Lasīšanas laiks: 3 min
Trešdien, 30.septembrī, Valmieras integrētās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā notika noslēguma pasākums projektam “Lasi un tev sekos”, kura mērķis bija iedvesmot jauniešus lasīt. Dalībniekiem iepazīstot jaunākos e-vides piedāvājumus un meklējot iespējas, kā motivēt vienaudžus un sevi lasīt, galvenais secinājums – modernās tehnoloģijas labi saskan ar lasīšanu, tomēr grāmata papīra formātā bērniem un jauniešiem joprojām ir vērtība.
“Projekta ideja ir atrast jaunu lasīšanas veidu, kas būtu saistošs bērniem un pusaudžiem. Galvenā intriga bija par to, vai pusaudži ieinteresēsies, ja grāmatas lasāmas virtuālajā vidē,”
pastāstīja Ilze Karsa, Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļas vadītāja. Tika izraudzīta 15 jauniešu grupiņa, kur katrs uz projekta laiku saņēma planšetdatoru. Sadarbojoties ar Valmieras Biznesa un inovāciju inkubatora uzņēmumu “Fastr”, dalībnieki bez maksas virtuālajai lasīšanai izmantoja šī uzņēmuma izstrādāto aplikāciju “Fastr Books”. Regulāri tiekoties bibliotēkā, apspriežot šāda lasīšanas veida plusus u mīnusus, piedāvājot uzlabojumus, veidojot motivējošas filmiņas, lai uzrunātu draugus vairāk lasīt literārus darbus, dalībnieki kļuva par vēstnešiem, kuri izveidoto, apgūto un secināto tālāk pastāstīja vienaudžiem skolās.
“Tas rada lielāku ticamību, ja jaunieši runā ar jauniešiem par savu pieredzi. Dalībnieki iepazina ne tikai moderno lasīšanu, parādījās otrs ieguvums – bērni un pusaudži joprojām novērtē drukātās grāmatas, iespēju sajust rokās papīru, apskatīt ilustrācijas. Mums likās, ka lielākā daļa gribēs lasīt tikai e-vidē. Tomēr tikai 25% dalībnieku atzina, ka labāk izvēlas lasīt virtuāli, nevis iespiestās grāmatas. Lielākā daļa joprojām par sev piemērotākām atzīst drukātās grāmatas vai arī izvēlas abus variantus,”
stāstīja I.Karsa.
Izskanēja dažādi argumenti par labu vienam vai otram lasīšanas veidam, piemēram, tipogrāfijā iespiestai grāmatai iespējams nolocīt lapas stūrīti, lai atzīmētu vietu, kas patīk, vai redzētu, cik daudz izlasīts, papīra sajušana plaukstās ir patīkama, virtuālo grāmatu katalogi ietaupa ģimenes finanses, jo nav tik bieži jāpērk grāmatas, planšetdators pārsvarā ir vieglāks par grāmatu, to ērtāk paņemt līdzi ceļojumā, bet arī trauslāks, drukātās grāmatas ir dažādas krāsu, ilustrāciju un formu ziņā, turklāt ir redzams, kādas un cik grāmatas ir plauktā, toties elektroniskajā katalogā iespējams atrast tādu grāmatu, kas veikalā jau ir izpirkta, bet bibliotēkā to paņēmis kāds cits.
Valmieras integrētās bibliotēkas direktore Daiga Rokpelne uzsvēra, ka ar šo projektu savā ziņā lauzti stereotipi gan par to, kā jaunieši lasa, gan par to, ka no modernām tehnoloģijām nav jābaidās, bet jāpēta, kā tās var palīdzēt.
Ar šo projektu Valmieras integrētā bibliotēka pievērsusi arī “Public Libraries 2020” uzmanību. Šī programma stāsta par pārmaiņām, ko kāda cilvēka dzīvē ienesusi bibliotēka. Apkopoti stāsti no dažādām Eiropas vietām, Valmieras integrētā bibliotēka ir vienīgais Latvijas piemērs, kas minēts programmā, turklāt kopā ar citiem stāstiem izdots arī grāmatā.
“Bibliotēkām ir jāmainās līdzi laikam, bet tas nenozīmē, ka ņemam visu jauno un aizstājam esošo. Tehnoloģiskie risinājumi ir ne tikai interesanti, bet palīdz novērtēt jau esošo,”
pastāstīja I.Karsa.
Šī gada februārī Valmieras bibliotēka piedalījās EIFL Publisko bibliotēku inovāciju programmas (EIFL – PLIP) projektu konkursā par informācijas un komunikāciju tehnoloģiju izmantošanu, lai ieviestu inovatīvus pakalpojumus bērniem un jauniešiem. Konkursam tika iesniegti 273 pieteikumi no 71 Āfrikas, Āzijas, Latīņamerikas un Eiropas valstīm. Valmieras bibliotēka projekts “Lasi un tev sekos” ir to 10 laimīgo skaitā, kas ieguva atbalstu. Par projekta aktivitātē vairāk var lasīt šeit.