Lasīšanas laiks: 2 min
Ļoti bīstams aukstā laikā ir ne vien sals, bet arī vējš, tāpēc maksimāli jāierobežo tas laiks, ko cilvēks pavada ārā, portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja ģimenes ārste Guna Poikāne.
Ja cilvēkam darbs ir saistīs ar atrašanos ārā, ir jāatceras, ka viņam šādā laikā ārā ieteicams atrasties aptuveni 40 minūtes, pēc tam jāiet iekštelpās sasildīties. Arī ilgstoša stāvēšana uz vietas var radīt apsaldējumus.
Visvairāk salst roku pirksti, vaigi, kāju pirksti. Tie, atrodoties ārā, jāsargā visvairāk. Aukstā laikā cilvēkam jāvelk vairākas drēbju kārtas, lai būtu pēc iespējas siltāk. Noteikti ir jābūt siltiem cimdiem un zeķēm. Izvēloties ziemas apavus, vēlams tos iegādāties par vienu izmēru lielākus – tie nedrīkst spiest vai būt par mazu.
Īpaši jāuzrauga bērni, kuri, baudot ziemas priekus, var nepievērst uzmanību pašsajūtai. “Lielākas bažas šādā aukstumā būs tad, ja cilvēks, sevišķi bērns, būs apģērbies pārāk plānās drēbēs. Ja bērns ir saģērbts pārāk biezās drēbēs, viņš, visticamāk, tikai sasvīdīs. Te gan vecākiem jāatceras, ka, ienākot telpās, jāpārbauda, vai bērnam drēbes nav slapjas. Ja ir, tad jāpārvelk siltas un sausas drēbes. Tas pats bērniem attiecas uz cimdiem un zeķēm pēc ziemas prieku baudīšanas,” norāda G.Poikāne.
Ja tomēr gadās apsaldēties, ģimenes ārste atgādina, ka jādzer siltas tējas vai vienkārši siltu ūdeni, lai pamazām sasildītos. Nedrīkst lietot alkoholu. Nosalušās vietas nedrīkst berzēt vai masēt. Ja tās ir nejūtīgas vai ir izmainījusies ādas krāsa un aptuveni 10 minūšu laikā nepaliek labāk, tad noteikti jāzvana savam ģimenes ārstam vai ārkārtas situācijā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD), jo tādā gadījumā jau ir nepieciešams profesionāla mediķa padoms.
Kā uzsver G.Poikāne – labāk vēlreiz lieki pajautāt ārstam vai medmāsai, kā rīkoties, nevis nejautāt un nemeklēt palīdzību laikus.
Padomus par to, kā aukstajā laikā pasargāt sevi un citus, uzzini arī Vidzemes televīzijas sagatavotajā sižetā.