Lasīšanas laiks: 7 min
Gadumija ir laiks, kad atskatāmies uz aizvadīto gadu un domājam par iecerēm nākamajam periodam. Šogad notika pašvaldību vēlēšanas, pēc kurām Burtnieku novada domē ienāca jauns politiskais spēks – partija „Valmierai un Vidzemei”, un saraksta līderis Guntars Štrombergs kļuva par pašvaldības vadītāju. Par to, kā viņam veicies jaunajā amatā un kādas ieceres padomā nākamajam gadam, mūsu lielajā intervijā.
Kāds jums ir bijis pirmais pusgads jaunajā amatā?
Šajā laikā visvairāk uzmanības veltīju, gan, lai izzinātu, kas paveikts līdz šim, gan kādi jautājumi ir pašvaldības dienaskārtībā. Daudz tikos ar novada iedzīvotājiem, lai noskaidrotu, vai iedzīvotāju vajadzības un problēmas, kas ir pašvaldības kompetencē, sakrīt ar to, ko dara pašvaldība.
Tikšanās ar iedzīvotājiem arī turpmāk būs mana ikdienas darba sastāvdaļa, jo lēmumi ir jāpamato un pārmaiņas jāizskaidro.
Iepazīšanās laiks bija ļoti intensīvs, jo drīz jau bija jāsāk darbs pie nākamā gada iecerēm un to realizācijas iespēju un prioritāšu izvērtēšanas.
Kādi ir pirmie paveiktie darbi šajā laikā? Ar kādām problēmām un neveiksmēm nācies saskarties?
Pirmie seši darba mēneši ir bijuši veiksmīgi, problēmas – pārvērstas par risinājumiem. Piemēram, Burtnieku ezera nākotnei esam izveidojuši Konsultatīvo padomi. Pirmie darbi šajā laikā bija pabeigt iepriekšējā sasaukuma iesāktos darbus. Darbs pie tiem vēl turpināsies arī 2018.gadā. Nākamais svarīgākais bija izvērtēt un uzlabot pašvaldības administrācijas darbu. Arī pie tā darbs 2018.gadā turpināsies.
Pašvaldībā ir nomainījušies vairāki darbinieki. Vai tas noticis pēc viņu pašu iniciatīvas, vai jūs nebijāt apmierināti ar viņu līdzšinējo darbību?
Pašvaldības administrācijas struktūrai ir jābūt elastīgai. Neatbalstu reorganizāciju, reorganizācijas dēļ. Visas veiktās un plānotās izmaiņas ir rūpīgi izvērtētas un mērķtiecīgas, atbilstoši teritorijas attīstības un iedzīvotājiem svarīgu jautājumu risināšanas vajadzībām.
Manuprāt, tas ir pareizi, ka pārmaiņas pašvaldības darbībā sākām tieši ar sevi – pašvaldības administrāciju.
Saimnieciskās lietas ir viens no galvenajiem jautājumiem, kas interesē iedzīvotājus, arī iestāžu vadītājus un, kas nav mazsvarīgi, prasa ievērojamus resursus un līdz ar to gudru, tālredzīgu un efektīvu analīzi, plānošanu un risināšanu. No 2018.gada darbu sāks Saimnieciskā nodaļa, kurā ir izveidotas trīs jaunas amata vietas – nodaļas vadītājs, dabas resursu speciālists un nekustamo īpašumu un autoceļu apsaimniekošanas speciālists. Lielas ieceres ir saistītas ar Burtnieku ezera apsaimniekošanas attīstību – zivju resursu atjaunošanu, ezera ekoloģiskā stāvokļa uzlabošanu. Speciālistam būs jāsadarbojas ar jaunizveidoto ezera Konsultatīvo padomi. Ļoti svarīgs jautājums katram novada iedzīvotājam ir ceļu infrastruktūra, nepieciešams veikt gan tās stāvokļa inventarizāciju, noslodzes analīzi, nozīmīguma izvērtējumu un prioritāšu noteikšanu, meklēt iespējas un finanšu piesaistes iespējas to apsaimniekošanai. Atsevišķos gadījumos nepieciešama arī juridiski korekta to īpašumtiesību sakārtošana. Sāksim ar ceļiem, kur notiek apdzīvotības attīstība un ir iespēja piesaistīt Eiropas Savienības finansējumu inženierkomunikāciju izveidei.
2018.gadā turpināsim administrācijas struktūras sakārtošanu, lai paaugstinātu darba organizācijas un rezultātu efektivitāti, mazinātu izmaksas, bet ar mērķi, lai iedzīvotāji turpinātu saņemt kvalitatīvus pakalpojumus un pašvaldība būtu sasniedzama un pieejama ikdienas jautājumu risināšanā.
