Valmieras Ziņas

Dūksnājs ap pilsētu, sastādīti kāposti Dzirnavu ezeriņā – kāda bija senā Valmiera

Lasīšanas laiks: 3 min

Sestdien un svētdien, 8. un 9.augustā, Valmieras pilsētas svētku ietvaros iedzīvotāji aicināti pievienoties ekskursijai, lai gidu Inetas Amoliņas un Ineses Andersones vadībā uzzinātu, kāda bija senā Valmiera. Ar ekskursiju “Tilti, kas vieno” godināts Valmieras centrālais tilts pār Gauju, kuram oktobrī atzīmēs 150 gadu jubileju. Sestdien ekskursiju vadīja gide Ineta Amoliņa.

Taču, lai uzzinātu par tiltiem, jāsāk ar stāstu par Gauju.

“Valmiera izskatījās pavisam citādāk, pilsēta netika uzcelta kalnā, tā bija skaista un līdzena vieta. Tiltus nebūvēja aizsardzības dēļ, lai nedotu iespēju piekļūt ienaidniekam. Pilsētu aizsargāja, izveidojot dambjus. Pirms Rīgas vārtiem, kur tagad zem stikla atseguma redzamas to paliekas, bija grāvis, ko piepildīja ar ūdeni. Rodas jautājums, kā to varēja izdarīt, jo atbilstoša tehnika tolaik nebija. Tas nozīmē, ka pilsēta ir krietni pacēlusies,”

stāstīja I.Amoliņa.

“Grāvis tika uzturēts mitrs, patiesībā tā bija dūksts. Ja kāds gribēja to šķērsot, iegrima dūņās. Ja stāvam Dzirnavu ezeriņa krastā, redzam pilsdrupas vismaz četru metru augstumā, bet senajos zīmējumos pilij nekāds uzbērums nebija. Pilsētnieki visu, kas neder, meta aiz vārtiem, un, protams, arī kara rezultātā kultūrslānis pieaudzēts. Tā mainījies pilsētas reljefs.”

Interesanti, ka arī Dzirnavu ezeriņā ne vienmēr ir bijis ūdens.

“Miera laikos, kad ūdens līmenis nav jāpaceļ, pilsētnieki vietā, kur ir Dzirnavu ezeriņš, audzējuši kāpostus. Protams, bija jārēķinās, ja nu kas, tad ūdens tiktu ielaists un kāposti aizpeldētu.”

Viens dambis, kas sargāja pilsētu, bija netālu no teātra ēkas, nākamais pie Lucas kalniņa, trešais pie kājāmgājēju tiltiņa. Tādējādi pilsētas mūri ietvēra purvājs, ko speciāli apūdeņoja. Kad attīstījās tehnoloģijas, sāka rakt aizsargvaļņus un veidot paaugstinājumus.

Ekskursanti uzzināja arī par Karātavu kalniņu, kā arī noklausījās Kārļa Skalbes pasaku.

“Ja atceramies Kārļa Skalbes pasaku “Bendes meitiņa”, tad varam iztēloties, kā jutās bendes bērni tolaik Valmierā. Karātavu kalniņā Viduslaikos bija ierādīta vieta, sodus vienmēr izpildīja ārpus pilsētas mūriem. Ir liecības, ka bende ar ģimeni tur dzīvojis.”

Nonākot pie restorāna “Rātes vārti”, var uzzināt, ka te Latvijas laikos bijusi konfekšu fabrika, kurā ražotas konfektes “Gotiņa” un stiklenes, iespējams, arī konditorejas izstrādājumi, ar ko tolaik Valmiera bija slavena. Savukārt padomju laikos tur bijis rūpkombināts – ražota tomātu sula, ābolu un ķiršu kompoti un tamlīdzīgi izstrādājumi.

“Rūpkombināta aromāti daždien sajaucās ar citiem, jo teātrim otrā pusē podos vārīja krāsu izrādes tērpu materiāliem. Turpat netālu dzīvojuši lustīgi čigāni, aktieriem kaimiņi ļoti patikuši.”

Pilsēta tolaik beidzās pie vārtiem. Otrā pusē paaudžu paaudzēs saimniekoja Kauguru muižkungi. Attīstoties tirdzniecībai, baronam radās ideja, ka vajadzīgs tilts. To nosauca par Vienotības tiltu ar domu savest kopā pilsētniekus ar lauciniekiem. Pārbraukšana bija par maksu, tas iedzīvotājos radīja nepatiku, tāpēc vasarā bija izpētītas seklākās vietas pāri brišanai, bet ziemā labs tilts bija ledus pār Gauju, tādējādi kaitinot tilta sargu.

“Kad atklāja dzelzceļu Rīga-Sanktpēterburga, pieauga tilta nozīme, liela peļņa bija ormaņiem, kurus visi tādējādi nemaz nevarēja atļauties izmantot. Ceļot jaunu būvi, rakstos parādās ziņas par dažādu tautību pārstāvjiem, tas nozīmē, ka bija būvnieki no citām zemēm, bet ņēma arī vietējos. Otrs tilts, kas tapa pār Gauju, bija šaursliežu dzelzceļa, tad netālu no slimnīcas, ceturtais – Vanšu tilts, kas ir kopija Rīgā uzceltajam.”

Otra ekskursija “Valmieras tiltu dzīvesstāsti” notiks svētdien, 9.augustā, plkst.14.00, pulcēšanās pie Valmieras Tūrisma informācijas centra.

Aktuālais jautājums

Vai 2025. gads Jums būs veiksmīgāks par 2024. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

“Rūjienas saldējums” komanda aicina pievienoties ražošanas iekārtu operatoru! Darba pienākumi: Pamatdarbs pie ražošanas iekārtām, līnijām - produkta palaišana, uzraudzība, līniju regulācija un citi pienākumi; Uzraudzīt ražošanas iekārtu darbību; Veikt ražošanas iekārtu un līniju plānveida un neplānotos remontdarbus un citus darba pienākumus. No Tevis sagaidām: Pieredze, iemaņas un zināšanas darbā ar tehniskām iekārtām; Precizitāti, spēju pieņemt lēmumus, uzņemties atbildību; Iniciatīvu un labas komunikācijas prasmes; Spēju organizēt un plānot savu darbu; Spēju strādāt fizisku darbu, intensīvos darba apstākļos; Vēlmi mācīties, apgūt jaunas prasmes; Medicīnisko izziņu Nr. 027/u. Piedāvājam: Atalgojumu sākot no 1500 EUR pirms nodokļu nomaksas; Maiņu darbu – dienas un nakts maiņas; Sociālās garantijas; Veselības apdrošināšanu pēc 3 nostrādātajiem mēnešiem; Apmācības darbu uzsākot, kas nepieciešamas darba pienākumu veikšanai; Dinamisku darba vidi; Darba apģērbu; Bezmaksas kafiju un saldējumu; Draudzīgu kolektīvu. Darba vieta: Rūjienā, Upes ielā 5 Gaidīsim Tavu pieteikumu (CV) uz e-pastu: personals@rujienassaldejums.lv  Tālrunis informācijai: 29468727 (personāla vadītāja). Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz pārrunām. Nosūtot savu CV, pretendents piekrīt, ka SIA “Rūjienas saldējums” reģ. nr. 44103057131, kā datu pārzinis, veiks personas datu apstrādi CV atlases procesā. Profesija: PIENA PRODUKTU RAŽOŠANAS IEKĀRTU OPERATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Upes iela 5, Rūjiena, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-05-05 Kontaktpersona: Nora Kārkliņa

Mūsu partneri