Lasīšanas laiks: 3 min
Valmiera var lepoties ar vairāk nekā 15 gadu pieredzi un attīstību atkritumu šķirošanā. Ja šo laiku salīdzina ar izglītības iegūšanai paredzēto, atkritumu šķirošanas jomā esam nonākuši jau augstskolā. Tomēr EKO punktos, kas ir paredzēti tikai šķirotajiem atkritumiem, redzami nešķirotu sadzīves atkritumu maisi, tukšiem konteineriem blakus noliktas kastes, spaiņi un maisi, informē Valmieras pilsētas pašvaldībā.
EKO punktu sistēma ir izveidota, lai atbalstītu iedzīvotājus – dotu iespēju samazināt atkritumu apjomu, par kā izvešanu jāmaksā mājsaimniecībai, lai cilvēki varētu dzīvot atbilstoši zaļajai domāšanai un realizēt videi draudzīgus paradumus, kā arī lai samazinātu ietekmi uz vidi – samazinātu noglabājamo atkritumu apjomu un nodotu izejvielas otrreizējai pārstrādei.
Valmieras pilsētas pašvaldība aicina iedzīvotājus nesamierināties ar pārkāpumiem EKO punktu izmantošanā un aktīvi sadarboties ar pašvaldību. Gadījumos, ja novērojat, ka cilvēki, kuriem nav noslēgts atkritumu apsaimniekošanas līgums, izmet nešķirotus atkritumus EKO punktos, nekavējoties ziņojiet Valmieras pašvaldības policijai pa tālruni 64222951. Tāpat nevajag palikt vienaldzīgiem, ja sadzīves atkritumi ar maisiem tiek izmesti sabiedriskā transporta pieturās, atkritumu konteineros pie veikaliem, kaimiņu konteineros vai zaļajās zonās. Par šādiem gadījumiem jāziņo policijai.
Ja situācija EKO punktos neuzlabosies, Valmieras pilsētas pašvaldības speciālisti kopā ar SIA “ZAAO” speciālistiem apsvērs iespēju līdz brīdim, kamēr visām mājsaimniecībām nebūs noslēgti līgumi par atkritumu izvešanu un pašvaldībai nebūs iespējas uzstādīt videonovērošanas sistēmas, slēgt publiskos šķirošanas punktus.
2014.gadā vairāku iedzīvotāju nekārtības dēļ tika slēgts EKO punkts Dīvaliņa ielas stāvlaukumā. Līdz ar ceļa remontdarbiem tika slēgts arī EKO punkts Brīvības ielas galā. Šobrīd visnekārtīgākais EKO punkts ir Loku/ Vienības/Rūjienas ielas krustojumā.
Valmierā iedzīvotājiem ir pietiekami plašas iespējas šķirot atkritumus. Daudzi iesaistās otrreizējai pārstrādei derīgu izejvielu nodošanā. Taču ir cilvēki, kuri norāda, ka viņu motivāciju šķirot varētu paaugstināt tas, ja šķirošanas konteineri būtu vēl tuvāk dzīves vietai.
Šobrīd Valmierā darbojas divi SIA ‘ZAAO” EKO laukumi Beātes ielā 47 un Dzelzceļa ielā 5. Tāpat SIA “ZAAO” privātmāju iedzīvotājiem piedāvā pakalpojumu – EKO soma. Lai to iztukšotu, atkritumu savākšanas mašīna piebrauc pie mājas pēc noteikta grafika. Daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pagalmos ir izvietoti arī dalītās atkritumu savākšanas konteineri.
Pilsētā pieejami pieci publiskie EKO punkti:
- Imantas/Mednieku ielas krustojumā;
- Brīvības/Beverīnas ielas krustojumā;
- Loku/Vienības/Rūjienas ielas krustojumā;
- Rubenes/Annas ielas krustojumā;
- Jāņparkā, Rīgas ielā 58.
Balstoties uz Ziemeļvidzemes reģionālā atkritumu apsaimniekošanas plāna, Valmierā vidēji no visa radītā atkritumu apjoma cilvēki šķiro ap 17% otrreizējai pārstrādei nododamās izejvielas.
Atkritumu šķirošana ir reāla iespēja iedzīvotājiem samazināt to atkritumu apjomu, par kā izvešanu viņi maksā SIA “ZAAO”. Tāpat atkritumu apjomu var samazināt, izvairoties no tādu preču iegādes, kas ir lielā, nešķirojamā vai otrreiz nepārstrādājamā iepakojumā, salabojot saplīsušas lietas, kā arī izmantojot lietas atkārtoti vai atdodot tās citiem cilvēkiem.