Viens no šādiem jautājumiem nākamā gada domes dienaskārtībā būs par administrācijas darba organizēšanu pagastos. Šobrīd katrā pagastā to īsteno pārvaldes vadītājs un saimnieks. Saimniecisko darbu funkciju veikšanai šobrīd veidojam Saimniecības nodaļu, līdz ar to izmaiņas gaidāmas arī pārvalžu organizācijā, taču ikviens kompetents un motivēts darbinieks pašvaldības administrācijā būs noderīgs.
Vai ir izdevies sastādīt konkrētu darbības plānu turpmākajiem gadiem līdz nākamajām vēlēšanām? Kas būs galvenie paveicamie darbi?
Strādāsim, lai veicinātu jaunu iedzīvotāju piesaisti novadam – sakārtojot teritorijas attīstības lietas, veicināsim, lai novadu par dzīvesvietu izvēlas jaunas ģimenes, jo īpaši Valmieras pagastā, kur pieprasījumu pēc dzīvesvietām veido Valmierā strādājošie.
Šobrīd strādājam, lai izzinātu un izveidotu atbalsta pasākumus novada pensionāriem. Tas nav viegli, jo attālāko novadā dzīvojošo pensionāru vajadzības atšķiras no piepilsētā dzīvojošo. Vai tas būs saistīts ar transporta pakalpojumiem vai ko citu, rādīs laiks. Jauniešiem nepieciešamas ne tikai skolas, bet arī infrastruktūra un aktivitātes ārpus skolas, brīvajā laikā. Nākamajā gadā plānots uzsākt sporta laukuma labiekārtošanu Rencēnos. Esam pabeiguši un vēl nākamgad turpināsim labi iesāktos darbus pie dažādu pašvaldības un arī Eiropas Savienības līdzfinansētu projektu īstenošanas. Ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) līdzfinansējumu ir sagatavots tehniskais projekts ceļu posma Sauļi – Melluplūķi Rencēnu pagastā kvalitātes uzlabošanai un 2018.gadā tiks veikts iepirkums būvdarbu veikšanai. Ceļu kvalitātes uzlabošana paredzēta arī ceļu posmam Glāznieki – Veitas – Šķiliņas Ēveles pagastā un Graudiņi – Pučurga – Matīši – Matīšu pagastā, kam drīzumā tiks uzsākta projektēšana. Novada iedzīvotājus nākamajā gadā aicinu apmeklēt atjaunoto Vīsraga dabas taku Burtniekos, kas šogad atjaunota, ar jaunu skatu torni, jauniem infrastruktūras elementiem – soliem, informācijas stendiem un norādēm. To atklāsim nākamā gada sākumā. Ir piesaistīts finansējums informatīvajiem pasākumiem par Burtnieku ezeru. Turpinās valsts finansēti pasākumi sabiedrības veselības veicināšanai slimību profilaksei novada iedzīvotājiem. Par pasākumiem aicinu sekot līdzi informācijai mājaslapā vai avīzē un izmantot šo iespēju un apmeklēt tos. Ir sagatavoti un izskatīšanai iesniegti projekti par pašvaldības nozīmes meliorācijas sistēmu atjaunošanu. Pašvaldība gada nogalē ir saņēmusi apstiprinājumu Centrālās Baltijas jūras reģiona programmas projektam „Lakespearance”, kurā kopā ar Somijas, Zviedrijas un Igaunijas partneriem tiks veidots kopīgs starptautiskā tūrisma piedāvājums, iekļaujot tajā Burtnieku ezeru un iesaistot vietējos uzņēmējus. Tiks pabeigta Matīšu pagasta kultūras nama atjaunošana, Rencēnu brīvdabas estrādes izveide, uzsākta Pll “Burtiņš” piebūves būvniecība. Tāpat ir nepieciešams atjaunot Valmiermuižas parku, izstrādāt tehnisko projektu tornīša atjaunošanai, labiekārtot Ēveles pagasta kultūras centra apkārtni, attīstīt apbūves teritorijas Vanagos un “Trīsstūris”, attīstīt veloceliņu tīklu Valmiera – Pilāti, Valmiera – Vanagi, Valmiera – Poķi. Tās ir novada iedzīvotājiem nozīmīgas ieceres, un to realizācijai nepieciešamas ievērojamas investīcijas, tāpēc meklēsim Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļu piesaistes iespējas.
Pastāstiet vairāk par iecerēto bērnudārza „Burtiņš” piebūvi!
Piebūves nepieciešamību diktē pieprasījums. Rindā uz vietu bērnudārzā „Burtiņš” šobrīd ir aptuveni 80 bērni.185 bērniem vietu bērnudārzā mēs nodrošinām. Aptuveni tik ietilpīga ir paredzēta plānotā piebūve.
