Lasīšanas laiks: 5 min
Līdzekļu sadale un budžetēšana ir svarīga prasme, ko visiem vajadzēt iemācīties jau no bērnības, bet tā tas, diemžēl, ir reti. Daudzi no mums dzīvo no algas līdz algai, maksājot ikmēneša rēķinus un regulāri norēķinoties par pārtiku un citiem izdevumiem, bet neveicot ikmēneša budžeta pārskatu pār ienākumiem un izdevumiem.
Budžeta izstrāde nav pats interesantākais mājasdarbs, ko mums katram vajadzētu veikt, taču budžetēšana ir labs rīks, lai gūtu pārskatu pār to, kur mūsu nauda mēneša laikā pazūd un cik daudz varam atvēlēt ielikt krājkontā, nebaltām dienām vai vienkārši kam sen kārotam.
Kāpēc budžeta plānošana ir svarīga?
Kā jau minējām, budžetēšana palīdz mums gūt labāku ieskatu savos ienākumos un tēriņos, bet tas nebūt nav viss. Jāpiebilst, protams, ka budžetēšanas metodes ir ļoti daudz un dažādas, tāpat kā cilvēku finansiālās situācijas ir ļoti dažādas. Viena pieeja ne vienmēr derēs visiem, taču ievērojot lielās vadlīnijas ikviens var izveidot savu pieeju budžetēšanai.
Budžetēšana nav svarīga tikai gadījumos, kad vēlaties gūt labāku ieskatu savos tēriņos. Budžetēšanai ir liela nozīme tad, ja Jūs atrodaties īpaši grūtā situācijā finansiāli, jo budžetēšana var Jums palīdzēt nonākt uz pareizā ceļa un uzlabot savu personīgo ekonomiku.
Budžetēšana ir svarīga arī tad, ja Jums ir lieli parādi vai arī tad, ja plānojat veikt kādu lielu pirkumu, piemēram iegadāties jaunu auto vai jaunu mājokli. Izvērtējot Jūsu iespējas saņemt auto kredītu vai hipotekāro kredītu bankas un nebanku kreditori vienmēr rūpīgi izvērtēs Jūsu finansiālo stāvokli. Vairāk par konkrētiem kredītiem un aizdevumu iespējām Jūs varat lasīt apmeklējot Monni.lv.
Budžetēšana liek mums uzņemties atbildību par saviem tēriņiem. Dokumentējot visus savus izdevumus mēs viegli varam atrast un identificēt tos tēriņus, no kuriem mēs viegli varētu izvairīties.
Piemēram pārak bieža ēšana ārpus mājas, kokteiļstundas vai sporta zāles abonaments, kuru neesam lietojuši jau mēnešiem ilgi – visi šie ir tēriņi no kuriem viegli ir iespējams izvairīties vai vismaz samazināt tos.
Tas nenozīmē, ka būtu jāatsakās no visiem dzīves priekiem un jādzīvo ritmā mājas-darbs-mājas. Bet ja veidojot budžetu ir redzams, ka ēdat ārpus mājas vairakās reizes nedēļā, tad ir vērtīgi apsvērt, vai tas tiešām ir tā vērts?
Ir svarīgi noteikt sev ierobežojumus, piemēram, viena malīte ārpus mājas katru otro nedēļu,lai palutinātu sevi un savu mīļoto. Ja ēdat ārpus mājas darba pusdienu pauzēs – der apsvērt, cik daudz naudas Jūs varētu ietaupīt, ja ņemtu pusdienas līdzi no mājām vismaz pāris dienas nedēļā.
Iegūstot pārskatu pār visiem šiem, šķietami nenozīmīgajiem, tēriņiem būs vieglāk saprast, tieši cik daudz naudas katru mēnesi aiziet izklaidēm. Tāpēc der apsvērt vai iknedēļas kokteiļstundas apmeklējums Jums nedotu lielāku gandarījumu, ja Jūs šos līdzekļus ietaupītu un noglabātu krājkontā?
Ieradumi
Budžeta veidošana var palīdzēt identificēt savus vai ģimenes kopējos sliktos financiālos ieradumus. Piemēram, redzot tos tēriņus, kuri nav nepieciešami vai tēriņus, no kuriem viegli ir iespējams izvairīties, mēs esam jau vienu soli tuvāk labākiem finansiālajiem lēmumiem.
Otrkārt, regulāri veidojot savu personīgo vai ģimenes budžeta pārskatu, mēs trennējam sevi pievērst lielāku uzmanību saviem ienākumiem un izdevumiem. Zinot un atceroties, kā mēs esam tērējuši savus līdzekļus pagājušo mēnešu laikā, mēs varēsim pieņemt apdomīgakus lēmumus nākotnē.
Un visbeidzot, veidojot budžetu mēs uzskatamāk vizualizējam savus sliktos ieradumus. Piemēram to, cik daudz naudas tiek tērēts tādām lietam kā tabakas izstrādājumiem, alkoholam, azartspēlēm un citiem izdevumiem. Šo ieradumu vizualizēšana uz papīra var palīdzēt mums redzēt šo ieradumu finansiālās sekas, kas var palīdzēt atteikties no šiem ieradumiem nākotnē.
Bet kur un kā sākt?
Ir daudz un dažādas pieejas budžetēšanai. Internetā ir iespējams atrast neskaitāmi daudz gatavu šablonu budžetēšanai un finansiālās plānošanas palīgrīkus. Taču, lai izveidotu pārskatamu budžetu, nav nepieciešamas sarežģītas tabulas vai diagrammas. Būtībā viss, kas ir vajadzīgs ir papīrs un rakstāmais.
Pieejas budžetēšanai ir daudz un dažādas. Iespējams, ka var nākties izmģināt dažādas pieejas un budžeta pārskatu versijas, pirms izdodas atrast to, kura Jums patiks vislabāk. Visvienkāršākais sākumpunkts ir izveidot dažādas izdevumu kategorijas, piemēram, kopējos ikmēneša ienākumus, obligātos ikmēneša rēķinus (īres maksu, komunālos maksājumus, telefona rēķinu utt.), izdevumus pārtikai, kredītmaksājumus un izdevumus izklaidēm/labsajūtai/atpūtai.
Šādi, vienkārši ilustrējot savu ienākumu un izdevumu plūsmu, Jums radīsies daudz labāks par to, kur katru mēnesi paliek Jūsu nauda, kuri tēriņi ir lieki vai samazināmi un cik Jūs katru mēnesi varat atlikt uzkrājumos.
Kādi no tā būs ieguvumi?
Budžetēšana var šķist kā garlaicīgs ikmēneša pienākums, bet tas var palīdzēt Jums iegūt reālistisku pārskatu pār jūsu finansiālajiem paradumiem un finansiālajām iespējām. Atrodot iespējas ietaupīt naudu, Jūs varat uzsākt iekrājumus sen kārotajam ceļojumam vai pat sapņu mājoklim.
Ja tas nav gana liels pluss, tad gluži vienkārši kontrole un pārskats pār savu vai savas ģimenes finansiālo stāvokli var Jums aiztaupīt raizes un neizpratni par to, kur nauda katru mēnesi izzūd. Tai pat laikā ģimenēs ar kopīgām finansēm budžetēšana var aiztaupīt strīdus un galvassāpes, kuras bieži vien rodas, diskutējot jautajumus par ģimenes finansiālajām rūpēm un iespējām.