Lasīšanas laiks: 3 min
Vai industriālās zonas attīstība nebūs pretrunā ar saudzīgu vides politikas ieviešanu, notekūdeņu novadīšana, radošās industrijas attīstība, sadarbība ar kaimiņu novadiem, jaunatnes politikas dokumentu izveide un informācijas platforma – jautājumi, uz kuriem iedzīvotāji meklēja atbildes 19.decembrī notikušajā publiskajā apspriešanā par Valmieras pilsētas ilgtspējīgas attīstības stratēģiju 2015.-2030.gadam un Valmieras pilsētas attīstības programmu 2015.-2020.gadam.
Valmieras pilsēta pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks klātesošos informēja, ka darbs pie attīstības dokumentu izveides un pilnveidošanas sākts pavasarī, strādājot vairākās darba grupās. Plāni pieejami pašvaldības mājaslapā. Līdz 19.decembrim vēl gaidīti rakstiski priekšlikumi.
Uz iedzīvotāja jautājumu, ar ko šie dokumenti atšķiras no esošajiem, speciālisti atbildēja, ka ir
konkretizēta Valmieras pilsētas misija, attīstīta ideja par astoņiem Valmieras vārtiem, lai, iebraucot pilsētā, par to rastos labs priekšstats, kā arī aprakstīta industriālā teritorija, tās attīstība.
Industriālās teritorijas ietver rūpniecisko objektu ieviešanu. Tādējādi likumsakarīgs ir iedzīvotāja jautājums par to, vai netiks nodarīts kaitējums videi. Pašvaldības pārstāvji uzsvēra, ka dokumenta vīzijā minēts, ka Valmiera ir industriāla un zaļa, vienam otru neizslēdzot, bet papildinot. Tādējādi tehnoloģijas tiks izmantotas, lai uzlabotu vides kvalitāti.
Uz jautājumu par notekūdeņu sistēmas uzlabošanu Mūrmuižas un Cempu ielu teritorijā speciālisti atbildēja, ka ir paredzēta kvalitatīvas savākšanas un attīrīšanas sistēmas pilnveide. Turklāt minētā teritorija ietilpst plānotājā industriālajā zonā, kas ļaus tur piesaistīt Eiropas fondu finansējumu.
Sadarbību ar kaimiņu novadiem paredzēts attīstīt dažādos līmeņos: vienota ekonomiskā attīstība plānota kopā ar Smilteni un Cēsīm; sadarbība ar bijušā Valmieras rajona teritorijā ietilpstošajām pašvaldībām, jo jau tagad dažādi pakalpojumi ir kopīgi; Valmieras un Beverīnas novada pašvaldību apvienotās komisijas uzņēmējdarbības jautājumos izveide.
Viens no ieteikumiem, kuru nepieciešamībai piekrita arī pašvaldības pārstāvji, bija par radošās industrijas attīstību pilsētā, jo brīnumus rada cilvēki, nevis tehnika, tāpēc nepieciešams ieguldīt tādas vides attīstībā, kur jaunieši pēc augstskolas beigšanas gribētu atgriezties un darboties.
Atbildot uz jautājumu par jaunatnes politikas dokumentu sakārtošanu, pašvaldības pārstāvji norādīja, ka plānā ir paredzēta gan jauniešu, gan nevalstisko organizāciju iesaiste, bet konkrēti uzdevumi un mērķi ir jāatspoguļo citos dokumentos. Piemēram, jaunatnes politikas jautājumus risina jaunatnes centrs “Vinda”.
Pašlaik tiek pilnveidota pašvaldības mājaslapa, iedzīvotāji aicināti sniegt ierosinājumus, kāda informācija tur nepieciešama.
Vēl kāda publiskajā apspriešanā ierosināta ideja ir atjaunot Valmierā kādreiz populāro izglītības virzienu – meistara un mācekļa apmācības. Tajās meistars noteiktās prasmēs apmāca kādu interesentu, izvēloties savu mācīšanas manieri, laiku, ilgumu. Savukārt māceklis par apgūto var saņemt nepieciešamo dokumentu, nokārtojot pārbaudījumu kādā no kompetenču centriem.
Kopā ar pašvaldības vadītāju uz iedzīvotāju jautājumiem atbildēja Aigars Vītols, Valmieras pilsētas pašvaldības izpilddirektors, un Raimonda Liepiņa, Valmieras pilsētas pašvaldības kvalitātes vadītāja.
Stratēģija ir ilgtermiņa plānošanas dokuments, kas nosaka Valmieras pilsētas pašvaldības stratēģisko ietvaru un būs pamats pašvaldības un tās institūciju plānošanas dokumentu izstrādei un atbilstošu aktivitāšu veikšanai nākamos 16 gadus.
Savukārt attīstības programma ir vidēja termiņa plānošanas dokuments, kas noteiks pašvaldības prioritātes, rīcības virzienus, to ietvaros veicamās aktivitātes nākamajiem sešiem gadiem. Attīstības programmas pielikumos ietverts pašreizējās situācijas izvērtējums, rīcības plāns un investīciju plāns.
No 2014.gada 20.novembra līdz 19.decembrim projekti nodoti publiskai apspriešanai.