Lasīšanas laiks: 2 min
Sestdien, 7.novembrī pie “Valmiermuižas alus” darītavas norisinājās svinības un tirdziņš “Ar Gardu Muti Valmiermuižā”. Mārtiņdienas svinību mielastā godā tiek celts alus, tamdēļ Valmiermuižas pils parkā meistari virs dzīvās uguns brūvēja alu pēc senām latviešu tradīcijām no Latvijas graudu iesala un Gaujmalā plūktiem apiņiem.
Mārtiņi ir ziemas sagaidīšanas svētki, kad dienas kļūst īsākas, bet naktis garākas. Rudens raža ir novākta un laiks to celt galdā. Arī Valmiermuižā bija sabraukuši tuvāki un tālāki mājražotāji, kuri piedāvāja sanākušajiem brangus lauku labumus – pašceptu maizi, svaigo sieru, kūpinājumus, nēģus, medu, garšvielas, mājas vīnu, sulas, sukādes un citus gardumus. Amatnieku pūrā bija vilnas zeķes, cimdi, tamborējumi, metālkalumi, no koka darinātas rotaļlietas un krāšņumlietas, ar kurām rotāt kā sevi, tā apdāvināt radus un draugus.
Mārtiņu izdarības ierādīja Mārtiņbērni no Dikļu folkloras kopas “Endzelīte”, kuri aicināja izzināt latvju dziesmu zinības, rotaļas un dančus. Mazākie tirdziņa apmeklētāji varēja doties zirgu izjādēs Valmiermuižas pils parkā un piedalījās Mārtiņdienas radošajās darbnīcās, kur tika gatavotas un pielaikotas krāšņas maskas, baudīti cukurāboli, no vilnas meistaroti Mārtiņgaiļi un ierādīti latviskie amati.
Lai godātu Mārtiņdienu un mielotu sanākušos viesus, Valmiermuižas Alus virtuves pavāri aicināja nobaudīt smeķīgus, alū sautētus jaunās ražas kāpostus. Savukārt “Valmiermuižas alus” darītavas meistari piedāvāja nobaudīt ziemīgus jaunbrūvējumus un īpašas silto alus dzērienu garšas: spirdzinoši skābenu Kviešu alus – smiltsērkšķu un saldi rūgtenu Portera – cigoriņu kafejas dzērienu.
Visas dienas garumā pils parkā virs dzīvās uguns tika darīts alus pēc seno laiku tradīcijām – ozolkoka traukos no Latvijas graudu iesala un Gaujmalā plūktiem apiņiem. Alus meistari rādīja un stāstīja visu par alus darīšanu, kā arī ļāva nobaudīt tā seno laiku garšu.
Mārtiņdienas svinības noslēgsies plkst. 19 Valmiermuižas klētī ar latvisko tradīciju vakaru. Tajā par lustīgiem dančiem un jestrām dziesmām gādās folkmūzikas grupa “Māsas Dimantas un Cēsu mednieku orķestris”.