Lasīšanas laiks: 3 min
Šobrīd, sākoties aukstajam laikam, pieaudzis AS “Latvenergo” Energoefektivitātes centra sniegto padomu par telpu apsildi skaits. Kā uzsver centra eksperti, racionāli izmantojot sildierīces, izdevumus apsildei var samazināt vismaz par 5%.
Ņemot vērā elektroenerģijas tirgus attīstību Latvijā pēdējo gadu laikā, arvien vairāk Energoefektivitātes centra (EEC) ekspertu padomi tiek sniegti privātpersonām, jo centra speciālisti ir pārliecināti, ka savu patēriņu par vismaz 10% var samazināt ikviens no mums. Tātad saruks arī maksa par elektrību, taču mūsu ikdienas komforts nesamazināsies, bet varbūt pat uzlabosies.
Ir klienti, kuri ikmēneša patēriņu ir samazinājuši vēl vairāk par 10% – daudzbērnu ģimene Valmierā, privātmājā patērējot vairāk nekā 1000 kWh, vērsās pie EEC speciālistiem un šobrīd mēnesī maksā vairs tikai par 600 kWh.
Padomi bija ļoti vienkārši un faktiski neizmainīja dienas ritmu vai ērtības – tālāk no sienas bija jānovieto saldētava, ūdens sildīšanas boileris netika lietots elektroenerģijas cenas “pīķa” stundās, veļas un trauku mazgājamās mašīnas tika darbinātas nakts laikā.
EEC speciāliste Biruta Ģine dalās ar padomiem, kā optimāli uzturēt siltumu mūsu dzīvojamās telpās un kādi sildītāji ir piemērotākie. Jāatceras, ka, samazinot telpu apsildes temperatūru par 1 grādu, izdevumi apsildei samazināsies par 5%.
Biruta Ģine: “Bez tradicionālajām papildu apsildes ierīcēm, tādām kā eļļas radiatori, konvekcijas sildītāji ar un bez ventilatora, kurus var stiprināt pie sienas vai brīvi pārvietot, ir iespējams iegādāties elektriskos inerces sildītājus un infrasarkano staru sildītājus un infrasarkano staru plēves. Infrasarkano staru sildītāji ir dažāda izpildījuma un tos var novietot uz statīviem, stiprināt pie sienas vai griestiem, var arī iebūvēt piekaramajos griestos. Infrasarkano staru plēves iebūvē zem grīdas vai sienu seguma, vai aiz piekaramajiem griestiem.
Gan papildu, gan pamata apsildei var izmantot divu veidu apsildāmās grīdlīstes: elektriski apsildāmas, vai pieslēgtas siltumapgādes sistēmas siltajam ūdenim.
Lai izvēlētos savam mājoklim piemērotāko apsildes veidu un iekārtas, iesakām konsultēties ar nozares speciālistiem, kuri ieteiks telpu platībai, atļautajai elektriskajai slodzei un jūsu komforta prasībām atbilstošāko variantu.
Dārgākie sildītāji būs aprīkoti ar vēlamās apsildes temperatūras grafika programmēšanas iespēju katrai nedēļas dienai un ar sensoriem, kuri atslēgs sildītāju, kad atver logu vēdināšanai. Nopērkot lētāku elektrisko sildītāju, elektroenerģijas patēriņš, iespējams, būs lielāks.”
EEC iesaka praktiskus sildierīču lietošanas padomus:
Lai lieki netērētu elektroenerģiju, jāizmanto sildierīču regulēšanas iespējas, tādējādi izdosies ietaupīt līdz pat 30% elektroenerģiju. Vēlamā temperatūra, kad cilvēki uzturas mājās, dienā ir 20 līdz 22 grādi un naktī par 3 līdz 4 grādiem zemāka, bet pārējā laikā 16 līdz 18 grādu robežās.
Lai saglabātu siltumu telpās, tumšajā diennakts laikā jāaizklāj logi ar žalūzijām vai blīva auduma aizkariem, kuri nenosedz apsildes ierīces.
Maksimāli jāizmanto saules siltums – jātur vaļā žalūzijas un biezie aizkari dienas laikā, sevišķi dienvidu pusē.
Lai lieki nepatērētu elektroenerģiju telpu vēdināšanas laikā, logs jāatver pilnībā līdz brīdim, kad sāk atdzist mēbeļu virsmas. Ja iespējams, apsildes ierīce uz vēdināšanas brīdi ir jāatslēdz vai jāpārslēdz uz simbolu “*”, lai nepieļautu siltuma aizplūšanu.
Visu informāciju par ierīču drošu un efektīvu izmantošanu var izlasīt ražotāja piedāvātajā lietošanas instrukcijā