Lasīšanas laiks: 4 min
Jau ziņots, ka Valmieras novada fonds (VNF) kopā ar Valmieras pilsētas pašvaldību septembrī un oktobrī organizēja Valmieras apkaimju domrades, aicinot iedzīvotājus iesaistīties, plānot un realizēt idejas kopā. Domrades deva iespēju satikties aktīvajiem valmieriešiem, lai iepazītos un vienotos par kopīgu rīcību savas apkaimes vides uzlabošanā.
Vieni no aktīvākajiem bijuši Jāņparka apkaimes iedzīvotāji, kuri jau domrades laikā izveidojuši WhatsApp grupu un vienojušies par pirmajiem veicamajiem darbiem jau šī gada rudenī. Domājot par visas apkaimes attīstību, iedzīvotāji izvēlējušies sākumā koncentrēties uz parka kā kvartāla vienojošā elementa sakopšanu un labiekārtošanu. Izvietojot aicinājumu Facebook, Jāņparkā notikušas trīs lapu savākšanas talkas, kurās piedalījušies ap 40 cilvēkiem. Paralēli iniciatīvas grupa izstrādāja projektu, ko iesniedza Valmieras novada fonda projektu konkursā un guva atbalstu. Izmantojot projekta finansējumu, tika sakopts kāds ļoti aizaudzis parka nostūris un tur iestādītas sīpolpuķes. Pavasarī plānots iestādīt košumkrūmus.
Kā stāsta iedzīvotāju iniciatīvas grupas pārstāve Anna Broka, ne tikai domradēs, bet arī šajās talkās ir gūta informācija par iedzīvotāju vajadzībām un idejām, kas tika izmantota tālākās rīcības plāna izveidē. Talkās piedalījušies dažāda vecuma ļaudis. Seniori dalījušies atmiņās par laikiem, kad Jāņparka stacijā vēl piestājis bānītis. Apjaušot parka vēsturisko nozīmi, iedzīvotāji VNF atbalstītā projekta ietvaros nolēmuši uzstādīt informatīvo zīmi, kas vēstīs par galvenajiem pagātnes faktiem. Valmierieši aicināti savos fotoalbumos atrast Jāņparka vēsturiskās fotogrāfijas un dalīties saviem stāstiem par šīs apkaimes vēsturi, kas palīdzēs projekta īstenotājiem informatīvo materiālu veidošanā.
Gaidot pavasari, kad varēs atsākties projektu aktivitātes, Jāņparka iedzīvotāji nevarēja nosēdēt mierā. Lai neizgaismotajā parkā tomēr ienestu Ziemassvētku gaišumu, iedzīvotāji un sadarbībā ar Valmieras Kultūras centru izveidoja svētku rotas, sagādāja un izpušķoja eglīti.
Anna atzīst, ka plānu ir daudz, taču jābūt reālistiem un jādomā, ko iedzīvotāji var paveikt pašu spēkiem. Projekti ir labs veids, kā iegūt līdzekļus ideju realizēšanai un mobilizēt iedzīvotājus. Viņa atklāj, ka tiek domāts arī par aktīvās zonas izveidi bērniem un nelielas skatuves iekārtošanu koncertiem un teātra izrādēm. Taču iedzīvotāju noteikti vēlas, lai parks saglabātu savu autentiskumu – dabisko un vēsturisko auru. Veicot labiekārtošanas darbus, viņi sagaida, ka tiks domāts par atsauci uz parka vēsturi un gādāts par seno koku saglabāšanu. VNF atbalstītā projekta ietvaros plānots arī izveidot parka labiekārtošanas plānu, kas tiks iesniegts pašvaldībai kā iedzīvotāju ideju apkopojums.
Jāņparcieši piedalās arī pašvaldības izsludinātajā projektu konkursā ar ideju par putnu būrīšu uzstādīšanu parkā. Iecerēts, ka pavasarī iedzīvotāji tiks aicināti piedalīties putnu būrīšu izgatavošanas darbnīcā. Doma ir izveidot informatīvas plāksnītes par Jāņparkā mītošajiem putniem. Vēl šajā projektu konkursā iesniegta ideja par veselīga dzīvesveida veicināšanas pasākumiem parkā, kas paredz dažādu sporta nodarbību rīkošanu treneru vadībā.
Iedzīvotāju iniciatīvas grupa aktīvi komunicē ar pašvaldību, lūdzot atbalstu savām iecerēm un rosinot jaunas idejas. Arī Valmieras pilsētas pašvaldība novērtē Jāņparka iedzīvotāju ieinteresētību un iesaistīšanos. Atsaucoties apzinātajām vajadzībām, Jāņparkā gar tā galvenajiem celiņiem ierīkots publiskais apgaismojums.
Anna atzinīgi vērtē pašvaldības rīcību, ātri reaģējot uz iedzīvotāju ierosinājumiem. Apgaismojums parkā bijis ļoti nepieciešams, jo caur to iedzīvotāji dodas savās gaitās. Tumšajā laikā tajā uzturēties nav droši un patīkami. Tumsas aizsegu izmanto garlaicības mākti jaunieši un alkohola lietotāji, kas pulcējas pie parka soliņiem.
Kā būtisku problēmu iedzīvotāju iniciatīvas grupas pārstāve minēja teritorijas piesārņojumu. Līdz ar ārkārtējās situācijas ieviešanu, tuvējā ēstuvē nav iespējams ieturēt maltīti, tādēļ cilvēki nāk ēst uz parku, pārpildot atkritumu urnas. To saturu putni izvazā pa visu parku. Apkārtnes iedzīvotāji cenšas vākt šos atkritumus, taču to apjoms ir pārāk liels, tādēļ pašvaldībai tika lūgts regulāri iztukšot urnas. Iedzīvotāji arī vēršas pie parka apmeklētājiem ar aicinājumu izmantoto iepakojumu neatstāt parkā, bet ņemt līdzi un izmest to savos atkritumu konteineros.
Vēl viena problēma, uz ko vērsa uzmanību Anna Broka, ir piesārņojums, ko rada neapzinīgo saimnieku suņi. Jāņparks tiek izmantots kā suņu pastaigu laukums, taču vien retais no saimniekiem savāc aiz sava mīluļa, lai gan parka malā ir novietota īpaši šim nolūkam paredzētā urna.
Nākamgad apritēs 110 gadu kopš Jāņparka izveides. Anna Broka pauž gandarījumu, ka iedzīvotāji ir sasparojušies un sagādājuši šajā jubilejā sev un visiem valmieriešiem dāvanu – parka atdzimšanu.
“Tas ir galvenais, ko gribējām panākt. Mēs esam sasnieguši savu mērķi – aktīvo iedzīvotāju līdzdalību savas apkaimes dzīvesvides uzlabošanā. Ceram, ka kopīga darbošanās veicinās iedzīvotāju līdzatbildību par mūsu parku un pilsētu kopumā! Jāņparka aktīvie apkaimes iedzīvotāji vēl priecīgus Ziemassvētkus un mierīgi sagaidīt Jauno gadu, kopīgi izbaudot Jāņparka atdzimšanu!”
Paldies visiem tiem,kas radīja Ziemassvētku brīnumu Jāņparkā!
Paldies par gaismiņu Jāņparkā! Tā bija ļoti vajadzīga. Ieteikums tīrības un kārtības uzturētājiem – nebraukāt ar busiņu pa parka celiņiem līdz miskastēm. Parks nav tik liels un miskastes nav tik smagas, lai nevarētu panest. Kamēr ir sasalums, viss ir kārtībā, bet kā zeme atkususi, ļoti nesmukas sliedes paliek dubļos.