Lasīšanas laiks: 2 min
Šogad Lielās Talkas ietvaros pastiprināta uzmanība pievērsta ikdienā izmantotās sadzīves ķīmijas ietekmei uz apkārtējo vidi, tādēļ SIA “Valmieras ūdens” speciālisti izstrādājuši padomu sēriju iedzīvotājiem – kā dzīvot videi draudzīgāk un ekonomiski gudrāk, portālu “Valmieras Ziņas” informēja SIA “Valmieras ūdens” sabiedrisko attiecību speciāliste Ingrīda Kraukle.
Ieteikumu vidū ir aicinājums iedzīvotājiem, pirms sadzīves ķīmijas iegādes, iepazīties ar uz iepakojuma norādīto informāciju un sekot līdzi, lai izvēlētajos līdzekļos nebūtu fosfātu, kā arī to aizvietotāju – NTA un EDTA, kas ir līdzvērtīgi kaitīguma ziņā, norādīja I.Kraukle.
Pēc viņas teiktā, tieši fosfāti jau ilgus gadus bijuši viens no lielākajiem sadzīves ķīmijas radītajiem draudiem videi, jo tie, savienojumā ar nitrātiem, aktīvi veicinājuši aļģu augšanu saldūdens tilpnēs un arī jūrā. Kopš 2009.gada spēkā stājušies Ministru kabineta noteikumi, kas paredz Latvijā aizliegt laist tirgū un izplatīt veļas mazgāšanas līdzekļus, kuros fosfātu saturs parsniedz 0,5 procentus no produkta masas.
Pēc I.Kraukles teiktā, šodien veikalu plauktos rodami dažādi risinājumi ikdienas tīrīšanas un mazgāšanas darbiem, kurus katrs var izvēlēties pēc savas gaumes un vajadzībām. Piemēram, veļas pulveris pieejams ne tikai tā tradicionālajā veidolā, bet arī tabletēs un šķidrumā, taču būtiskākais, ko vajadzētu paturēt prātā, ir ķīmisko līdzekļu dozēšanas ievērošana.
Pētījumi pierādījuši, ka šodienas sabiedrībai ir tendence lietot vairāk mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļus, nekā noteikts instrukcijā. Šādā veidā jāiegulda papildus spēks, lai tiktu galā ar ķīmisko vielu bagātajiem notekūdeņiem,
norādīja I.Kraukle. Pēc viņas teiktā, šādos gadījumos nereti drēbes būtu tīras arī ar mazāku sadzīves ķīmijas daudzumu, turklāt šādi ir nepieciešamas papildus skalošanas reizes, lai pilnībā liktu veļas pulverim pazust no apģērba. Ja piesārņojums notekūdeņos tiktu šķaidīts ar lielāku ūdens daudzumu, tos būtu vieglāk attīrīt.
“Tie, kuri savas drēbes pēc mazgāšanas ievieto žāvētājā, var droši atteikties no šāda tipa sadzīves ķīmijas, jo aromāts jebkurā gadījumā, pakļauts paaugstinātai temperatūrai, vienkārši izgaros.”
sacīja I.Kraukle. Viņa gan atzina, ka skalošanas līdzekļi var palīdzēt izvairīties no statiskās elektrības veidošanās apģērbā, bet tas esot attiecināms vien uz sintētiskajiem materiāliem. Kā skalošanas līdzekli iedzīvotāji varot izmantot galda etiķi, kurš spēj tikt galā ar kaļķa paliekām drēbēs, vienlaikus padarot audumu ievērojami mīkstāku.