Lasīšanas laiks: 3 min
Eva Ikstena ir žurnāliste, bet ceturtdien, 26. novembrī viņa 78 Jaunburtnieku pamatskolas 1. līdz 9. klases skolēniem vadīja mācāmstundu. Eva dalījās stāstā, kā tapa ideja par sveicienu Latvijai dzimšanas dienā. Videovēstījums sākts 94. jubilejas gadā un turpināts joprojām, stāstījumā piedaloties mūsu līdzcilvēkiem dažādās Latvijas pusēs.
“Arī es domāju, ko man nozīmē Latvija. Atbildi radu, kopā ar domubiedriem dokumentējot Latvijā dzīvojošus cilvēkus. Valsti veidojam mēs paši,” skolēnus uzrunāja Eva, stāstot, kā tapa pirmais videosveiciens Latvijas 94. dzimšanas dienā. Nobraukti trīs ar pusi tūkstoši kilometru, iemūžināti cilvēki vecumā līdz 94 gadiem. Nākamā gada sveicienā – stāstā par to, ka Latviju veido uzņēmīgi un čakli cilvēki – dalās 95 profesiju pārstāvji. “Mums svarīgi bija dokumentēt cilvēkus, kuri dzīvo Latvijā, iepazīties ar viņiem, parādīt, ka mūsu katra darbs ir svarīgs,” stāsta Eva. Savukārt 96. jubilejas sveicienā, kad saistībā ar notiekošo Ukrainā pārdomas rodas arī par Latvijas robežas drošību, 96 cilvēki, kuri nav profesionāli dziedātāji, stāvot pie robežstabiņiem, izpilda spēka dziesmu. Šogad tapušajā sveicienā godināta latviešu valoda, 97 pirmklasniekiem 97 Latvijas bibliotēkās katram nolasot no 1918. līdz 2015. gadam izdotu grāmatu vienu rindkopu.
“Man bija svarīgi, ka ar ideju veidot stāstus par Latvijas drošību, valodu, profesionalitāti iedvesmosim vēl kādu, ka stāsti par mums svarīgām tēmām turpināsies. Šādi arī vairāk paskaidroju par savu profesionālās darbības jomu. Tomēr tas ir abpusējs ieguvums. Katru reizi, kad izbraucu ārpus Rīgas, tas ir notikums. Šodien bija liels prieks braukt gar baltiem laukiem, redzēt mazu skoliņu, cilvēkus, kuri ir iniciatīvu pilni. Mani iedvesmo cilvēku darbība, mūsu kopīgā rosīšanās, iespēja uzzināt viņu stāstus,”
pēc tikšanās atzina Eva.
Eva bijusi filozofijas skolotāja vidusskolas vecuma jauniešiem, tādējādi ir zināma skolotāja ikdienas grūtā puse: “Veidot nākamo Latvijas sabiedrību, rosināt iniciatīvu, apzinoties, ka ar šo darbu saistīta Latvijas augšupeja, ir milzīgs darbs.” Tādējādi Eva uzsver Iespējamās misijas lielo devumu – uzzināt dažādu cilvēku pieredzi. ”Redzēju dalībnieku, kuri piedalās Iespējamās misijas akcijā, sarakstu. Sākot ar Raimondu Vējoni un beidzot ar Gustavu Terzenu. Akcija dažādu profesiju pārstāvjiem pirms tikšanās ar skolēniem liek apstāties un padomāt, ko svarīgu būtu pavēstīt.”
Otrs akcijas ieguvums ir pedagogu rindu papildināšana ar tiem savas jomas profesionāļiem, kuri, iespējams, bez šāda ierosinājuma līdz skolotāja profesijai nenonāktu.
Eva uzsver, ka skolotājiem ir ļoti liela loma bērnu un jauniešu dzīvēs, tāpēc būtu nepieciešamas izmaiņas izglītības nodrošināšanas sistēmā. “Domāju, ka Latvijā ir pārāk daudz skolotāju. Valdībai ir jāpieņem nepopulārs lēmums, lai saglabātu noteiktu pedagogu skaitu, kuriem būtu cilvēka cienīgs atalgojums.”
Arī Evas dzīvē skolotājiem bijusi nozīmīga loma: “Man ļoti patika latviešu valodas un literatūras skolotāja Rita Lapsa, jo viņa mācīja mums mīlēt latviešu valodu un dzeju, spēja interesanti stāstīt un aizraut. Vēstures skolotāja Krieviņa rosināja pētīt. Šķiet, mana interese par filozofiju, lielākām kopsakarībām, distancēšanos no esošā, palūkojoties kritiski no malas, ir šīs skolotājas nopelns. Augstskolā Amerikā pie ebreju rabīna man bija holokausta studijas, kas palikušas atmiņā.
Ļoti svarīga ir disciplīna un mācību viela, jo mums jākļūst atbildīgiem un čakliem, bet skolotājam jāatstāj audzēknī arī personisks nospiedums, jārosina izmaiņas domāšanā, jāpalīdz pilnveidoties. Skolotāja darbs nav mācīt tikai konkrēto vielu, bet arī palīdzēt audzēkņiem tapt par cilvēkiem.”
Šogad uz Iespējamās misijas sadarbības skolām Rīgā, Valmierā, Mazsalacā Jelgavā, Siguldā, Lielvārdē, Salaspilī un citās Latvijas pilsētās dodas tādi sabiedrībā zināmi cilvēki kā sportisti Aigars Fadejevs, Edžus Treimanis un Alma Vītola, komiķis Jānis Skutelis, žurnālisti Gustavs Terzens un Pauls Raudseps, EY partneris Andris Lauciņš, “QUO tu domā?” līdzdibinātājs Mārtiņš Vaivars, Saeimas deputāte Ilze Viņķele, vēsturnieks Gustavs Strenga un citi savas jomas profesionāļi.
Līdz 1. decembrim turpinās pietikšanās Iespējamās misijas izglītības programmai, kur aicināti pieteikties dažādu specialitāšu zinoši un mērķtiecīgi jaunie profesionāļi, augstskolu absolventi un pēdējā kursa studenti, kuri vēlas attīstīt savas līderības prasmes un iedvesmot skolēnus mācīties. Pieteikties un ieteikt labus kandidātus var vietnē piesakies.iespejamamisija.lv.