Lasīšanas laiks: 3 min
Piektdien, 6.augustā, Dīvaliņa pļavās Valmierā, zemes mākslas objektā “Maģistrāle PĻAVA” norisinājās pikniks – izstādes atklāšana. Izstādē apskatāmi Valmieras Dizaina un mākslas skolas audzēkņu darbi, kuros attēloti pļavā sastopamie augi. Izstāde tapusi Gaujas Nacionālajā parkā notiekošā “Green Fest’21 Mākslas festivāla” ietvaros.
Valmieras Dizaina un mākslas skolas direktore Inese Mētriņa pastāstīja:
“Izstādes darbi tapa Valmieras Dizaina un mākslas skolas vasaras plenēra laikā jūnijā, kad vidusskolas 2.kursa un pamatskolas 6.klases audzēkņi izglītojās par pļavās sastopamajiem augiem un pēc tam radīja pļavas augu zīmējumus. Pirms došanās pļavā, jaunieši lekcijā uzzināja vairāk par Latvijā pļavās sastopamajiem augiem. Ar Dabas aizsardzības pārvaldes un dabaszinību skolotājas palīdzību skolēni pļavā atrada 43 sugu augus.”
Projekta vadītāja Karīna Vītiņa skaidroja:
“Projekta būtība ir izglītot par Latvijas dabiskajās pļavās sastopamajiem augiem gan pašus jauniešus, kuri radīja mākslas darbus, gan arī pārējo sabiedrību. Ne tikai šodien izstādes atklāšanas dienā, bet arī turpmāk jauniešu radītās norādes būs apskatāmas pļavā dodot iespēju ikvienam apmeklētājam uzzināt par to augiem, kas šeit sastopami.”
Inese Mētriņa piebilda, ka jauniešu veidotās norādes būs apskatāmas arī pēc izstādes noslēguma. Augusta beigās plānota nekultivētās zāliena daļas nopļaušana, zāles masu savācot. Savukārt nākamgad plānots veidot vienu kopēju informatīvu stendu par pļavā sastopamajiem augiem, kas paliks šeit pastāvīgi. Tā kā plenērs notika jūnijā, jauniešiem nebija iespēja apzināt visus pļavas augus, tādēļ līdz nākamā gada pavasarim iecerēts papildināt šeit sastopamo sugu sarakstu.
Jau ziņots, ka zemes mākslas objekts “Maģistrāle PĻAVA” sāka tapt šī gada aprīlī, kad pļavā tika izpļautas ejas jeb maģistrāles, iesēti dažādi pļavu augi un iestādīti gaiļbiksīšu stādi.
“Green Fest’21 Mākslas festivāls” ir mākslas un vides mijiedarbībā balstīts notikums, kā laikā no augusta līdz oktobrim Valmierā, Cēsīs, Siguldā un Gaujas Nacionālā parka perifērijās būs apskatāmi vides mākslas objekti landart jeb zemes mākslas formā. Mākslas festivāla laikā, veidojot vides mākslas objektus, zinātniski radošā komanda izskata dažādu dzīvotņu izzušanas problemātiku. Tas ir tiešs videi nedraudzīgas saimniekošanas rezultāts, norādot uz sekām ilgtermiņā. Šī gada festivāla tēma ir “Kad bites no planētas pazudīs pavisam, cilvēkam paliks tikai četri gadi, ko izdzīvot” (Moriss Meterlinks).
Arī zālāji un pļavas ir nozīmīga ekosistēma kā laukos, tā pilsētā. Tās ir vērtīga daudzu augu un dzīvnieku sugu dzīvotnes, ar dabisko estētisko vērtību tās kalpo kā piemērota vide pilsētas iedzīvotāju atpūtas aktivitātēm. Tādēļ “Maģistrāle PĻAVA” ir Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas radīts projekts, kur kultivētu pļavu pakāpeniski iecerēts attīstīt par dabisku pļavu, vienlaikus piedāvājot to kā vides un cilvēka mijiedarbības mācību vidi, vietu, kur konfrontēt sevi ar dabiskas un mākslīgi veidotas vides atšķirībām, dabiskās pļavas daudzveidību pret kultivēta zāliena vienveidību.
Atšķirības radīšanai “Maģistrālē PĻAVA” šajā pavasarī tika izpļauti celiņi un laukumi kultivētā zālāja vides saglabāšanai. Neizpļautajās daļās tika iesētas dabiskā zāliena augu sēklas. Objekts tika papildināts arī ar privātās pamatskolas ZAĻĀ SKOLA bišu māju, kā arī ZAAO izglītojošu stendu par atkritumu sadalīšanās laiku dabā. Cilvēka darbības rezultātā stends savu eksponēšanās laiku jau ir beidzis.
Valmiera “Green Fest’21 Mākslas festivālā” piedalās ar diviem mākslas objektiem, no kuriem otrs, Valmieras novada pašvaldības, veidotais zemes mākslas objekts “Sarkanā mežskudra” apskatei būs pieejams augusta beigās.