Lasīšanas laiks: 6 min
Sporta Veselības centrs ir profesionāla medicīnas iestāde, kura Valmieras Olimpiskā centra paspārnē darbojas jau kopš 2018. gada. Centra darbības pamatvirzieni ir fizioterapija un sporta rehabilitācija, topošo un jauno māmiņu mazuļu fizioterapija kā arī ķermeņa estētika, bet pieejami arī dažādu sporta speciālistu pakalpojumi un masāžas. Šoreiz uz sarunu esam aicinājuši Sporta Veselības centra sporta ārstu Tomu Jāni Eglīti, lai noskaidrotu kas ir sporta ārsts un kā vizīte pie sporta ārsta var palīdzēt ikvienam aktīvam cilvēkam.
Toms Jānis Eglītis ir arī Latvijas U18 hokeja izlases sporta ārsts un RSU sporta zinātnes centra pētnieks, kā arī aktīva dzīvesveida piekritējs.
Sporta ārsts pēc profesijas ir speciālists, kas personām ar paaugstinātu fizisko slodzi, gan bērniem, gan pieaugušajiem, sniedz konsultācijas. Tiek dotas rekomendācijas ne tikai par esošajām fiziskajām aktivitātēm, bet arī iesaka piemērotākās, vadoties pēc pacienta fiziskajām, anatomiskajām īpašībām un sagatavotības. Sporta ārsts veic gan veselības un organisma funkcionālā stāvokļa novērtēšanu, gan fiziskās slodzes ietekmi un organismu.
Sporta ārsta profesijai liels uzsvars ir tieši uz vārdu ārsts. Nepieciešams iegūt pirmo izglītību sešus gadus, mēs mācamies gluži tāpat kā jebkurš cits ārsts, traumatologs, kardiologs, pediatrs, tad ejam rezidentūrā četrus gadus, četrus gadus specializējamies sporta medicīnā. Mēs esam ārsti, kuri ārstē primāri aktīvus cilvēkus un palīdzam arī sportistiem sasniegt savus mērķus. Bet varam palīdzēt jebkuram cilvēkam. Sporta ārsts ar dzīvesveida maiņu, fiziskām aktivitātēm un sportu var palīdzēt cilvēkiem iziet no dažādām dzīves situācijām, slimībām. Palīdzam saprast kādas aktivitātes katram ir piemērotas. Uzskatu, ka fiziskas aktivitātes veido dzīves kvalitāti un mēs esam tie ārsti, kas uztur un palīdz veidot šo kvalitāti. Sporta ārsti nebūs tie, kas ķersies uzreiz pie skalpeļa vai tabletēm, bet no pacientiem prasīs diezgan lielu fizisku darbu.
Kāpēc izvēlējies Valmieru, Sporta Veselības centru, kā savu profesionālās darbības vidi?
Nāku no Limbažu puses, bet Valmierā mācījos vidusskolā, tad desmit gadus pavadīju Rīgā studējot. Pa šiem desmit gadiem pamanīju, ka Valmierā tik daudz kas bija mainījies, attīstījies. Biju patīkami pārsteigts. Pamanīju arī šo iestādi un redzēju, ka tas varētu būt variants, kurā attīstīt savu profesionālo karjeru.
Kā tu redzi Valmieru attiecībā uz iespējām nodarboties ar sportu, būt fiziski aktīvam?
Mēs atrodamies Valmieras Olimpiskā centra Sporta Veselības centrā, ja paskatāmies to infrastruktūru, kas mums šeit ir apkārt, tad droši varu teikt, ka tā ir viena no lielākajām un labākajām Latvijā un, iespējams, arī Baltijā. Mums ir pasaules līmeņa BMX trase, basketbola, futbola, florbola un hokeja infrastruktūra, vieglatlētikas stadions, viss ir pakārtots sportam. Nevari iebraukt Valmierā nedomājot par sportu. Valmierai ir arī liels potenciāls izveidot specifiskas nišas, kurās mēs sportistus varam audzināt ļoti augstā kvalitātē, veidot ļoti labas komandas un sportistus ne tikai valsts, bet arī Eiropas un Pasaules līmenī.
Kā sporta ārsts palīdz profesionālam sportistam un kā palīdz cilvēkam, kurš vienkārši sevi uztur formā, piemēram, regulāri skrienot?
Kā sporta ārsts visvairāk nodarbojos tieši ar profilaktisko pārbaužu veikšanu bērniem ar paaugstinātu slodzi. Tie ir bērni 10-17 gadu vecumā, kas Valsts apmaksātas programmas ietvaros apmeklē sporta ārstu, pārbauda savas fiziskās īpašības, sirdsdarbību un pie manis gūst plašāku izpratni par sportošanu un var labāk uzstādīt savus mērķus. Tas ir pirmais posms, kurā saprast kā kopt savu ķermeni, kā palīdzēt traumu gadījumā un radīt izpratni par to kā no šīm traumām izvairīties.
