Lasīšanas laiks: 4 min
Straujais elektroenerģijas cenu pieaugums satraucis ne vien mājsaimniecības, bet arī uzņēmējus, kam elektrība ir neaizvietojams energoresurss, no kura lielā mērā atkarīga biznesa procesu nodrošināšana. Lai kaut nedaudz kompensētu cenu kāpumu, tagad īpaši jādomā par efektīviem risinājumiem – patēriņa samazināšanu, kur tas iespējams, izdevīgāku elektrības iegādes līgumu, energoefektivitāti un citiem risinājumiem.
Energoefektivitāte sniedz ilgtermiņa ieguvumus
Energoefektivitāte jeb energoresursu lietderīga izmantošana ir veids, kā ne tikai atbildīgi izturēties pret pieejamajiem resursiem, bet arī veids, kā samazināt izmaksas. Mērķis ir samazināt preču ražošanai un pakalpojumu sniegšanai patērēto enerģijas apjomu, nesamazinot to kvalitāti. Visbiežāk energoefektivitāte ietver ēku siltināšanu, siltuma zudumu novēršanu, ražošanas līniju modernizēšanu, apgaismes, apkures un ventilācijas sistēmas uzturēšanu labā darba kārtībā un aprīkošanu ar moderniem un energotaupīgiem elementiem. Arī iekārtas, kuras tiek izmantotas, iespējams nomainīt pret jaunākām un tādām, kurām ir mazāks resursu patēriņš.
Protams, ne vienmēr uzņēmumiem ir pieejami un uzreiz ieviešami visi šie risinājumi. Sākotnēji var būt nepieciešamas investīcijas, lai paaugstinātu energoefektivitāti. Tomēr ieguvumi no tā ir ļoti būtiski un atmaksājas vēl daudzas desmitgades. Tā kā nav skaidrs, kādas izmaiņas elektrības un citu resursu tirgos gaidāmas pēc gada, diviem vai desmit, labāk energoefektivitātes jautājumus risināt tagad, ja tiem vēl nav pievērsta pienācīga uzmanība.
Cik izdevīgs uzņēmumam ir esošais elektrības līgums?
Elektrības rēķins, kuru saņem uzņēmums, sastāv no dažādām komponentēm, kas atkarīgas no tā, kāds tarifa veids ir izvēlēts, vai par elektrību tiek maksāt pēc fiksētas vai biržas cenas, kāda ir pieslēguma jauda, kādi ir tirgotāja administratīvie izdevumi, kas arī ir ierēķināti kopējā cenā. Protams, arī nemainīgās sadaļas, kuras nosaka likumdošana – PVN, sadales un pārvades izdevumi. Šis ir brīdis, kad ikvienam uzņēmumam vajadzētu atbildīgi izvērtēt, cik izdevīgs un reālajām vajadzībām piemērots šobrīd ir elektrības līgums, saskaņā ar kuru tiek saņemts rēķins. Iespējams, var veikt izmaiņas, kas ļautu samazināt rēķinu, piemēram, izvēlēties citu tarifu, samazināt pieslēguma jaudu, ja tā netiek izmantota.
Tāpat var apsvērt arī tirgotāja maiņu, ja ir atrasts izdevīgs piedāvājums, kurš var nodrošināt mazākus elektrības rēķinus. Protams, šajā situācijā uz izteiktām cenu atšķirībām starp tirgotājiem nav ko cerēt, tomēr arī neliels ietaupījums gada un ilgākā laika jau veido lielāku summu, kas paliek uzņēmuma budžetā. Jāpiemin, ka elektrības tirgotāja maiņa nav sarežģīts process, atliek tikai noslēgt līgumu ar izvēlēto tirgotāju. Vēlams gan ieskatīties iepriekšējā līgumā un pārliecināties, kādas ir saistības gadījumā, ja pārtrauc līgumu.
Lai samazinātu administratīvos izdevumus un līdz ar to arī slogu uzņēmuma budžetam, klienti bieži izvēlas slēgt līgumu ar tirgotāju, kurš var nodrošināt vairākus pakalpojumus, piemēram, ne tikai elektrību, bet arī gāzi un varbūt arī citus nepieciešamus resursus.
SIA “Ignitis Latvija”– pieredzējis elektrības un gāzes tirgotājs
Līdz ar energotirgu atvēršanu Latvijā savus pakalpojumus sniedz UAB “Ignitis” meitasuzņēmums SIA “Ignitis Latvija”, kura pakalpojumu grozā ir ne tikai elektrība un gāze, bet arī saules elektrostaciju un elektroauto uzlādes staciju ierīkošana biznesa klientiem. “Ignitis Latvija” pārņēmis gan starptautisko pieredzi, gan augstos kvalitātes standartus, kurus īsteno darbā ar ikvienu biznesa klientu Latvijā. Tirgotājs piedāvā elektrību gan pēc fiksēta, gan elastīga cenu tarifa, kā arī nodrošina individuālu pieeju, lai ar katru klientu atrastu abpusēji izdevīgāko sadarbības modeli.
Kā ikdienas paradumi var mazināt elektrības patēriņu
Investīcijas uzņēmuma modernizācijā, energoefektivitātes uzlabošanā un citos pasākumos vislabāk darbojas kopā ar ikdienā ievērotiem elektrības taupības paradumiem birojā un citās uzņēmuma telpās. Ko varat ieviest arī savā uzņēmumā?
- Izmantot energotaupīgu un regulējamu apgaismojumu.
- Neatstāt iekārtas un ierīces “gaidīšanas” režīmā un pieslēgtas elektrotīklam.
- Iegādāties elektrotaupīgas ierīces birojam un virtuvei.
- Uzturēt labā stāvoklī visas sistēmas un ierīces, kas izmanto elektrību.
- Telpas iekārtot tā, lai izmantotu saules gaismas un siltuma sniegtās priekšrocības.
Ikdienas paradumi efektīvam elektrības patēriņam jāievieš kā daļa no darba kultūras, jārada šo paradumu īstenošanai piemērota vide un motivācija kolektīvā. Protams, šos ietaupījumus var uzskatīt par maznozīmīgiem, tomēr, paskatoties ilgtermiņā, ikdienas ieradumos gūtais ietaupījums atspoguļosies arī elektrības rēķinos. Un šajos apstākļos, kad elektrības cena pakāpusies diezgan strauji, arī šis ietaupījums ir svarīgs un ekonomiski pamatots.