Lasīšanas laiks: 3 min
Jau rīt oficiāli sāksies skolēnu brīvlaiks, tādēļ Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ir sagatavojis atbildes uz pieciem jautājumiem par drošību, kas vecākiem būtu jāpārrunā ar bērniem, lai vasara tiktu aizvadīta bez liekām rūpēm un raizēm.
Kā uzvesties, atpūšoties pie ūdens? Atrašanās ar bērnu pie ūdens nav atpūta, bet gan divkāršs darbs, jo bērni bez pārtraukuma ir jāuzmana visu laiku – pat uz minūti novēršot uzmanību no bērna, var notikt liela nelaime un viņš var iekrist ūdenī. Šādas atpūtas gadījumā nepieciešams atcerēties, ka:
- peldēties ieteicams tikai oficiālajās peldvietās (par to liecina zīme “Peldēties atļauts”). Ja tuvumā nav šādu peldvietu, tad tādās peldvietās, kuru krasts ir lēzens, ar cietu pamatu, bez lielas straumes un atvariem;
- bērniem var ļaut rotaļāties ar piepūšamiem peldlīdzekļiem (riņķi, matracīši, bumbas u.c.);Izcelts
- peldēties ieteicams tik tālu, cik pieaugušais var labi redzēt un nepieciešamības gadījumā var ātri piesteigties palīgā;
- visdrošāk būs, ja pieaugušais atradīsies ūdenī starp krastu un dziļumu. Nodarbojoties ar kādu no ūdens sporta veidiem vai vizinoties ar laivu, kuteri vai kādu citu peldlīdzekli, obligāti jāvelk glābšanas vestes.
Kā rīkoties, ja notikusi nelaime un kādos gadījumos jāzvana uz tālruni 112? Pieaugušajiem ir jāpārrunā ar bērniem rīcība situācijās, kad ir notikusi nelaime – kuros gadījumos ir jāzvana ugunsdzēsējiem, glābējiem uz tālruni 112 un kāda informācija jāsniedz piezvanot, kā arī jāpārrunā iespējamā rīcība situācijās, kad ir notikusi nelaime, bet nav pieejams telefons – tad ir jāmeklē tuvākais pieaugušais un jāizstāsta par notikušo.
Svarīgi, lai bērns ir informēts, ka viņam par nelaimes izraisīšanu nedraudēs sods, citādāk kritiskā brīdī bērns domās nevis par to, kā izglābties pašam, bet gan par to, kā izvairīties no gaidāmā soda.
Kā droši lietot plītis un elektroierīces, paliekot mājās bez pieaugušo klātbūtnes? Vasarā noteikti būs arī dienas, kas jāpavada telpās bez pieaugušo klātbūtnes. Atstājot mājās vienatnē atbilstoša vecuma bērnus, ieteicams vecākiem parūpēties par to, lai bērniem pašiem nav jāgatavo vai jāsilda ēdiens uz plīts, jo, nepareizi darbojoties ar plīti vai aizmirstot ēdienu uz tās un aizskrienot ar draugiem spēlēties, var izcelties ugunsgrēks.
Kāpēc jāinformē pieaugušais par to, kur plāno doties un cik ilgi? Sākoties vasaras brīvlaikam, daudzi bērni mājās paliks vieni, taču vecākiem ieteicams iemācīt bērniem, ka vecāku regulāra informēšana ir nepieciešama, lai viņi zinātu:
- kurp bērns nolēmis doties;
- ar ko kopā viņš to darīs;
- cik ilgu laiku būs prom.
Ikvienam vecākam jebkurā laikā būtu jābūt spējīgam atbildēt uz jautājumu, kur pašlaik atrodas un ar ko nodarbojas viņa nepilngadīgais bērns. Tas ir nepieciešams tādēļ, lai situācijā, ja ar bērnu ir noticis kāds nelaimes gadījums vai nepieciešama vecāku palīdzība, bet bērns satraukumā nespēj uzreiz nosaukt precīzu savu atrašanās vietu, vecāki varētu sniegt atbildi glābējiem.
Kāpēc nedrīkst atrasties un staigāt pa pamestām ēkām un būvlaukumiem? Ja bērni vasaras brīvlaiku pavada pilsētā, aiciniet viņus kā pastaigu un rotaļu vietu neizvēlēties pamestas jaunceltnes un ēkas. Tas var būt ļoti bīstami, jo ir iespējams nokrist no liela augstuma, iekrist bedrē ar būvgružiem, tādējādi gūstot nopietnas veselības problēmas un pat apdraudot savu dzīvību.
Ik gadu vasarā notiek vairāki nelaimes gadījumi. Aizvadītā gada statistika liecina, ka vasaras mēnešos atpūta pie ūdens traģiski beidzās 51 cilvēkam, to skaitā arī diviem bērniem, kuri noslīka. Savukārt 55 cilvēki, tostarp arī vairāki bērni, apmaldījās mežā un pašu spēkiem nespēja no tā izkļūt.