Taču mums jāņem vērā, ka Valmieras pagasts līdz ar Valmieras pievilcības celšanos nodarbinātības ziņā, un dzīvesvietu deficīta dēļ, kļūs arvien pieprasītāks dzīvošanai. Par to mums tikai jāpriecājas un visdrīzāk pieprasījums pēc vietām bērnudārzā Valmieras pagastā tikai augs.
2018.gadā esam plānojuši sagatavot tehnisko projektu un uzsākt bērnudārza “Burtiņš” piebūves būvniecību par pašvaldības budžeta līdzekļiem, ņemot aizņēmumu Valsts kasē. Vienīgi bažas rada tas, ka šī iecere sakrīt ar straujāku ES struktūrfondu līdzekļu apguvi, kas var izraisīt darbu izpildītāju trūkumu un sadārdzināt būvniecības izmaksas.
Vai pastāv iespējas novērst situāciju, ka „Burtiņā” uzņem novada bērnus, nevis tos, kuru vecāki apzināti deklarējušies novadā, tikai lai iegūtu bērnam vietu bērnudārzā? Ja šāda tendence turpināsies, tad ar piebūvi vien nepietiks – būs jābūvē vēl viens bērnudārzs Valmiermuižā.
Zinu, cik absurda ir situācija, un ļoti labi saprotu ģimenes, kas dzīvo blakus bērnudārzam, un kuriem 5 minūšu vietā, lai pavadītu bērnu uz bērnudārzu, ir jāved bērns vairākus kilometrus un pēc tam jābrauc atpakaļ uz darbu un tas jāatkārto arī vakaros un diendienā. Mums šobrīd nav un visdrīzāk tuvākajā laikā nebūs citas iespējas kā risināt šo jautājumu, kā vien apmierināt pieprasījumu, atverot jaunas grupiņas bērnudārzā.
Kāds ir jūsu viedoklis par jauno administratīvi-teritoriālo reformu?
Mans viedoklis šajā jautājumā ir racionāls.
Pašvaldību Latvijā ir par daudz. Daudzi novadi ir pārāk mazi, lai varētu kvalitatīvi nodrošināt visas funkcijas saviem iedzīvotājiem, kuru skaits, diemžēl, samazinās.
Daudzi pārāk atkarīgi no ārējiem finansēšanas avotiem, arī sadrumstalotais pašvaldību administratīvais aparāts ir pārāk liels slogs nodokļu maksātājiem. Taču neatkarīgi no tā, kāda būs valsts politika šajā jomā, mēs strādāsim darīsim maksimāli iespējamo novada attīstībai, jo teritorija un tās iedzīvotāji, lai kāda būtu reforma, jau nemainīsies, jautājumi un problēmas prasa risinājumu šodien, iedzīvotāji gaida attīstību šodien. Šobrīd nav nekāda pamata kaut ko atlikt vai nogaidīt. Diskusijas par jaunu teritoriālo reformu nekādā veidā neietekmē mūsu ikdienas darbu.
Kāds ir jūsu viedoklis par skolu reorganizāciju? Vai novadā notiks kādas skolas reorganizācija?
Jūsu jautājums par skolu reorganizāciju Burtnieku novadā mums skan – slēgt vai neslēgt kādu skolu.
2018.gadā Burtnieku novadā neviena skola netiks slēgta.
Tuvākajā un tālākajā nākotnē tas būs atkarīgs no bērnu skaita skolās, no tā, vai vecāki, bērnus, kas iet pirmsskolas izglītības iestādēs turpmāk vedīs uz tuvāko skolu novadā. Taču mēs kā pašvaldība esam ieinteresēti, lai skolās būtu skolēni un lai tās pastāvētu vēl ilgi, jo tas noteikti ietekmēs iedzīvotāju, īpaši jauno ģimeņu, skaitu.
Kāds ir jūsu novēlējums Ziemassvētkos un Jaunajā gadā novada ļaudīm?
Līdzīgi kā pašvaldībai arī iedzīvotājiem gadu mija būs tāds nopietnāks pārdomu, paveikto darbu izvērtēšanas un nākamā gada ieceru plānošanas laiks. Ikvienam novēlu prieku, spēku un drosmi rast sevī,lai nelabvēlīgu ārējo apstākļu ietekme būtu nemanāma, un tiktu drosmīgi izmantotas visas iespējas. Lai mums kopā izdodas!
Apsveicama ir priekšsēdētāja ideja izbūvēt veloceliņu līdz Pilātiem, tomēr to vajadzētu līdz pat Mežvidiem vai Rūpniekiem, jo gan velosipēdistu, gan gājēju plūsma šajā A3 šosejas psomā ir ļoti liela.