Lasīšanas laiks: 4 min
Valmieras pilsētas pašvaldībā ceturtdien, 13.augustā, notika diskusija par šī gada janvārī pētījumu centra SKDS publicētajiem mērījumu “Latvijas e-indekss” rezultātiem, kas raksturo pašvaldību un valsts iestāžu e-vides attīstības līmeni.
Pētījumā augstākos rezultātus republikas nozīmes pilsētu grupā uzrādīja Valmiera pilsēta. “Latvijas pašvaldību e-indeksa” darba grupas un Valmieras pilsētas domes pārstāvji tikās, lai apspriestu rezultātu un turpmāko pašvaldības e-vides attīstību.
Viens no ieteikumiem bija vienkāršot sekošanu līdzi domes jaunumiem tās mājaslapā, proti, padarīt pieejamus pašvaldības sēžu audio un video ierakstus. Valmieras pilsētas pašvaldības izpilddirektors/ pašvaldības administrācijas vadītājs Aigars Vītols apliecināja, ka pie tā šobrīd tiekot strādāts.
Tāpat pašvaldība saņēma ieteikumu nodrošināt iespēju vizīti pie amatpersonām pieteikt elektroniski. Tāda pati sistēma būtu vēlama arī bērnu reģistrēšanai pirmsskolas izglītības iestādē vai skolā. Pašlaik vizīti pie amatpersonām var pieteikt Apmeklētāju pieņemšanas centrā, kur informē, kāds vizītes laiks iespējams, savukārt pie dažādu jomu speciālistiem iedzīvotāji var vērsties iestādes darba laikā.
Apspriežot bezmaksas interneta punktus, A.Vītols norādīja, ka pašvaldība pagaidām neplāno to skaitu palielināt, jo nevēlas konkurēt ar uzņēmējiem, kas tos uzstāda. Citās pilsētās pašvaldību nodrošināto bezmaksas interneta punktu ir vairāk, jo pašvaldības iestādes ir dažādās pilsētas vietās, turpretim Valmierā tās lielākoties atrodas vienā ēkā.
Pētījumu centra SKDS pārstāvis Arnis Kaktiņš norādīja, ka mērījumi parādījuši, cik dažāda izpratne pašvaldībām ir par e-pakalpojumiem. Piemēram, ir pašvaldības, kas kā elektronisko korespondenci uzskata tikai to, kam ir klāt e-paraksts.
A.Kaktiņš apliecināja, ka pašvaldībām ir svarīgi padarīt pakalpojumus pieejamus arī e-vidē, jo aizvien vairāk cilvēku izmanto tieši šo iespēju. Pašvaldībām būtiski ir izveidot savas aplikācijas, lai tās būtu pieejamas ar telefonu un planšetes datoru starpniecību.
Pozitīvi, ka Valmieras pašvaldībai, salīdzinot ar pārējām reģionālās nozīmēs pilsētām, ir visvairāk sekotāju sociālajos tīklos. A.Kaktiņš pieļāva, ka iemesls varētu būt Valmieras pašvaldības centieni aktīvi komunicēt ar sekotājiem, kuri jautājumus uzdod tieši sociālajos tīklos.
“Latvijas e-indeksa” mērījumos Valmieras pašvaldība reģionālo pilsētu topā ieņem pirmo vietu, nedaudz apsteidzot Ventspili. Trešajā vietā ir Jēkabpils, tai seko Liepāja, Jelgava, Daugavpils, Rēzekne, Rīga un Jūrmala.
“Lai arī Valmiera uzrādīja augstākos rādītājus Latvijas pašvaldību e-vides mērījumā, redzam, ka nepilna gada laikā, pašvaldībā jau ir notikusi attīstība. Valsts un pašvaldību iestādēm ir jāseko līdzi sabiedrības paradumu maiņai, arvien vairāk akcentējot pakalpojumu nodrošināšanu mobilajās ierīcēs, kas ir neatņemama mūsdienu realitāte. 2014. gada mērījumā Valmiera bija viena no sešām Latvijas pašvaldībām, kas izveidojusi iedzīvotājiem mobilo aplikāciju, un jau šobrīd redzam, ka ir veikti uzlabojumi, mājaslapu pielāgojot mobilajām ierīcēm,”
pēc vizītes Valmierā akcentē “Latvijas e-indeksa” pašvaldību mērījuma darba grupas vadītāja, Lattelecom Biznesa klientu daļas direktore Elīna Abika. “Turklāt Valmiera ir viena no nedaudzajām pašvaldībām, kas aktīvi lieto valsts radītos e-pārvaldes risinājumus, piemēram, Elektronisko iepirkumu sistēmu un Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēmu,” viņa turpina.
“Vairāk nekā pirms desmit gadiem Valmieras pilsētas pašvaldība aktīvi iesaistījās pašvaldību vienotās informācijas sistēmas izveidē un citos saistītos projektos – e-Vidzeme, bibliotēku informatizācija, skolu informatizācijas projekts un vēl citi.
Vislatvijas pētījums “Latvijas e-indekss” kopumā parādīja visu šo iepriekš realizēto projektu rezultātus, vai izvirzītie mērķi attiecībā uz pašvaldību darbību IT un elektronisko pakalpojumu nodrošināšanas jomā ir sasnieguši vēlamo rezultātu, vai pašvaldībā ir pieejama laba IT infrastruktūra, tehniskais nodrošinājums, ir kvalificēti cilvēki, kuri prot un izmanto tehnoloģijas, cik mēs kā sabiedrība esam aktīvi tehnoloģiju izmantošanā,”
skaidroja A.Vītols.
Starp novadiem, kuru iedzīvotāju skaits pārsniedz 7 000, pirmo trijnieku ieņem attiecīgi Dobeles, Tukuma un Cēsu novads. Savukārt starp novadiem, kur ir mazāk nekā 7 000 iedzīvotāju, uzvarētāji ir Strenču, Kocēnu un Lubānas novads.
“Šādas vizītes pašvaldībās ir ļoti vērtīgas, jo tās palīdz izprast pašvaldības situāciju un palīdzēs pilnveidot šī gada pašvaldību mērījumu, kas tiks uzsākts jau šī gada rudenī,”
skaidroja A.Kaktiņš.
Diskusijā tikās Valmieras domes pārstāvji – izpilddirektors Aigars Vītols, Informācijas tehnoloģiju nodaļas vadītājs Mārtiņš Apinis, Apmeklētāju pieņemšanas centra vadītāja Ilze Brēdenfelde un konsultante Aija Ose, kā arī “Latvijas e-indeksa” darba grupas pārstāvji, Vidzemes augstskolas Administratīvā prorektore Iveta Putniņa un citi.
Lai izstrādātu pārskatāmu e-vides iespēju izmantošanas novērtējumu pašvaldībās un valsts iestādēs, 2014. gadā “Latvijas e-indeksa” partnerības iniciatīvu uzsāka Lattelecom un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija kopā ar partneriem: Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas Lielo pilsētu asociāciju, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociāciju un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru. Uzvarētāji noteikti, pēc pašvaldību aptaujās noskaidrotiem faktoriem: e-vides infrastruktūra, pašvaldības interneta resursu popularitāte un cilvēku prasmes, e-pārvalde un drošība.