paraugus, kas pieejami LM interneta vietnē. Programmu paraugi veidoti, ņemot vērā speciālistu ikdienas darba specifiku, kā rezultātā pašlaik izveidotas piecas apmācāmo grupas.
Plānots, ka līdz 2023.gadam zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā pilnveidos vismaz 5825 speciālistu. Savukārt sākot ar 2017.gadu vismaz 1000 bērniem paredzēts izstrādāt atbalsta programmas un vismaz 2250 vecākiem un speciālistiem gadā sniegt rekomendācijas bērna uzvedības korekcijai.
Labklājības ministrs Uldis Augulis žurnālistiem pauda, ka ir nepieciešams izprast iemeslus bērnu agresivitātei skolās, lai saprastu, vai ir nepieciešama speciālistu klātbūtne problēmas risināšanai.
Viņš norādīja, ka pašlaik valstī nav specifiska pakalpojuma tieši bērniem ar uzvedības traucējumiem un saskarsmes grūtībām, kas visbiežāk izpaužas tieši agresīvā rīcībā, turklāt pēdējo gadu laikā šādu gadījumu skaits pieaug. “Nereti šādu gadījumu iemesls ir vardarbība ģimenē vai kādi citi sociāli ģimenē,” sacīja ministrs.