Lasīšanas laiks: 3 min
5. un 6.martā Valmierā viesojās Ekonomikas ministrijas (EM) delegācija valsts sekretāra vietnieka Raimonda Aleksejenko vadībā, lai pārrunātu būtiskākās sadarbības un attīstības veicināšanas ieceres, kā arī iepazītos ar pašvaldības kapitālsabiedrību īstenotajiem investīciju projektiem un uzņēmējdarbības vidi Vidzemes reģiona lielākajā pilsētā.
Kā norādīja Valmieras pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, tikšanās mērķis bija sarunās ar Valmieras uzņēmējiem un profesionāļiem noskaidrot to galvenās profesionālās jomas problēmas, lai brīžos, kad valstiskā līmenī ir jāizšķiras par konkrētu lēmumu, ir zināms, kāds risinājums būtu saistošāks vietējiem uzņēmumiem.
EM valsts sekretāra vietnieks R.Aleksejenko norādīja, ka delegācijā bija arī Centrālās finanšu un līgumu aģentūras, kā arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvji, lai, apskatot konkrētus piemērus, ņemtu vērā ieteikumus, ko iespējams organizēt birokrātiski vienkāršākā veidā.
“Mans mērķis bija smelties iedvesmu par virzieniem un jomām, kam nepieciešams Eiropas Savienības struktūrfondu atbalsts. Liekas, ka Valmiera ir palikusi lielāka, jo divas dienas intensīvi apmeklētas dažādas iestādes, turklāt tas vēl nav viss, ko te iespējams apskatīt.”
Viena no galvenajām atziņām pēc vizītes R.Aleksejenko skatījumā ir nepieciešamība veicināt ilglaicīgumu, lai, mainoties kādas valsts iestādes vadībai, nemainītos tā nospraustie mērķi. EM valsts sekretāra vietnieks pozitīvi novērtēja Valmieras spēju saglabāt konsekventu darbību. Tāpat arī uzsvēra augsto profesionalitāti, darbojoties salīdzinoši šaurās jomās.
“Pieredzētais palīdzēs arī strādājot pie struktūrfondu programmām nākamajam periodam, meklējot katram reģionam specifiku, ko iespējams izcelt.”
Atbildot uz jautājumu par nevienmērīgo budžeta vietu sadali dažādu Latvijas reģionu augstskolās, no ekonomiskās attīstības viedokļa ministrija ir ieinteresēta, ka reģionālās augstskolas augtu un to finansējums būtu pēc iespējas lielāks. R.Aleksejenko solīja veicināt, ka esošo izglītības iestāžu infrastruktūru izmantotu arī uzņēmēji. J.Baiks papildināja, ka budžetu vietu sadalījums šobrīd uz 1000 ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem ir: Vidzemē četras, Kurzemē – 9.5, Latgalē – 14.5, Zemgalē – 16.7, Rīgā – 28.5.
Par Valmieras Biznesa un inovācijas inkubatora finansēšanu R.Aleksejenko norādīja, ka līdz marta beigām plānots paziņot, kurš tiks atzīts par uzvarētāju starpfinansējuma saņemšanā reģionā. Savukārt nākamajiem pieciem gadiem jāizveido sistēma, kas netiek balstīta uz iepirkuma rezultātiem, bet katrā reģionā noteikta vieta un komanda, kurai tiek piešķirts finansējums konkrēto funkciju veikšanai.
“Turpināsim sarunas ar pašvaldībām, lai nākamā gada sākumā dotu skaidru atbildi, kurš katrā reģionā veiks inkubatora funkcijas un saņems finansiālu atbalstu.”
Atzinīgi tika vērtēti arī veiktie daudzdzīvokļu māju siltināšanas projekti. Plānots arī šogad atvērt jaunu programmu. To iecerēts mainīt, lai, ja projekts apstiprināts, tālākās saistības būtu jākārto ar vienu institūciju, nevis jādodas uz Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un banku. Visticamāk, ka darījumi turpmāk būs jākārto tikai ar banku.
Vizītes ietvaros EM pārstāvji tikās ar Valmieras pilsētas pašvaldības un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Vidzemes reģiona nodaļas vadību. Tāpat pārstāvji apmeklēja lielākos Valmieras uzņēmumus, Valmieras tehnikumu, Vidzemes Augstskolu un biznesa inkubatoru. Delegācija SIA „Vidzemes Olimpiskais centrs” iepazinās ar peldbaseina būvniecības ieceri, kā arī izzināja Valmieras pieredzi daudzdzīvokļu māju siltināšanā.
R.Aleksejenko darbu EM valsts sekretāra vietnieka amatā uzsāka šī gada 25.februārī, un Valmieras apmeklējums ir viņa pirmā reģionālā vizīte.