Lasīšanas laiks: 3 min
Latvijas Infektoloģijas centrā pagājušonedēļ pārbaudei nodotas 68 ērces, no tām trīs bijušas inficētas ar ērču encefalītu, vēsta “Baltic Communication Partners” projektu asistente Diāna Grudule.
Visbiežāk ērces pārbaudei tiekot vestas no Rīgas apkārtnes, taču ir cilvēki, kas ar ērcēm ierodas arī no Daugavpils, Saldus, Rēzeknes un citām attālām Latvijas vietām.
Ērces cilvēkiem piesūcas ļoti dažādās ķermeņa vietās, taču raksturīgi, ka maziem bērniem šie insekti bieži kož galvā, bet vīriešiem – intīmās ķermeņa zonās, stāstīja centra darbiniece.
Aptaujātie vakcinācijas kabineti apstiprināja, ka šogad augsta iedzīvotāju interese par vakcināciju saglabājas arī vasarā. Īpaši daudz cilvēku vēlas vakcinēties brīvdienās.
Atvaļinājumu laikā jūlijā un augustā iedzīvotāji daudz biežāk dodas uz laukiem un apceļo Latviju, tāpēc nevakcinētām personām palielinās risks saslimt ar ērču encefalītu. Īpaši augsts šis risks ir tā sauktajos endēmiskajos rajonos – gan Kurzemē un tās piekrastē, gan Vidzemē un Latgalē.
Latvijā šogad ir noteiktas 26 ērču encefalīta endēmiskās teritorijas, kur saslimstības līmenis ar šo ērču pārnēsāto vīrusu ir visaugstākais. No tām 16 ir Kurzemē ar rīdzinieku iecienīto Alsungu kā ērču encefalīta visvairāk apdraudēto teritoriju – uz 100 000 iedzīvotājiem pēdējo piecu gadu laikā te saslimuši 113 cilvēki, vēsta Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati. Tam seko Pāvilostas, Ventspils, Kuldīgas, Engures, Dundagas, Vaiņodes, Rucavas, Skrundas, Kandavas, Talsu, Mērsraga, Aizputes, Durbes, Grobiņas un Rojas novadi. Vidzemē par endēmiskām teritorijām atzīti astoņi novadi – Pārgaujas, Kocēnu, Mālpils, Lubānas, Amatas, Baldones, Priekuļu un Sējas, bet Latgalē – Vārkavas un Rugāju novadi.
Pilns vakcinācijas kurss ietver trīs potes. Lai līdz jūlija sākumam paspētu iegūt imunitāti un uz atvaļinājuma laiku droši varētu doties dabā, vislabāk izvēlēties paātrināto vakcinācijas shēmu, kas nodrošina aizsardzību mēneša laikā, vai ātro shēmu, kas imunitāti garantē jau 21 dienas laikā. Vakcināciju ar mūsdienu ērču encefalīta vakcīnām var veikt augu gadu, arī vasarā.
Jāatgādina, ka 26 endēmiskajās teritorijās bērniem no gada līdz 18 gadu vecumam vakcināciju apmaksā valsts. Sekojot PVO rekomendācijām, Latvijā valsts ir radusi iespēju pasargāt no ērču encefalīta aptuveni 32 tūkstošus bērnu, kuriem dzīves vieta ir deklarēta augsta riska teritorijās.
Jāņem vērā, ka vasarā bērni daudz biežāk dodas atpūtā pie dabas, uz sporta nometnēm u.c., kas palielina inficēšanās risku, tāpēc savlaicīgai ērču encefalīta profilaksei ir ļoti liela nozīme.
Bērnu vakcinācijai endēmiskajās teritorijās valsts ir iepirkusi Vācijā un Austrijā ražotās ērču encefalīta vakcīnas.
- vecumā no 1 līdz 11 gadiem – vakcīna Encepur Children,
- vecumā no 12 līdz 15 gadiem – vakcīna TicoVac 0,25 ml,
- vecumā no 16 līdz 17 gadiem – vakcīna Encepur Adult.
Fakti par ērču encefalītu:
- No 1990. līdz 2000.gadam Latvijā saslimstības rādītāji ar ērču encefalītu bija visaugstākie pasaulē – no 8 līdz 53 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju.
- Pēdējo desmit gadu laikā ar ērču encefalītu Latvijā saslimuši 2759 cilvēki, bet 19 cilvēki no šīs slimības miruši, liecina SPKC dati. To vidū 151 saslimušais bija bērni vecumā no 0-17 gadiem.
- Teritorijās, kur saslimstība ar ērču encefalītu ir augsti endēmiska (- 5 gadījumi/100,000 iedz. gadā), PVO iesaka vakcināciju visiem iedzīvotājiem, arī bērniem.
- 2014. un 2015.gadā Latvijā ar ērču encefalītu saslimstība bija attiecīgi 8,64 un 8,51 gadījums uz 100 000 iedzīvotājiem, liecina SPKC dati.