Lasīšanas laiks: 3 min
Nu jau ilgāku laiku siltummīļi var priecāties par Latvijas vasaru, citi gan ievelk elpu un, meklējot ēnu, dodas ielās tikai nepieciešamības spiesti. Īsta veldze gan ķermenim, gan acīm ir Valmieras muzeja Garšaugu dārza šķūnī, kur piektdien un sestdien notiek tomātu izstāde.
Lieli un pavisam maziņi, apaļi, plakani un gareni tie izkārtoti uz galda, pūralādēm, kastēm un skapjiem. Kādreiz zinājām tikai sarkanos un dzeltenos tomātus, tagad arī šīm krāsām ir tik dažādas nianses! Tomāti skaistā baklažānu krāsā, gandrīz balti, zeltaini, negatavi zaļā krāsā, tad ir svītrainie – dzeltenīgi oranžie, zaļgani dzeltenie, lāsumaini violeti…
Un vēl pārsteidz tomātu nosaukumi! Ir dižciltīgie tomāti (‘Karaliene Elizabete`, `Augstmanis’), visu Zodiaka zīmju tomāti, bumbuļi ar vietu nosaukumiem (‘Gaujmala’, ‘Jūrmala’, ‘Melnā Krima’, ‘Varšava’), cilvēku vārdiem (‘Sandras smaids’, ‘Serafima’, ‘Alises sapnis’). Daži nosaukumi patiešām ir ar izdomu un izraisa smaidu – ‘Koledžas skaistule’, ‘Akrobāts Toms’, ‘Tikai dāmām’, ‘Šmulītis’, ‘Mūķenes dāvana’…
Šajā izstādē ir trīs audzētāju un kolekcionāru tomāti. No divām Brenguļu saimniecībām atvesti Natālijas Zeltiņas un Evitas Zeltiņas tomāti, bet no Kocēnu puses ceļojusi Ineses Zemešas kolekcija. Kopumā izstādē ir ap 200 šķirņu!
Pavelc tik diedziņu, un es stundām varu stāstīt par tomātiem! – tā sarunā atzīstas Natālija Zeltiņa, kuru varētu saukt arī par tomātu guru. Un pamatoti, jo viņa ir Artūra Sildes Dārznieku entuziastu kluba “Tomāts” Valmieras nodaļas vadītāja. Šķiet, viņa zina visu par tomātu laistīšanu, mēslošanu, sēklu ievākšanu, tomātu krāsām, garšām utt.
Kāpēc tomāti, kā un kad sākās kolekcionēšana, kuras pašai ir mīļākās šķirnes – uz šiem un citiem interesējošiem jautājumiem Natālija atbild ar degsmi, aizmirstot, ka krūzē jau sen atdzisusi kafija. Var redzēt, ka šis ir Natālijas sirds darbs, nenoliedzot, ka ar to var arī nopelnīt. Izrādās, Natālija ir rīdziniece, un tomātu audzēšana sākusies 1986.gadā, kad tika iegādāts īpašums, bet kolekciju sākusi veidot ap 2010.gadu, un tā ir reģistrēta Augu aizsardzības departamentā, no kurienes īpaša komisija arī katru gadu ierodas pārbaudīt kolekciju.
Kāpēc tieši tomāti? Atbilde ir loģiska: tāpēc, ka ļoti garšo! Vislabāk – tomāti želejā un tomāti savā sulā. Top trijniekā ir dzeltenais ‘Sibīrijas karalis’, sarkanā ‘Karaliene Elizabete’ un tomāts ar interesantu krāsu salikumu, kas atbilstošs nosaukumam – ‘Kosmiskais aptumsums’. Natālijai nav sveša arī humora izjūta. Par ‘Sibīrijas karali’, viņa stāsta, ka sākumā tas izskatās nekāds, ar noļukušām lapām, bet, kad sāk ražot, tiek piedoti visi grēki… Tagad gan modē nākot rūķīšu tomātu šķirnes. Stādi ir nelieli, ar kompaktu sakņu sistēmu, bet paši tomāti ir pietiekoši lieli. Ja runā par lielumu, tad parasti prātā nāk ‘Vērša sirds’, bet ir arī ‘Ķengura sirds’ ‘Ivanuškas sirds’ un citas sirdis. Uz izstādi nav atvesti rudens un ziemas tomāti, kurus var saglabāt pat līdz martam!
Garšaugu dārza šķūnī tomātus papildina arī skaisti ziedi. Izrādās, ka Natālijas vedekla Evita pārzina ne tikai tomātu šķirnes, bet ir arī floriste, kura mīl smaržīgos puķuzirnīšus, gladiolu zobenus un citas puķes.
Uz šo izstādi noteikti var iet ar bērniem. Lai arī viņus priecē tomātu krāsas un interesantie nosaukumi! Bet tos, kuri nepaspēja izstādi apmeklēt šodien un netiks arī rīt, to varēs izdarīt 27.augustā, kad Brenguļos notiks sestie Tomātu svētki.