Lasīšanas laiks: 3 min
Februārī ar dažādiem pasākumiem visā Latvijā, tostarp arī Vidzemē, Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Latvijas Dabas muzeju, Rīgas Zooloģisko dārzu un citiem partneriem atzīmēs Pasaules mitrāju dienu, informē Dabas aizsardzības pārvaldes sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja Inese pabērza.
Pasaules Mitrāju dienas tradīcija ir iedibināta jau kopš 1997. gada 2.februāra, atzīmējot Ramsāres konvencijas parakstīšanas gadskārtu, aktualizējot jautājumus par mitrāju aizsardzību un pievēršot sabiedrības uzmanību kādam no aspektiem, kas veido mitrāju īpašo nozīmību pasaules ekosistēmu vidū.
6.februārī plkst. 9:30 Dabas aizsardzības pārvalde un LIFE+ projekts “Mitrāji” aicina doties izzinošā pārgājienā Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā, dabas liegumā “Ziemeļu purvi”. Tā sākums būs Ramatas pagasta kultūras centrā, kur būs iespēja uzzināt par veiktās Ziemeļu purvu izpētes rezultātiem, plānotajiem to apsaimniekošanas pasākumiem un gruntsūdens līmeņa modelēšanu u.c. Savukārt pēc stāstījuma būs iespēja doties dabā aptuveni 5km garā pārgājienā.
Pašos Latvijas ziemeļos esošie Ziemeļu purvi ir viens no Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta apslēptajiem dabas dārgakmeņiem. Kopā ar Igaunijā esošo Nigulas purvu tie veido vienu no lielākajiem cilvēka darbības neskartajiem sūnu purvu kompleksiem Baltijas valstīs, tāpēc Ziemeļu purvi vienmēr ir bijis īpašs piedzīvojums neskartās dabas baudītājiem.
Lai plānotu pasākuma norisi, dalībniekus aicina pieteikties iepriekš, līdz 4.februārim zvanot 28322436 vai rakstot laura.vindedze@daba.gov.lv. Dalība – bez maksas.
7.februārī plkst.12:00 Dabas liegumā “Sedas purvs” notiks Pasaules mitrāju dienai veltīts niedru skulptūru festivāls. Aicinātas piedalīties 2-5 dalībnieku komandas, lai no purva niedrēm veidotu skulptūras. Plkst.12:00 – 13:00 ierašanās, komandu reģistrācija pie putnu vērošanas torņa dabas liegumā “Sedas purvs”. Plkst.13:00 – 16:00 sveiciens dalībniekiem, instruktāža, vietas ierādīšana, skulptūru veidošana. Plkst.16:00 – 16:30 vērtēšana, apbalvošana. Visas dienas garumā būs iespēja slēpot, vizināties ar ragaviņām pa aizsalušajiem Sedas purva dīķiem, sildīties pie ugunskuriem un siltas tējas.
Pieteikšanās līdz 05.02.2016., zvanot 26361362, ruta.zepa@daba.gov.lv vai 26222682, janis.perle@daba.gov.lv. Dalība – bez maksas.
27.feburārī pasākums “Mitrāji un to nozīme dabā” norisināsies dabas izglītības centrā “Vecupītes” Kocēnu novadā. Pasākuma norise tiks precizēta. Ieeja – bez maksas.
Visa mēneša garumā izzinošas nodarbības par mitrājiem piedāvās dabas izglītības centrs “Ziemeļvidzeme” Salacgrīvā.
Mitrāji saskaņā ar konvencijas 1.pantu ir palienes, zāļu un kūdras purvi vai ūdeņu platības – dabiskas vai mākslīgas, pastāvīgas vai pārplūstošas, kurās ir stāvošs vai tekošs ūdens, saldūdens, iesāļš vai sāļš ūdens, t.sk. jūras akvatorijas, kuru dziļums bēguma laikā nepārsniedz 6 metrus.
Ramsāres jeb Mitrāju konvencija ir parakstīta 1971. gadā Irānas pilsētā Ramsārē. Tas ir vienīgais starptautiskais vides aizsardzības līgums, kas veltīts kādai noteiktai ekosistēmai. Latvijā ir sešas īpaši aizsargājamas dabas teritorijas un to kompleksi, kas novērtēti kā starptautiski nozīmīgas mitrāju teritorijas, jeb Ramsāres vietas: Kaņiera ezers. Engures ezers, Teiču un Pelečāres purvi, Ziemeļu purvi, Lubāna mitrāju komplekss un Papes mitrāju komplekss.
Nozīmīgākās mitrāju platības Latvijā veido – vairāk nekā 12 400 upes un 2256 ezeri[1], kas ir lielāki par vienu hektāru, kopā ar mākslīgajām ūdenskrātuvēm aizņemot ap 3,7 % no Latvijas teritorijas. Nosacīti neskarti purvi aizņem 4,9 %, bet kūdras atradnes (tās veido purvi un daži slapjo mežu veidi uz kūdras augsnēm) aizņem 10,4% no Latvijas teritorijas. Mazākās platībās Latvijā sastopami citi mitrāju veidi – piekrastes pļavas, palieņu pļavas un citi dabiski un cilvēka veidoti mitrāji.