Lasīšanas laiks: 2 min
Trešdien, 15.aprīlī, Valmieras integrētajā bibliotēkā cikla “Dodam vārdu” ietvaros viesojās Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas pasniedzēja Aija Freimane ar lekciju “Dizains vakar, šodien, rīt. Vēsture un aktualitātes Latvijā”.
Interesenti varēja uzzināt par 63 unikālām Latvijā dzimušām un attīstītām dizaina idejām, kas ir maza daļa no tā, kas tiek radīts Latvijā.
“Ieceru pamatā ir bijis kāds stāsts. Kādam iedvesma bijusi ģimene, daba, citam kaut kas līdz šim trūkstošs, vēl kādam mantojums un vēlme izcelt mums apkārt esošo bagātību,”
klātesošos uzrunāja A.Freimane, Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas docente, doktora grāda kandidāte.
Pasniedzēja stāstīja par vairākiem Latvijas Mākslas akadēmijas studentu darbiem, kas popularitāti ieguvuši gan ārvalstīs, gan Latvijā. Vairāki no tiem balstīti senču mantojumā. Piemēram, “Pattes” ražotie cimdi jauno dizaineru rokās kļuvuši modernāki, pieņemot gan dūraiņu, gan pirkstaiņu funkcijas; no bērza tāss izgatavots pirts komplekts; puzura konstruktors, kas dod iespēju katram savērt savu Visuma simbolu, kas darbojas kā gaismas ķermenis; metāla un klūgu pinumu apvienojums mēbelēs, gaisa atsvaidzinātāji, kas ražoti no Latvijā pieejamiem ārstniecības augiem un izplata šeit ierastas smaržas, piemēram, piparmētras, priežu pumpuru, kadiķa un citus; sveces, kas lietas latvju zīmju formās un vēl daudz citu ideju.
Radītas arī vairākas sociālās uzņēmējdarbības organizācijas. Piemēram, filca lācēnus gatavo “Wolly word” darbinieki, kuriem ir redzes problēmas, unikāla dizaina “Dot” zīmola trauki top sociālās aprūpes centrā Rīģā u.c.
Tāpat klātesošie guva ieskatu par darbiem, kuru rašanās meklējama dzimtas saknēs un mūsu senču mantojumā. Piemēram, lai veicinātu dzintara izmantošanu mūsdienu rotās, radīta rokassprādze un kaklarota, kas vienlaicīgi arī veicina dzintara kā ārstnieciska materiāla iedarbību. Austras koka grafiskais attēlojums ir pamatā kartei, kas palīdz soli pa solim uzsākt uzņēmējdarbību.
Pasniedzēja uzsvēra, ka, ja salīdzina, cik dizaina idejas radītas attiecībā pret iedzīvotāju skaitu, mūsu valsts ir ļoti radoša. To apliecina arī Valmieras integrētā bibliotēka, kas izveidojusi spēli Valmieras iepazīšanai “Atrodi sevi Eiropā” ar ideju parādīt, ka ikviens sasniegums sakņojas dzimtajā pusē, tālāk pasaulē ved paša uzcītīgs darbs, apņēmība un zinātkāre.
Mākslas mēneša programma apskatāma šeit.