Lasīšanas laiks: 2 min
Ziemeļblāzmu Valmieras apkārtnē varēja vērot arī naktī uz ceturtdienu, 19.martu, portālu “Valmieras Ziņas” informēja fotogrāfs Raivo Sarelainens.
Apmēram trīs kilometrus no Valmieras, kur netraucē pilsētas apgaismojums, fotogrāfam izdevies iemūžināt fotoattēlos ne tikai ziemeļblāzmu, bet arī mūsu galaktiku – Piena Ceļš, kas bijusi izteikti redzama skaidrajās debesīs.
Kā vēsta wikipedia.org, Piena Ceļa galaktika, reizēm saukta vienkārši par Galaktiku, ir spirālveida galaktika, kas ietilpst galaktiku Lokālajā Grupā. Šīs galaktikas Oriona spirālzarā atrodas arī mūsu Saules sistēma. No Zemes mūsu galaktika ir redzama kā gaišāka josla naksnīgajās debesīs, un šis izskats arī ir devis iedvesmu nosaukt to par “Piena Ceļu”.
Vislabākais laiks, kad var novērot Piena Ceļu, ir jūnija un jūlija mēneši, bet vissliktāk to var novērot decembrī un janvārī, jo šajā laikā Saule atrodas starp Zemi un galaktikas centru. Ar neapbruņotu aci Piena Ceļu var novērot kā gaišu joslu, kas stiepjas pāri debesjumam caur 12 zvaigznājiem: caur Strēlnieku (šajā zvaigznājā atrodas galaktikas centrs), Ērgli, Gulbi, Kasiopeju, Perseju, Vedēju, Dvīņiem, Orionu, Kuģa Ķīli, Centauru, Dienvidu Krustu un Skorpionu. To veido galaktikas zvaigžņu vājā gaisma. Arī tās zvaigznes, kuras var redzēt ar neapbruņotu aci, atrodas mūsu Galaktikā. Piena Ceļa galaktika attiecībā pret debess ekvatoru atrodas aptuveni 63° leņķī.
Portāls “Valmieras Ziņas” aicina iesūtīt ziemeļblāzmas fotogrāfijas, kā arī citus interesantus novērojumus uz reportieris@valmieraszinas.lv, tādējādi kļūstot par “Valmieras Ziņu” reportieri ar iespēju laimēt vērtīgas balvas.