Valmieras Ziņas

Diskutē par plānotajiem sabiedrībā balstītajiem sociālajiem pakalpojumiem

Lasīšanas laiks: 4 min

12.decembrī Valmierā notika Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) deinstitucionalizācijas plāna 2017.-2020. gadam publiskā apspriede, uz kuru pulcējās pašvaldību un citu organizāciju pārstāvji. Apspriedes dalībnieki izmantoja iespēju uzdot jautājumus plāna izstrādātājiem SIA “Dynamic University”, kā arī VPR pārstāvjiem par  plānoto sociālo pakalpojumu izvietojumu deinstitucionalizācijas projekta ietvaros, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību vadītāja Anita Āboliņa.

Kā atzina plāna izstrādātāji, dokuments tapis ciešā sadarbībā ar Vidzemes pašvaldībām – par tā saturu vairākkārtīgi diskutēts ar pašvaldības priekšsēdētājiem un sociālo dienestu pārstāvjiem.

 Plāns veidots pamatojoties uz deinstitucionalizācijas projekta ietvaros  veiktajiem mērķgrupu individuālajiem izvērtējumiem, kā arī esošo sociālo un vispārējo pakalpojumu pieejamības izvērtējumiem pašvaldībās (t.sk. kaimiņpašvaldībās).  Plāna izstrāde veikta sadarbībā gan ar pašvaldību un sociālo dienestu pārstāvjiem kā pakalpojuma nodrošinātājiem, gan sociālo pakalpojumu sniedzējiem, NVO sektora pārstāvjiem, VPR Attīstības padomes locekļiem, mērķgrupu interešu pārstāvjiem u.c.

Apspriedes laikā klātesošie tika informēti par deinstitucionalizācijas procesu Latvijā un izvirzītajiem mērķiem Vidzemē. Tāpat tika iezīmēts jaunattīstāmo sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu plānotais novietojums, potenciālais klientu loks un aprēķinātais finansējums pakalpojumu izveidošanai. Kā uzsvēra plāna izstrādātāji – mērķis šim procesam un konkrētajam plānam ir viens: radīt deinstitucionalizācijas projekta mērķgrupu pārstāvjiem iespēju dzīvot sabiedrībā.

Šobrīd ārpusģimenes aprūpē Vidzemē atrodas 736 bērni, no kuriem 15% atrodas institūcijās. Turklāt saskaņā ar pašvaldību sniegtajiem datiem, gandrīz 600 bērnus var uzskatīt par t.s. ”riska bērniem”, kuriem ģimenes situācijas dēļ ir liels risks nokļūt institūcijās. Šobrīd individuālie izvērtējumi veikti 156 bērniem. Jau zināms, ka šobrīd valsts politika paredz ievērojamu atbalstu audžuģimeņu institūta stiprināšanai, kas arī būtu deinstitucionalizācijas procesa virsmērķis attiecībā uz šo mērķgrupu – katram bērnam jādzīvo ģimenē. Kopumā Vidzemes plānošanas reģionā šobrīd darbojas 9 bērnu sociālās aprūpes iestādes – trīs no tām ir privātas organizācijas, pārējās sešas atrodas pašvaldību pārziņā. Deinstitucionalizācijas procesa ietvaros divas pašvaldību pārziņā esošās bērnu sociālās aprūpes iestādes rekomendēts slēgt.

Vēl viena deinstitucionalizācijas projekta mērķgrupa ir bērni ar funkcionāliem traucējumiem. Šobrīd projektā ar šādiem traucējumiem izvērtēti 296 bērni, tomēr kopumā projektā paredzēts identificēt 420 Vidzemes reģiona bērnu vajadzības. Apkopojot plānos atspoguļoto informāciju, šobrīd zināms, ka visvairāk konkrētajai mērķgrupai nepieciešams nodrošināt hidroterapijas, fizioterapijas, kanisterapijas, reitterapijas un mākslas terapijas nodarbības, kā arī dienas aprūpes centra pakalpojumu un “atelpas brīža” pakalpojumu. Plānojot pakalpojumu novietojumu reģionā, “Atelpas brīža” pakalpojumu  iecerēts veidot Cēsu novadā, Madonas novadā un Valmieras pilsētā, savukārt dienas aprūpes centrus Alūksnes, