Lasīšanas laiks: 6 min
Šogad titulu “Gada cilvēks medicīnā 2020” ieguva Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste Andra Cīrule, bet par “Gada notikumu medicīnā 2020” tika atzīts Latvijas zinātnieku izstrādātais siekalu tests Covid-19 ierobežošana, aģentūru LETA informēja Latvijas Ārstu biedrības sabiedrisko attiecību vadītāja Evija Ansonska.
Ar balvu par mūža ieguldījumu medicīnā šogad tika godināts ārsts ķirurgs un medicīnas zinātņu doktors Andrejs Pavārs.
Par “Gada ģimenes ārsti” sabiedrības balsojumā tika atzīta “Veselības centrs 4” ģimenes ārste Ilze Skuja. Balvas ieguvēja ir pieredzējusi ģimenes ārste, kas iznes ģimenes ārsta būtību, jo ir atsaucīga, saprotoša un zinoša. Cilvēks, kas cīnās par katru savu pacientu, un ir kopā ar viņu gan skumjos, gan priecīgos brīžos. Kā saka pacienti – “viņas labo darbu vācelīte pildās un pildās” un “viņai pelnīti pieder mūsu ģimenes beznosacījumu mīlestība”.
Savukārt balvu “Gada ārsts speciālists” saņēma ORTO klīnikas un Daugavpils reģionālās slimnīcas traumatologs – ortopēds Andrejs Elksniņš-Finogejevs. Kolēģi un pacienti īpaši izceļ ārsta mērķtiecību, jo viņš allaž “iet uz rezultātu” par visiem 110 procentiem un neatsakās pat no ļoti sarežģītiem gadījumiem. Viņam esot ne vien gudra galva, bet arī laba sirds.
“Gada zobārsts” tituls tika piešķirts Valmieras zobārstniecības klīnikas “Dentalfix” zobārstei Danai Burtniekai. Pati laureāte atzīst, ka arī izjūt bailes no zobārsta, tāpēc tik labi izprot savus pacientus, gan bērnus, gan arī pieaugušos. Bet viss precīzāk un trāpīgāk par zobārsti pasaka viņas pacienta vārdi: “Kopš iepazinu dakteri Danu, es pa dzīvi eju ar smaidu! Kāpēc? Tāpēc, ka tagad es to varu!”
Balvu “Gada ārsta palīgs” šogad saņēma Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) ārsta palīgs Genādijs Rusanovs. Viņš ir ļoti mērķtiecīgs un ar augstu atbildības sajūtu. Kolēģi atzīmē, ka tieši Rusanovs bija viens no pirmajiem, kas pērn pavasarī bez šaubīšanās un bailēm devās tobrīd nezināmajā – palīdzēt Covid-19 pacientiem. Daudzi īpaši uzsver viņa godīgumu, kompetenci un spēju pārliecinoši rīkoties nestandarta situācijās.
Par balvas “Gada māsa” ieguvēju sabiedrības balsojumā šogad kļuvusi Rīgas Dzemdību nama māsa Olga Cereļa. Pateicīgie pacienti savās atsauksmēs raksta, ka māsai Olgai esot pārdabiskas darbaspējas, neizsīkstoša enerģija, empātija un humora izjūta. Viņas sniegtais emocionālais atbalsts palicis pacientu atmiņā uz ilgu laiku. Savukārt balvu “Gada māsas palīgs” atzīta RAKUS “Biķernieki” māsas palīgs Gunta Maslinarska. Par viņu pacienti un slimnīcas kolēģi ir tieši un lakoniski – runā maz, bet daudz dara!
“Gada farmaceits” tituls tika Daugavpils “Latvijas aptieka” vadītājai un farmaceitei Dinārai Gedzjunei. Aptiekas apmeklētāji teic, ka Dināra Gedzjune ir zinoša un atbildīga – draudzīga un atsaucīga. Kāda bijusī kolēģe atklāj, ka tieši viņas attieksme pret darbu un atvērtā daba ir veiksmes atslēga, lai atrastu kopīgu valodu gan ar aptiekas apmeklētājiem, gan darbiniekiem.
Savukārt balvu kā “Gada vecmāte” ieguva Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas vecmāte Diāna Zaļepska. Viņa ir pārliecināta, ka būt par vecmāti ir viņas misija, tāpēc veselības nozarē nenogurstoši darbojas jau ir vairāk nekā 35 gadus. Interesants fakts – 70% no visām saņemtajām atsauksmēm par vecmāti Diānu, minēts vārds “sirds”, bet 30 procentos – “dvēsele”. Tātad – vecmāte, kas savu darbu dara ar sirdi un dvēseli.
Tituls “Gada funkcionālais speciālists” šogad piešķirts audiologopēdei Ingai Rutmanei-Lazdai. Viņa ir viena no pirmajām, kura kopā ar kolēģiem ieviesusi audiologopēda profesiju Latvijā un ilgus gadus vadījusi Latvijas audiologopēdu asociāciju, vienlaicīgi praktizējot un apmācot studentus. Viņa ir Latvijā viena no retajām speciālistēm, kas ikdienā strādā ar bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un palīdz viņiem apgūt jaunas prasmes.
Sabiedrības balsojumā noskaidroti ne tikai aizvadītā gada labākie mediķi, bet arī veselības aprūpes iestāde. Balvu “Gada slimnīca” saņēma Daugavpils reģionālā slimnīca. Slimnīca savu spēku parādījusi tieši Covid -19 pandēmijas laikā, apvienojot un saliedējot slimnīcas kolektīvu, nepieredzētā vienotībā pārvarot grūtības un izaicinājumus, darot visu iespējamo pacientu labā.
Tradicionāli “Gada balva medicīnā” tika pasniegta arī nominācijās “Gada jaunais ārsts 2020”, “Gada cilvēks medicīnā 2020”, “Gada notikums medicīnā 2020” un “Gada balva par mūža ieguldījumu medicīnā”. Šajās nominācijās uzvarētājus noteica Latvijas Ārstu biedrības un Latvijas Jauno ārstu asociācijas ekspertu vērtējums. Savukārt nominācijā “Gada docētājs 2020” par saviem pedagogiem balsoja Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Universitātes medicīnas studenti.
Par “Gada docētāju” kļuvusi Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docētāja Zane Vitenberga-Verza un Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes docētāja Agate Galuza. Kā raksta studenti – docētāja Zane Vitenberga-Verza ir allaž pretimnākoša un cieņpilna, izrāda patiesas rūpes par studentu zināšanām un ir vienmēr moža. Viņa ir ne vien lieliska docētāja, bet arī – cilvēks. Savukārt LU medicīnas studenti saka, ka mācoties pie pasniedzējas Galuzas dažkārt rodas bailes kaut ko nezināt, bet pēc sekmīgi nolikta pārbaudījuma ikkatru pārņem pateicība un cieņa.
“Gada jaunais ārsts” balvu saņēmusi Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Infekciju kontroles dienesta vadītājas pienākumu izpildītāja, rezidente pediatrijā Dana Isarova. Viņa uzņēmās vadīt infekciju kontroles dienestu BKUS Covid-19 pandēmijas sākumā. Viņas vadībā tika veikta gan kolēģu informēšana, gan drošības pasākumu ieviešana.
Nozīmīgo balvu “Gada cilvēks medicīnā” saņēma RAKUS Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste Cīrule. Kolēģi atklāj, ka Cīrule ir izcila vadītāja, uz kuru vienmēr var paļauties. Viņas darbu raksturo tolerance, iejūtība, sirsnība un atsaucība, kā arī izcilas diplomātijas spējas. Viņas cilvēciskās īpašības un vadītājas prasmes bija ļoti svarīgas, pat izšķirošas pagājušā gadā, sākoties pandēmijai un īpaši Covid-19 “otrā viļņa” laikā rudenī un ziemā, kad kolektīvs bija jāmobilizē bieži vien pārcilvēciskam darbam, ārstējot un glābjot smagi slimo pacientu dzīvības.
Savukārt par “Gada notikumu medicīnā” tika atzīts Latvijas zinātnieku izstrādātais siekalu tests Covid-19 ierobežošanai. Pētnieku grupas vārdā balvu saņēma “E. Gulbja laboratorijas” eksperts, ārsts Didzis Gavars. Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskajā institūtā pērn radītie ātrie Covid- 19 testi kļuva par ievērības cienīgu notikumu gan Latvijā, gan izskanēja plaši ārpus valsts robežām, gan zinātniskajā vidē, gan guva ievērību ārvalstu medijos.
Ar nozīmīgāko no balvām – “Gada balva par mūža ieguldījumu medicīnā” tika godināts medicīnas zinātņu doktors un asociētais profesors, Rīgas 1.slimnīcas valdes loceklis, izcils ārsts ķirurgs Andrejs Pavārs. Andrejs Pavārs ir viens no Latvijas Ķirurgu asociācijas dibinātājiem un tās pirmais prezidents. Darba gaitas sācis 1970.gadā Bauskā, bet kopš 1996.gada strādā Rīgas 1.slimnīcā. Sācis kā ķirurģijas bloka vadītājs, bet no 2002.gada ir Rīgas 1.slimnīcas valdes loceklis. LU MF pasniedz ķirurģiju, bet par akadēmiskajiem sasniegumiem ievēlēts par asociēto profesoru. Devis nenovērtējamu ieguldījumu ārstniecības studentu un rezidentu apmācībā, izaudzinājis veselu izcilu ķirurgu paaudzi.
Ceremonijas ietvaros tika pasniegtas arī trīs Veselības ministrijas speciālbalvas. Pirmā – NMPD Operatīvās vadības centra komandai un tās vadītājai ārstei Raitai Krišjānei par spēju augstas spriedzes apstākļos vienlaikus sniegt atbalstu gan iedzīvotājiem, gan brigādēm izsaukumu vietās, gan koordinēt hospitalizāciju plūsmu 24 stundas diennaktī. Otrā – “E. Gulbja laboratorijai”, kas ar ieviestajiem siekalu testu risinājumiem ļāvusi Latvijai palielināt Cocid-19 testēšanas jaudu un kļūt par vienu no Eiropas līderiem testēšanā, kā arī nodrošinājusi mediķus ar piemērotu pārbaudes metodi, ļaujot nosargāt viņu veselību un turpināt slimnīcu darbību. Trešā – ģimenes ārstei Marinai Procevskai Krāslavā par aktīvu pašiniciatīvu sarežģītā informācijas telpā, iedrošinot un aicinot savus pacientus vakcinēties.