Lasīšanas laiks: 4 min
Sestdien, 13.februārī, Viļānu kultūras namā notika XIV Ziņģētāju un stāstnieku vakars, aicinot dalībniekus un skatītājus vienoties kopīgās ziņģēs un stāstos par tēmu “Katram prieki krājas…”. Vidzemes stāstniekus pārstāvēja stāstniece Agita Lapsa.
Tradīcija turpināta jau 14.gadu, kad februāra otrajā sestdienā gandrīz 200 dalībnieku no dažādām Latvijas vietām pulcējas un izdzied no paaudzes paaudzē mantotas vismaz 50 gadus vecas ziņģes. Tās papildina stāsti, kurus šogad klātesošajiem vēstīja piecas dalībnieces: Biruta Blaua no Kokneses, Agita Lapsa no Valmieras, Ženija Čudare no Verēmu pagasta Rēzeknes novadā, Trifina Ovčiņņikova no Audriņu pagasta Rēzeknes novadā un Anita Rutule no Nagļu pagasta Rēzeknes novadā.
“Dalībniekus draudzīgi vērtē skatītāji, un Viļānos tradicionāli dala labākā, vislabākā un visvislabākā stāstnieka nosaukumus. Šogad bija pieteikušies tikai pieci un es tiem pa vidu.
Man tas nozīmēja kārtējo reizi pārvarēt sevi – bailes no uzstāšanās publikas priekšā ir mans izaicinājums. Īpaši, ja stāstīšana notiek uz skatuves pie mikrofona. Bet pieredzi nevar citādi iegūt, tā nu es “rūdos”. Svarīgi ir dzirdēt citus stāstniekus, klausīties, ko un kā stāsta. Jākrāj savs pūrs. No katra kaut ko var iemācīties. Viļānos mans atklājums bija vecmāmiņa Trifina Ovčinnikova no Rēzeknes novada Audriņiem – Dieva dota stāstniece. Viņā var ieraudzīt to tradīciju, kas pārmantota un kuru mēs cenšamies šeit atkal iedzīvināt,”
atzīst A.Lapsa.
T.Ovčinnikova stāstīja no vecākiem dzirdētus stāstu, kas bijis ar humora dzirksti, arī A.Rutule dalījās jautros padomos, kā atradināt vīru no nelaikā braukšanas zvejā. Viņa arī Visvislabākā stāstnieka titula ieguvēja. Ž.Čudare lasīja senu nostāstu vārsmās, B.Blaua stāstīja par kāda sava radinieka tikšanos ar Kaupēnu, bet A.Lapsa bija izvēlējusies notikumu no savas dzimtas vēstures Mazsalacas pusē.
“Latgalieši lieliski “paņem” publiku ar humoru. Valoda jau tā viņiem sprigana, balsis spēcīgas, tieši kā radīta asprātīgiem un joku stāstiem, ko arī šāds Ziņģu vakars prasa.
Pirmo reizi piedalījos šāda veida pasākumā Viļānu kultūras namā, kas tikko vēris durvis pēc renovācijas. Mērogi kā VEF Kultūras pilij un baltajām muižām, kuras pēc zemes izpirkšanas par dzimtu muižnieki Latgalē daudzviet cēla 19.gadsimta vidū. Tāda asociācija uzausa prātā. Parasti drošības sajūtu dod savējie no Vidzemes stāstniekiem, kad kopā stāstām un arī dalām klausītāju uzmanību. Šoreiz biju kopā ar Sēļu muzikantiem, un paldies viņiem par atbalstu. Viņiem tās bija ugunskristības – pirmais lielais uznāciens.”
Ziņģētāju pulkā šogad īpašie viesi bija grupa “Heino Tartes un draugi” no Polvas Igaunijā un 17 kolektīvi no dažādām Latvijas vietām: kapela “Sābri” (Salnava, Kārsavas nov.), kapela “Sovejī” (Dekšāres), folkloras kopa “Isnauda” (Ludzas nov.), vīru kopa “Kūzuls” (Dekšāres), vokālais ansamblis “Sudaruški” (Viļāni), kapela “Malnavas muzikanti”, šlāgeransamblis “Labākie gadi” (Mārciena), folkloras kopa “Kolnastāta” (Sakstagala pag.), Tautas mūzikas kopa “Sēļu muizas muzikanti” (Mazsalacas nov.), Viļānu KN senioru ansamblis, folkloras kopa “Urgas” (Koknese), folkloras kopa “Viļōnīši”, kapela “Bumburneicys” (Viļāni), Lizuma lauku kapela, folkloras kopa “Zeiļa” (Ozolaine, Rēzeknes nov.), LU folkloras kopa “Dandari” (Rīga), Barkavas folkloras kopa “Madava”.
Ziņģētāju un stāstnieku vakara mērķis ir popularizēt mūsdienu folkloru kā sabiedrības kultūras sastāvdaļu, veicināt tautas tradīciju saglabāšanu un pārmantojamību, kā arī nodrošināt izglītošanas un pieredzes apmaiņas procesu starp Latvijas novadu un ārvalstu ziņģētājiem un stāstniekiem. Pirmo reizi ziņģētāju vakars notika 2003.gadā Madonas rajona Barkavā.
2016.gadā Ziņģētāju un stāstnieku vakaru finansiāli atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds, Viļānu novada dome, Viļānu kultūras nams, Gunāra Igauņa mūzikas instrumentu darbnīca “Baltharmonia”, Tautas muzikantu biedrība un tās sadarbības partneri.
Nobeigumā Anita iesaka vēl dažus stāstu pasākumusi Valmierā un tās tuvumā, kurus noteikti būtu vērts apmeklēt:
- Valmieras integrētā bibliotēka 10.martā plkst. 17.00 aicina uz pasākumu “Valmieras cēlāju stāsti: kā pilsētu būvējām”. Valmieriešus aicina dalīties atmiņās par to, kā atjaunoja un cēla pilsētu pēc Otrā pasaules kara.
- 14.martā no plkst. 18.00 līdz 19.00 Valmieras integrētajā bibliotēkā būs Vidzemes stāstnieku stāstu stunda.
- 2.aprīlī no plkst. 14.00 līdz 17.00 nemateriālās kultūras mantojuma vērtību saglabāšanas un tālāknodošanas pasākuma “Satiec savu meistaru” ietvaros Vidzemes stāstnieku kopa aicina uz stāstu pēcpusdienu “Vidzemes stāstnieki Oleru muižā”.
- No 7. līdz 9.oktobrim Valmierā II Vidzemes stāstnieku festivāls “Stāsti krēslā”.
“Kas vēlas klausīties vai pats dalīties kādā stāstā, vienmēr ir iespēja izpausties,” aicina Anita.