Lasīšanas laiks: 2 min
Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa ceļš viņa kurpēs, vēsta sena paruna. Tāpēc “Dažādo kurpju dienā” 15. septembrī ikviens Latvijas iedzīvotājs tika aicināts vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu un iesaistīties mākslinieciskās un radošās aktivitātēs, simboliski paužot atbalstu deinstitucionalizācijas mērķa grupām – bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenēm, kā arī cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem.
“Dažādo kurpju dienas” pasākums piektdien, 15. septembrī norisinājās arī Valmierā. Pasākuma centrā, protams, deinstitucionalizācijas mērķa grupas un to pārstāvošās biedrības, skolēni, kuriem bija iespēja piedalīties radošajā darbnīcā kopā ar fondu “Iespēju tilts”. Pasākuma laikā Valmierā notika kreppapīra kļavu lapu dekorēšanas un koka dūceņu izgatavošanas darbnīca.
Tāpat visiem klātesošajiem bija iespēja piedalīties vides mākslas objekta – lielizmēra kurpju – kopīgā krāsošanā. Vides objekts atrodas Vecpuišu parkā un to iespējams aplūkot ikvienam. Zīmīgi, ka uz objekta atrodamajām kurpēm virsū izvietoti QR kodi, kurus noskenējot ar sava viedtālruņa palīdzību ikviens interesents var iepazīties ar piecpadsmit mērķa grupu cilvēkstāstiem un labāk saprast šo cilvēku dzīvi un ikdienu.
Pasākumā Valmierā piedalījās arī Valmieras novada pašvaldības Vidzemes plānošanas reģiona deinstitucionalizācijas projekta pārstāvji, kuri atbild par projekta veiksmīgu realizāciju Valmieras novadā.
Ar Eiropas Savienības fondu finansiālu atbalstu Latvijā tiek īstenoti deinstitucionalizācijas projekti, kuru ietvaros daudzviet tiek piedāvāti sabiedrībā balstīti pakalpojumi, kas paver iespēju cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un arī bērniem, kas spiesti dzīvot ārpusģimenes aprūpē, integrēties sabiedrībā.
Kampaņas tīmekļvietnē izveidota īpaša sadaļa, kurā publicēti 15 cilvēkstāsti. Sadarbībā ar satura veidotāju Edart TV radīta arī dokumentālā īsfilma, kas atklāj cilvēku ar īpašām vajadzībām, kā arī bez vecāku gādības palikušo bērnu ikdienu, ļaujot “iekāpt viņu kurpēs”, savukārt jaunieši aicināti piedalīties radošo darbu konkursā par šo tēmu.
No 25. – 30. septembrim Iekļaujošās nedēļas ietvaros sabiedrībai durvis vērs deinstitucionalizācijas procesā radītie sociālie pakalpojumi – dienas aprūpes centri, grupu dzīvokļi un specializētās darbnīcas, lai ļautu ielūkoties to darbībā, kā arī pavadīt laiku kopīgi ar to iedzīvotājiem. Pērn pasākumi Vidzemē pulcēja ap 500 interesentu, kas uzskatāms par nozīmīgu soli sabiedrības izpratnes veicināšanā.
Iekļaujošā nedēļa ir pasākumu kopums, kas nedēļas laikā vienlaicīgi notiek vairākās vietās Vidzemē, kad ikviens var ielūkoties un mazliet vairāk izprast sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu ikdienu. Šo aktivitāšu mērķis ir vērst plašākas sabiedrības uzmanību uz līdz šim paveikto dažādu nepieciešamu pakalpojumu izveidē pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kas noris valstī īstenotā deinstitucionalizācijas procesa ietvaros.