Lasīšanas laiks: 2 min
Baltijā lielākais elektroenerģijas ražotājs Eesti Energia ir iegādājies Valkas novada domei piederošos 10% kapitāldaļu Enefit Power&Heat Valka koģenerācijas spēkstacijā. Tādējādi kompānija Eesti Energia, kurai iepriekš piederēja 90% spēkstacijas kapitāldaļu, ir kļuvusi par vienīgo Valkas koģenerācijas stacijas īpašnieci, informēja uzņēmums.
Uzņēmuma Enefit Taastuvenergia, kas pārvalda Eesti Energia atjaunojamās enerģijas ražošanas struktūrvienības, vadītājs Innars Kāsiks (Innar Kaasik) stāsta, ka viens no galvenajiem mērķiem spēkstacijas iegādē ir uzņēmuma pārvaldības struktūras atvieglošana, kas saskan ar Eesti Energia kopējo stratēģiju. “Lēmums par labu kapitāldaļu ieguvei pieņemts arī pateicoties tam, ka Valkas novada dome izrādīja interesi pārdot savas kapitāldaļas un atteikties mazākuma akcionāra pozīcijas. Zīmīgi, ka šis ir vienīgais Eesti Energia piederošais enerģijas ražošanas uzņēmums, kas atrodas ārpus Igaunijas,” skaidro Innars Kāsiks.
2011. gada janvārī Eesti Energia iegādājās 90% kapitāldaļu siltumuzņēmumā Enefit Power&Heat Valka, lai jau 2012. gadā atvērtu modernu ar vietējo biomasu darbināmu koģenerācijas spēkstaciju, kas ražo elektrību, vienlaikus nodrošinot siltumu Valkas pilsētas iedzīvotājiem. Spēkstacija, tās darbībai nepieciešamo biomasu iegādājas no šķeldas ražotājiem tuvākajā apkaimē. Spēkstacijas elektroenerģijas ražošanas jauda ir 2,4 MW, savukārt siltumenerģijas ražošanai tā ir 8 MW. Kopējās investīcijas koģenerācijas stacijas izveidē sasniedza aptuveni 10 miljonus eiro.
Līdz 2012. gadam Enefit Power&Heat Valka ražoja siltumenerģiju divās katlumājas, kas kā kurināmo izmanto biomasu un mazutu. Pašlaik šīs katlumājas tiek izmantotas rezerves jaudu nodrošināšanai.
2015. gadā Valkas koģenerācijas spēkstacija kopumā saražoja un pārdeva 14 gigavatstundas elektroenerģijas un 21 gigavatstundu siltumenerģijas. Šī gada 11 mēnešos spēkstacija ir saražojusi līdzvērtīgu enerģijas apjomu – 14 gigavatstundas elektroenerģijas un 20 gigavatstundas siltuma.
Eesti Energia pieder vairākas nelielas, vietējas nozīmes, koģenerācijas spēkstacijas, jo tās ļauj piedāvāt patērētājiem siltumu par konkurētspējīgu cenu, izkliedēt un diferencēt enerģijas ražošanas portfeli, kā arī samazināt elektroenerģijas pārvades zudumus.