Lasīšanas laiks: 3 min
Labākais veids, kā sasniegt jūsu vēlmes, ir noteikt to sasniegšanai gudrus mērķus. Par gudriem mērķiem tiek uzskatīti tādi mērķi, kas ir konkretizēti, izmērāmi, sasniedzami, reāli un laika ziņā ierobežoti (ar konkrētu beigu termiņu). Nosakot savus personīgo finanšu mērķus, ir īpaši svarīgi to darīt ievērojot minētos gudro mērķu pamatnoteikumus. Gudro mērķu metodoloģiju var izmantot absolūti jebkuram dzīves mērķim, kuru vēlaties sasniegt, tātad – ne tikai finanšu mērķiem. Piemēram, ja jūsu nākamo pāris mēnešu mērķis ir uzsākt svara zaudēšanas procesu, jūs varētu padarīt šo mērķi par gudru, konkrēti norādot, cik tieši daudz svara jūs vēlaties zaudēt katru mēnesi un ko tieši jūs darīsiet, lai sasniegtu šo mērķi. Cits piemērs varētu būt mērķis izlasīt vairāk grāmatu viena gada ietvaros. Pārvēršot šo par gudru mērķi, jums būtu jānosaka, ka jūs, piemēram, katru mēnesi plānojat izlasīt vismaz vienu grāmatu. Vēl dažus veidus, kā parastus mērķus pārvērst gudros, esam aprakstījuši zemāk.
Mērķis: Nopelnīt mazliet vairāk naudas
Kurš gan nevēlas nopelnīt vairāk naudas, lai nebūtu nepieciešama aizdevumu salīdzināšana nākamajam lielajam pirkumam? Ikviens no mums, vai ne? Ja izdodas papildus nopelnīt vairāk naudas, tas automātiski ļaus jums sasniegt arī virkni citu mērķu, kuriem nepieciešams finansējums. Ir vairāki veidi, kā nopelnīt vairāk naudas – jūs varat, piemēram, koncentrēties uz izaugsmi savā pilna laika darba vietā, uzsākt nepilna laika darbu kādā tirdzniecības vietā vai noliktavā savā brīvajā laikā, piepelnīties darot blakus projektus (piemēram, ārštata rakstu autors vai taksometra vadītājs), uzsākt savu tiešsaistes blogu un vēl daudzi citi veidi. Lai iespēju nopelnīt vairāk padarītu par gudru finansiālo mērķi, apdomājiet, cik daudz naudas jūs vēlaties papildus nopelnīt katru mēnesi un kā tieši plānojat to izdarīt. Tā vietā, lai tikai noteiktu, ka vēlaties nopelnīt vairāk naudas nākamajā gadā, sakiet, teiksim, ka katru mēnesi gribat nopelnīt 100 eiro vairāk, izmantojot ienākumus no ārštata rakstu darbiem vai reklāmas projektiem. Pēc šāda konkrēta mērķa iestatīšanas varat strādāt pie tā, lai to sasniegtu.
Mērķis: Tērēt mazāk naudas
Lai pārvērstu izdevumu samazināšanu par vienu no saviem gudrajiem finanšu mērķiem, ir pienācis laiks apskatīt savus izdevumu paradumus iepriekšējā gadā. Apskatiet visas sava personīgā budžeta izdevumu kategorijas, lai noteiktu, kuras jomas varētu pilnībā likvidēt vai samazināt. Tādi izdevumi, kā piemēram, ēdināšana un iepirkšanās, parasti ir tās divas kategorijas, kurās visvieglāk ir ķerties klāt pie izdevumu apjoma samazināšanas. Pat ja jūs iepriekš nekad neesat sastādījuši savu budžetu, ir pienācis laiks būt noteicējam pār savām finansēm. Lielākā daļa no mums ļoti labi zina, kas tieši ir mūsu vājums izdevumu sadaļā. Tāpēc viss, kas atliek, ir izlemt, vai esam gatavi to kontrolēt. Ēdināšana restorānos, pārmērīga naudas tērēšana uz apģērbu iepirkšanos, eksotiski ceļojumi, kas varbūt nemaz nav pa kabatai un tamlīdzīgi, katram mums ir savas vājības. Kad esat noskaidrojuši savu vājo punktu, jūs patiešām esat gatavi starta punktam, lai mainītu savus izdevumu paradumus. Tajā brīdī jūs jau varat noteikt, kuras kategorijas jūs plānojat samazināt. Turklāt ar gudru mērķu palīdzību jūs varat noteikt faktisko ikmēneša summu, kuru jūs varat samazināt. Tāpat, nosakot šo summu, papildus arī nosakiet, vai samazinājums būs pakāpenisks vai pēkšņs un uzreiz.
Interesē uzzināt mazliet vairāk par gudru personīgo finanšu mērķu uzstādīšanu? Tad droši apmeklējiet kredits247.lv tiešsaistes vietnes blogu sadaļu, kurā ik nedēļu tiek publicēti aktuālākie raksti tiem, kas pastiprināti interesējas par savas dzīves kvalitātes uzlabošanu.