Lasīšanas laiks: 2 min
Latvijā situācija ar Covid-19 patlaban ir nestabila, bet valdības ieviestie ierobežojumi noteikti darbojas, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta panorāma” izteicās Veselības ministrijas galvenais infektologs, profesors Uga Dumpis.
“Es teiktu, ka stāvoklis ir tāds nestabils, bet teikt, ka ierobežojumi nedarbojas, noteikti nevar,” viņš sacīja.
Speciālists atgādināja iepriekš vairakkārt pausto, ka saslimstība ar Covid-19 Latvijā būtu mazāka, ja visi cilvēki pastāvošos ierobežojumus ievērotu pēc būtības, nevis meklētu veidus, kā tos apiet. Tomēr pārliecinoši lielākā daļa iedzīvotāju šos ierobežojumus ievēro, tāpēc arī Latvijas kumulatīvā saslimstības līkne stabilizējas, vērtēja infektologs.
Dumpis neizslēdza iespēju, ka ārkārtējo situāciju valstī varētu nākties pagarināt, taču viņš pauda cerību, ka tā nebūs jāpagarina uz ilgu laiku.
Speciālists sacīja, ka līdz ar ārkārtējo situāciju ieviesto ierobežojumu efektivitāti varēs sākt vērtēt šīs nedēļas vidū, kad arī varētu būt lielāka skaidrība, kā būtu stratēģiski pareizi rīkoties tālāk – pastiprināt ierobežojumus vai arī atstāt tos līdzšinējā apmērā.
“Es domāju, ja šonedēļ ap nedēļas vidu – trešdien, ceturtdien, piektdien – mēs redzēsim vēl [saslimušo skaita] pieaugumu, tad, protams, jādomā, ko darīt vairāk. Bet, ja mēs redzētu, ka līkne samazinās, tad ir jādomā vairāk par izpildījumu,” izteicās Dumpis, skaidrojot, ka situācijas stabilizēšanās gadījumā būtu vairāk jāstrādā pie tā, lai identificētu un samazinātu iedzīvotāju iespējas apiet jau pastāvošos ierobežojumus.
Jautāts, vai tiek apsvērta iespēja ieviest attālinātās mācības bērniem no 1. līdz 6.klasei, Dumpis atbildēja, ka jaunākā pasaules prakse liecina – klātienes mācības mazākajām klasēm ir pēdējais, ko slēdz ciet, jo šī vecuma bērni kopējo epidemioloģisko situāciju attiecībā uz Covid-19 tik būtiski neietekmējot.
“Ir virkne citu sociāli ekonomisko aspektu, kāpēc var rasties problēmas, skolas aizslēdzot, turklāt mēs jau nezinām, cik ilgi tās skolas būtu jāslēdz. Skaidrs, ka, piemēram, uz divām nedēļām to varētu darīt, bet, ja nu tas ieilgst uz vairākiem mēnešiem, tad, protams, tam būtu milzīgas sekas. Mazie bērni nav galvenie šīs slimības izplatītāji,” atkārtoti uzsvēra infektologs.
Kā ziņots, Latvijā līdz šim ar Covid-19 saslimušas 13 120 personas, bet 153 inficētas personas mirušas, liecina Slimību profilakses un kontroles centra apkopotie dati.
Covid-19 izplatības ierobežošanai valstī no 9.novembra līdz 6.decembrim izsludināta ārkārtējā situācija un noteikta virkne ierobežojumu.