Lasīšanas laiks: 3 min
Globālajā piena tirgū nākamā gada pirmajā ceturksnī netiek prognozētas straujas pozitīvas izmaiņas, žurnālistiem pirmdien atzina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) direktore Inguna Gulbe.
“Lasot visus pārskatus par piena tirgu, netiek prognozētas straujas izmaiņas. Nekādā gadījumā nekas strauji nemainīsies [nākamā gada] pirmajā ceturksnī. (..) Piena pulverim ir drusku kāpusi cena, bet lielie pasaules piena tirgus apskati saka, ka pirmajā pusgadā nekādas straujas izmaiņas netiek plānotas,” sacīja Gulbe, piebilstot –
tā kā pārtikas cenas Latvijā ietekmē globālās tirgus tendences, arī Latvijā uzlabojums nākamā gada pirmajos mēnešos nav gaidāms.
Tostarp viņa atzina, ka piena nozarē Latvijā kopumā neiet labi, jo mazās un vidējās piena lopkopības saimniecības zemo piena iepirkuma cenu dēļ ir pārstājušas ražot un daļa par šādu soli vēl izšķirsies nākotnē. Savukārt tie piena ražotāji, kas paliks, varētu apvienoties un kļūt lielāki, modernāki.
Gulbe arī pauda – kamēr piena pārstrādes nozare Latvijā nekļūs efektīvāka, piena iepirkuma cenas nekāps.
“Kopumā [piena pārstrādes] nozare nav stipra, nav spēcīga un kamēr tas tā būs, piena iepirkuma cena nevar kāpt, jo viņi nespēj savu produktu pārdot tālāk tirgos,”
sacīja Gulbe, piebilstot, ka savukārt vietējie mazumtirdzniecības tīkli ir izdarījuši spiedienu uz pārstrādes uzņēmumiem, kas mazinājis piena produktu pamatcenu veikalos.
Pēc viņas teiktā, Latvijā šobrīd ir zemākā piena iepirkuma cena Eiropas Savienībā (ES) un tā varētu pakāpties, ja uzņēmums “Sigilo KV” sāktu ražot sūkalu un laktozes produktus rekonstruētajā “Bauskas piena” ražotnē, kā iecerēts. Tāpat situācija varētu uzlaboties, ja tiktu uzcelts piena pulvera rūpnīca Kauņas apkārtnē. “Ja parādās divi lieli piena iepircēji, cena varētu kāpt. Tas ir tas, uz ko Latvijas zemnieki mazā mērā var cerēt, jo kamēr neizmainīsies pasaules situācija, nekas kardināli nevar mainīties arī pie mums,” sacīja Gulbe.
Vienlaikus viņa atzīmēja, ka
Latvijas piena pārstrādātāju “Rīgas piena kombināts” un “Valmieras piens” apvienotā uzņēmuma “Food Union” eksportam Ķīnā nav taustāmu un redzamu rezultātu.
Tostarp Gulbe minēja, ka līdz ar Dānijas vadošā saldējuma ražotāja “Premier Is” un vairāku citu uzņēmumu iegādi “Food Union” cer konsolidēt lielu tirgus daļu un, visticamāk, uzņēmumam tiks meklēts jauns pircējs.
Savukārt piena kooperatīva “Trikāta KS” maksātnespēja nav negatīvi ietekmējusi piena sektoru, taču tamdēļ mazinājusies ticība kooperatīva idejai, lai gan Latvijā kooperācija ir būtisks attīstības priekšnoteikums.
Pēc Gulbes teiktā,
viens no “Trikāta KS” maksātnespējas iemesliem bija tas, ka netika atrasts optimālais līdzsvars starp piena iepirkuma cenu un pārstrādes produktu realizācijas iespējām, jo kooperatīva īpašnieki gribēja par pienu maksāt vairāk, bet par tādu cenu piena produktus vairs pārdot nespēja.
Arī piena pārstrādes uzņēmuma “Latvijas Piens” darbība nav bijusi tik veiksmīga, kā plānots, jo parasti kooperācija vai lielāki projekti veiksmīgi izdodas tad, ja ir liela ideja, kuras virzīšanai idejas autori paši meklē naudu. Savukārt “Latvijas Piens” gadījumā nauda tika piešķirta no Eiropas un Latvijas finanšu resursiem.
Tāpat “Latvijas Piens” noteiktās izejvielu cenas nebija samērojamas ar produkcijas realizācijas iespējām, kā arī nebija veikti pietiekoši pētījumi, vai uzņēmuma ražotājiem produktiem ir noieta tirgus un kas notiks tirgus svārstību gadījumā un kādā veidā rīkoties šajā situācijā.
Vienlaikus Gulbe piebilda, ka ideja par zemniekiem pašiem piederošu pārstrāde nav slikta, ja tā ir pārdomāta.
LTVC ir izveidots 1995.gadā kā Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta struktūrvienība. Kopš 2004.gada 1.maija LTVC ir uzdots vākt, apkopot un sniegt Eiropas Komisijai informāciju par noteiktu lauksaimniecības produktu cenām un apmēriem. Iegūtā informācija tiek izmantota lauksaimniecības politikas veidošanai ‒ lauksaimniecības produktu ražošanas un tirgus stāvokļa novērtēšanai, intervences pasākumu pamatošanai un noteiktu lauksaimniecības produktu muitas vērtību noteikšanai.