Lasīšanas laiks: 5 min
Noteikti daudzi cilvēki kaut reizi dzīvē ir domājuši dibināt savu uzņēmumu, bet dažādu iemeslu dēļ to nedara vai nespēj. Aija Kleimane varētu būt pierādījums tam, ka visu var. Studējusi kultūras menedžmentu Rīgā, bet tagad ir īpašniece zīmolam “EIKE”, kas saistīts ar dizainu un mākslu.
Kā saprati, ka vēlies dibināt šādu uzņēmumu?
Dizains un māksla kaut kur līdzi dzīvē man vienmēr ir bijuši. Vienmēr it paticis datorā zīmēt vai ar roku pagleznot. Man bija arī iespēja pastrādāt ārzemēs vienā lielā starptautiskā uzņēmumā, kas darbojas tieši ar šīm apdrukām un gatavo produktus Anglijas labākajām universitātēm: Oksfordai un Kembridžai, iepazīstot šo procesu: kā tas ir apdrukāt apģērbu, kā tas ir jānoformē, kādām jābūt etiķetēm, saprotot, kā izmantot savas radošās zināšanas par dizainu, papildus pamācoties datorgrafiku un kā to visu izdarīt digitāli, apgūstot visu pašmācības ceļā un gūstot informāciju vienīgi no interneta. Beigās tas viss kaut kā saslēdzas kopā.
Vai pagātnē kādreiz biji domājusi, ka dibināsi pati savu uzņēmumu?
Par to sāku domāt apzinātā vecumā, strādājot kā darba ņēmēja. Sapratu, ka vēlos kaut ko citādi, ka vislabāk būtu strādāt pašam pie sevis, jo tev nav priekšnieks, nav neviens, kas kontrolē, kas nosaka, ko darīt. Tu pats esi galvenais noteicējs par to, kā tev veiksies vai neveiksies.
Uzņēmēja gan atklāj, ka strādāšana pie sevis rada papildus stresu, jo nav, kas nosaka dienas kārtību un peļņu. Tā ir papildus atbildība un uztraukums. Bet beigās tas viss atmaksājoties. Sākums ir risku un stresa pilns, taču ir brīdis, kad paliek vieglāk un var redzēt darba augļus. Tad var pateikt sev paldies par to pareizo lēmumu, ka ir nolemts strādāt pie sevis.
Kas ir Tavi lielākie atbalstītāji?
Lielākie atbalstītāji noteikti ir tuvinieki – ģimene, draugi. Kad iet smagi, kad ir liels stress, ir jāpaļaujas uz pašiem tuvākajiem un arī viņiem jau ir jārēķinās ar to, ka tu cīnies par savu uzņēmumu, un ir smagi vai grūti, ir reizēm tādas lietas, kas nesanāk. Tad, protams – tas lielākais atbalsts ir paši tuvākie cilvēki, kas nāk palīgā un palīdz, kā vien var.
Otrs lielākais atbalsts ir valsts un Burtnieku novada pašvaldība, kas rīko uzņēmējdarbības projektus un biznesa ideju konkursus, kur var parādīt savu ideju, kur profesionāļi tevi novērtē, cik dzīvotspējīgs ir tavs bizness, cik tu pats saproti no reālās dzīvēs, vai tavs projekts “aizies” vai nē. Profesionāļi atbalsta, dod padomus. Vēl viens atspēriena punkts ir finansiālais atbalsts, ko dod valsts un Burtnieku novada pašvaldība. Lai sāktu vienu no zīmoliem, es arī saņēmu finansiālu un arī mācību atbalstu pašvaldības rīkota konkursa ietvaros.
Tu studēji Rīgā un pavadīji laiku ārzemēs, bet kas lika atgriezties Vidzemē?
Strādājot Rīgā, es sapratu, ka daudzi domā, ka reģionos, ārpus lielajām pilsētām, nekas nenotiek un ir grūti izsisties. Patiesībā ir otrādāk. Lielajās pilsētās, arī ārzemēs, mazs uzņēmējs pazudīs pilsētās pelēkajā masā. Vieglāk ir atgriezties savā reģionā, kur ir savējie, kas tevi zina, un uzsākt tur biznesu. Tur ir vieglāk atsperties, jo par tevi zina. Tur ir savējie, kas tevi atbalsta, zina par tavu produktu, un var stāstīt tālāk par to.
Ko zīmols nozīmē tev?
Man pašai tas pierāda to, ka ambīcijas var īstenot, ka tas nav neiespējams. Un nav neiespējami ielekt industrijā, kuru es nepārzinu. Tas ir pierādījums sev, ka cilvēks var visu iemācīties. Ja kāds saka, ka nevar to izdarīt, tad patiesībā to negrib izdarīt. Ja tu gribi savu uzņēmumu, ja gribi to veidot nozarē, ko īsti nepārzini, tad visu var. Ir jāiet, jāmācās. Ja kaut ko nezina, tad blakus ir cilvēki, kas ir profesionāļi, un nav jābaidās iet prasīt padomu. EIKE ir pierādījums, ka cilvēks no citas nozares var ielekt otrā nozarē.
Kā radās nosaukums “EIKE”?
Tas radās, ģimenē jokojoties. Man gribējās dāvināt dāvanas, kas ir pašdarinātas, nevis veikalos pirktas vai tādas, kas ir visiem. Ģimene pajokojās, ka šīm dāvanām tādā angliskotā versijā jāliek “made by AK”, kas ir mana vārda iniciāļi. Kad sapratu, ka dizaina idejas vajadzētu palikt zem viena zīmola, lai cilvēki asociētu tās ar kaut kādu nosaukumu, kaut kā sagrozot burtus sanāca EIKE. Draugiem patika, pašai arī likās, ka skan labi. Īsi un lakoniski.
Vai ir kāds topošs projekts, par ko esi sajūsmā?
Ir viens tautā mazliet jau palaists projekts – digitālais ceļvedis par Burtnieku novadu, kas vēl ir attīstības posmā. Bet tas jau ir pieejams kā mājaslapa un viedtālruņa versija.
Veidojot šo mājaslapu, es pārsteidzu sevi, ka visa iepriekšējo darbiņu pieredze saslēdzās kopā. Varēju ieguldīt visas šīs zināšanas lielākā projektā. Ar dizaina pieredzi varēju izveidot pievilcīgu mājaslapu. Bez pieredzes televīzijā es nevarētu izveidot lapas saturu. Bez iepriekšējām darba pieredzēm es nevarētu izveidot šo projektu.
Šis ir bijis vislielākais un apjomīgākais projekts, ko Aija ir veidojusi. Viņa tajā ieguldījusi daudz smaga darba, taču tagad jūt lielu gandarījumu, jo ceļvedī var atrast informāciju arī par Burtnieku novada uzņēmējiem, kuri priecājas par šo projektu un iesaka jaunas idejas.
Kāds ir tavs dzīves moto?
Pārsteigt sevi. Daudzi cilvēki neapzinās, kāds potenciāls viņos slēpjas un cik daudz potenciāla slēpjas digitālajā pasaulē. Viena mēneša laikā var izmācīties par grafisko mākslinieku, par konditoru, vienalga ko. Tas ir sevis pārsteigšanas moments, kad lietas, kuras nekad neesi mēģinājis, neesi par tām iepriekš domājis, vari iemācīties, ja pacenšas un pameklē informāciju. Cilvēkiem vajadzētu vairāk mēģināt pārsteigt sevi.