Lasīšanas laiks: 3 min
Par visai drīz gaidāmo gripas epidēmiju jau paguvuši brīdināt Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti. Arī ģimenes ārstu sniegtā informācija par saslimstību ar gripu un akūtām augšējo elpceļu infekcijām liecinot par slimnieku skaita divkāršo pieaugumu jaunā gada pirmajā nedēļā, salīdzinot ar nedēļu iepriekš.
Kā pareizi rīkoties šādā vīrusu apdraudējumā? Ko darīt? Un ko – noteikti nedarīt? Skaidro Vidzemes slimnīcas epidemioloģe dr. Zenta Damberga:
Vispirms atceramies, ka gripas vīrusi galvenokārt tiek izplatīti ar gaisa pilieniem, kas rodas, inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot, kā arī kontakta ceļā ar elpceļu izdalījumiem, ar netīrām rokām un priekšmetiem. Tātad vislielākais inficēšanās risks ir cilvēkiem, kuri ir tuvā kontaktā ar inficētu personu, kura klepo vai šķauda. Apdraudēti ir arī tie, kuri saskaras ar priekšmetiem, uz kuriem nokļuvuši slimnieka elpceļu izdalījumi.
Gripas tipiskās pazīmes – saslimšana sākas ļoti strauji, uzreiz ir drudzis un temperatūra augstāka par 38°C, ir sūrstēšana un sāpes rīklē, bieži sauss, kairinošs klepus, sāpes aiz krūšu kaula, galvas sāpes, izteikts nespēks, ēstgribas trūkums un ļoti zīmīgas ir sāpes muskuļos un locītavās, ko saucam par “kaulu laušanas” sajūtu.
Gripa bez komplikācijām beidzas piecu dienu laikā un parasti norit vieglā vai vidēji smagā formā. Komplikācijas biežāk rodas pacientiem ar hroniskām slimībām. Visbiežākā gripas komplikācija ir pneimonija jeb plaušu karsonis. Iespējama arī smaga saslimšana, kas var beigties letāli.
Kā sevi pasargāt no saslimšanas? Ir vienkārši ikdienas profilakses pasākumi, kuru ievērošana var palīdzēt izvairīties no gripas:
- Pēc iespējas biežāk un rūpīgi mazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni. Ja ūdens nav pieejams, roku tīrīšanai izmantojiet speciālus roku dezinfekcijas vai tīrīšanas līdzekļus, vai mitrās salvetes. Ar nemazgātām rokām nepieskarieties mutei, degunam, acīm.
- Pēc iespējas mazāk izmantojiet sabiedrisko transportu un neapmeklējiet vietas, kur notiek cilvēku drūzmēšanās. Bez veikala apmeklējuma laikam neiztikt, tad vismaz centieties nepieskarties koplietošanas priekšmetiem vai virsmām sabiedriskajās vietās, piemēram, kāpņu margām, durvju rokturiem.
- Klepojot un šķaudot aizklājiet degunu un muti ar vienreizlietojamo salveti, pēc lietošanas to izmetiet, un nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni. Ja nav pieejamas salvetes, šķaudot vai klepojot aizklājiet muti un degunu nevis ar plaukstu, bet ar saliektās rokas elkoņa locītavas iekšējo virsmu, lai vīrusi nenonāk uz jūsu rokām.
- Regulāri vēdiniet telpas.
- Uzturā lietojiet pietiekoši daudz šķidrumu – zāļu tējas, svaigas dārzeņu un augļu sulas un produktus, kas stiprina imunitāti – kāpostus, ķiplokus, citrusaugļus, dzērvenes, medu, ingveru.
- Ģērbieties atbilstoši laika apstākļiem un ejiet pastaigās svaigā gaisā.
- Jautājumos par vakcināciju pret gripu griezieties pie sava ģimenes ārsta.
Ja tomēr pamanāt gripas simptomus, palieciet mājās, sazinieties ar savu ģimenes ārstu un ievērojiet viņa norādījumus. Neejiet paši slimi uz darbu un neļaujiet bērniem slimiem apmeklēt skolu un citus publiskus pasākumus!