Strādāju arī Latvijas U18 hokeja izlasē par galveno ārstu. Strādājot ar profesionāliem sportistiem šis sporta ārsta uzdevums ir nedaudz citādāks. Esmu vienmēr ar komandu, mēs kopā ar fiziskās sagatavotības treneriem un fizioterapeitiem domājam kā labāk sagatavot sportistus kādam noteiktam turnīram. Komunicēju ar pašiem sportistiem, treneriem, runājam par uzturu. Un tas pats ir iespējams arī šeit – Sporta Veselības centrā. Pie manis atnāk sportists, kuram nav īsti nekādas problēmas, bet viņš grib sasniegt augstākus mērķus un mēs veicam dažādus testus un cenšamies saprast, kā pacelt šo sportistu nākamajā līmenī.
Runājot par sporta amatieriem vai jebkuru fiziski aktīvu – arī šai grupai, pirms sportisku aktivitāšu uzsākšanas, ir vērtīgi apmeklēt sporta ārstu, pārbaudīt savu veselību un kopā varam izveidot reālu, sasniedzamu plānu saistībā ar katra individuālajiem sportiskajiem mērķiem. Varu palīdzēt domāt par šiem mērķiem tieši ilgtermiņā, lai no tā būtu lielāka jēga. Lai sportošana nav tikai Jaunā Gada apņemšanās – sportot sākt ar 1. janvāri, bet darīt to visu gadu un, tad arī ir šis rezultāts. Sporta ārsts var būt labs palīgs un konsultants, gan, protams, arī ārsts un ārstēt kādu problēmu, kas radusies sportojot.
Ja cilvēkam ir kāda slimība, trauma, tad sporta ārsts var izrakstīt arī medikamentus, izrakstīt nosūtījumu uz citiem izmeklējumiem, noteikt diagnozes. Palīdzu cilvēkiem sasniegt to aktivitāšu līmeni, kuru pats cilvēks vēlas. Sporta ārsta darbā izmantojam visu Sporta Veselības centra pakalpojumu klāstu un šeit strādājam arī pie rehabilitācijas.
Šeit varam veikt arī slodzes testus ar pulsometru un noteikt zonas, kuras cilvēkam ir jātrenē, varam noteikt vēlamo pulsu dažādas intensitātes treniņiem un no 2025. gada janvāra piedāvāsim noteikt laktāta līmeni. Laktāts ir metabolīts, ko galvenokārt saražo intensīvas fiziskās aktivitātes. Ja tas uzkrājas, var tikt ierobežota muskuļu darbība un cilvēks ātrāk nogurst. Būsim viena no trijām laboratoriju tipa telpām Latvijā, kur iespējams veikt šīs analīzes. Šis būs ļoti nozīmīgi tieši augsta līmeņa sportistiem, bet, protams, visus šos mērījumus varam pielietot jebkuram aktīvam cilvēkam.
Kā varētu motivēt sportistus rūpēties par savu veselību preventīvi, nevis tikai tad, kad ir jau gūta kāda trauma?
Fiziskas aktivitātes ir kaut kas, kas mums katram pienākas. Cilvēkam ir nepieciešama kustība. Protams, katrs cilvēks ir spējīgs darboties ar savu intensitāti. Ja esat fiziski vesels cilvēks un vēlaties tāds arī palikt, tad kustība – skriešana, staigāšana, dažādas citas fiziskas aktivitātes ir lietas, kuras cilvēkam vienkārši ir jādara. Ja vēlamies dzīvot labāk un veidot savu dzīvesveidu veselīgāk, ieviest veselīgākas tradīcijas ģimenē, tad saruna ar sporta ārstu būs ļoti noderīga. Protams, nav jāgaida sporta ārsta atļauja kustēties un to var darīt arī pats, bet labākus rezultātus varam sasnigt, ja pirms tam konsultējamies ar profesionāli.
Kādi ir lielākie izaicinājumi sporta ārsta darbā?
Kā jau iepriekš minēju, lai kļūtu par sporta ārstu ir jāmācas vismaz desmit gadi. Katrs pacients jāizvērtē individuāli, nav vienas konkrētas vadlīnijas pēc kā ārstēt visus. Daļai cilvēku ir izveidojies uzskats, ka sporta ārsts ir tas pats kas fizioterapeits. Ja cilvēkiem būtu labāka izpratne par tām labajām lietām, ko var dot vizīte pie sporta ārsta, tad sabiedrība kopumā būtu ieguvēji.
Man, protams, prioritāte ir ārstēšana, bet vēlos iedot cilvēkiem arī izpratni par to kā kustēties, lai pēc pāris gadiem cilvēks atkal nenonāk šajā pašā situācijā.
Sporta Veselības centrs atrodas Valmieras peldbaseina ēkas pirmajā stāvā, Čempionu ielā 4. Apmeklētāju ērtībām Sporta Veselības centram ir atsevišķa ieeja (no “Valmieras piens” puses), kā arī stāvvieta apmeklētājiem. Plašāk par Sporta Veselības centru uzzini ŠEIT.