Lasīšanas laiks: 2 min
Piektdien, 2.decembrī, Valmieras Kultūras centra Kamerzālē notika bezmaksas lekcija “Augošai Latvijai vecāku skolas”. Lekciju vadīja psiholoģijas zinātņu doktore, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite un piecu bērnu mamma Diāna Zande.
“Augošai Latvijai vecāku skola” ir “Maxima Latvija” ģimenes atbalsta programma, kuras ietvaros līdz pat 2017. gada jūnijam lielākajās Latvijas reģionālajās pilsētās tiks organizētas psihoterapeites Diānas Zandes bezmaksas lekcijas. Valmierā D. Zande uzstājās ar diviem tematiem – “Pietiekami laba mamma/pietiekami labs tētis – kas tas ir?” un “Savstarpējās attiecības ģimenē – kā no tām gūt prieku, un vienlaikus neizsīkt?”.
Lekcijas laikā klausītāji varēja iegūt zināšanas par to, kas nepieciešams, lai kļūtu ne tikai par labu vecāku, bet arī par labu vecvecāku, kolēģi, kaimiņu u.tml. Klausītājiem tika sniegta informācija par to, kā spēt sadzīvot ar savu partneri gan pirms, gan pēc bērna piedzimšanas, kā vienmērīgi sadalīt pienākumus un kā nesniegt pārāk daudz mīlestības bērnam, lai viņu neizlutinātu.
“Ja kaut vai viens no topošajiem vai esošajiem vecākiem nebūs morāli nobriedis bērna audzināšanai un šāda veida atbildības uzņemšanai, tad, ļoti iespējams, ģimenē varētu būt daudz mazu strīdu, kas ir viegli risināmi,”
lekcijas ievaddaļā uzsvēra psihoterapeite. Kā pamatu strīdiem par pienākumu sadali un bērna audzināšanas taktiku, psihoterapeite uzsvēra “nedomāšanu reāli”.
“Piekrītu, ka ir jauki domāt, cik viss būs skaisti pēc bērna piedzimšanas un cik ļoti partneris atbalstīs, taču nevajag domāt, ka lietas notiks pašas no sevis.”
Topošajiem vecākiem psihoterapeite iesaka nebaidīties no tā, ka kaut kas varētu neizdoties un iedrošina sakot, ka visi jaunie vecāki ir iesācēji bērna kopšanā un audzināšanā.
“Nav iespējams iemācīties iepriekš būt par mammu vai tēti, jo katra diena var nest jaunus piedzīvojumus un uzdevumus, kas prasīs jaunu pieeju problēmu risināšanai.”
Lai izveidotu laimīgu ģimeni, psihoterapeite iesaka atrast laiku, ko pavadīt kopā ar partneri, kā arī vienatnē. Nepieciešams arī rādīt un mācīt bērniem tikai tādu priekšzīmi, ko paši vecāki spēj izpildīt, piemēram, sabalansēt darbu ar atpūtu.
Psihoterapeite lekcijas laikā dalījās ar vienkārši izpildāmu uzdevumu, kas var palīdzēt, ja dzīvē radusies izmisuma situācija.
“Uz papīra lapas sarakstiet visu sev zināmo cilvēku vārdus un uzdodiet sev jautājumu “Ja man vajadzētu palīdzību, ko katram cilvēkam varam lūgt.”
Diāna Zanda iedrošina lūgt palīdzību, ja tā nepieciešama, jo tā ir spēka, nevis vājuma pazīme.
“Augošai Latvijai vecāku skola” ir SIA “Maxima Latvija” ģimenes atbalsta programmas “Augošai Latvijai” iniciatīva, kuras vadmotīvs ir par ģimenei draudzīgu vidi un ērtu iepirkšanos, lai ģimenēs augtu aktīvi, prasmīgi un veseli bērni.