Lasīšanas laiks: 3 min
Šobrīd spēkā esošais Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums ir elastīgs un ļauj pašvaldībām brīvi lemt par darbinieku algām, uzskata Finanšu ministrija (FM), kas sagatavojusi informatīvo ziņojumu par likumā noteikto normu attiecināšanu uz pašvaldībām, informē aģentūra BNS.
Valdības komiteja pirmdien, 5.oktobrī, ziņojumu vēl neatbalstīja un nolēma rīkot vēl vienu diskusiju, kurā piedalītos FM un Latvijas Pašvaldību savienība un Valsts Kanceleja, lai izrunātu problēmas un izšķirtu divas lietas – klasifikācijas sistēmu un atlīdzības sistēmu.
FM norāda, ka valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu, darbinieku iekļaušana vienotā atlīdzības sistēmā pamatota ar to, ka ir nepieciešams līdzsvarot sabiedriskajā sektorā nodarbināto atalgojumu, padarot to pārskatāmu un samērīgu attiecībā uz amatiem un profesijām. Tā ir ilgtermiņa perspektīva, kas laika gaitā kārtojama un pilnveidojuma.
Valsts pārvaldes iestādes var pilnvarot pašvaldības pildīt atsevišķas valsts pārvaldes iestāžu funkcijas, nosakot to izpildes kārtību un uzraugot šo funkciju izpildi.
Salīdzinot valstī nodarbināto skaitu, kas veic valsts pārvaldes funkcijas, FM secina, ka lielāks nodarbināto īpatsvars jeb 13% ir pašvaldībās un to padotības iestādēs, savukārt ministrijās un to padotības iestādes nodarbināti tikai 8% no kopējo nodarbināto skaita valstī.
Pašvaldības saņem gan valsts mērķdotāciju finansējumu, gan līdzekļus no iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumu pārdales un citus ieņēmumus. Līdz ar to budžetā samaksāto nodokļu maksātāju līdzekļu izlietojumam ir jābūt caurskatāmam un samērīgam, tostarp arī atlīdzības noteikšanā valsts un pašvaldību institūcijās.
Atlīdzības likums nosaka vienotu pieeju atlīdzības noteikšanā vienāda līmeņa darbiniekiem valsts un pašvaldības institūcijās. FM skaidro, ka tādējādi tiek izmantoti vienoti kritēriji mēnešalgas noteikšanai – amata mēnešalgu grupa.
Valsts iestāžu darbiniekiem mēnešalgas apmēru nosaka, lai tā nepārsniegtu Ministru prezidenta mēnešalgu, savukārt pašvaldības iestāžu darbiniekiem mēnešalgas apmēru nosaka, nepārsniedzot pašvaldības domes priekšsēdētājam noteikto maksimālo mēnešalgu.
FM atzīmē, ka atlīdzības likuma normas jau šobrīd pašvaldībām paredz “samērā lielu elastību, ļaujot pašvaldībām rīcības brīvību pašām lemt par attiecīgās atlīdzības daļas piešķiršanu, tās apmēru vai izmaksu”. Pašvaldības vadītājam, nosakot darbinieku mēnešalgas, ir pienākums ievērot samērīguma principu – nepārsniegt tiešās pārvaldes iestāžu amatpersonu un darbinieku, kuri veic līdzīgas atbildības un sarežģītības pienākumus, mēnešalgas.
Ņemot vērā to, ka pašvaldības ir iekļautas valsts pārvaldes vienotajā hierarhiskajā sistēmā un pilda tām deleģētos vai ar pilnvarojumu nodotos valsts pārvaldes uzdevumus, kā arī saņem nodokļu maksātāju līdzekļus, FM uzskata, ka ir saglabājama šobrīd spēkā esošā sistēma, kas paredz vienotus principus atlīdzības noteikšanā visām valsts un pašvaldības institūcijām, kuras veic valsts pārvaldes funkcijas.
Tai pat laikā FM norāda – lai uzlabotu atlīdzības sistēmu, sadarbībā ar Valsts kanceleju jātupina darbs gan pie amatu kataloga pilnveides, uzlabojot pašvaldību iestāžu amatu klasificēšanas iespējas, gan pārskatāmā nākotnē paaugstinot atlīdzības likumā noteiktās maksimālās mēnešalgas, kopumā padarot atlīdzības sistēmu konkurētspējīgu un motivējošu.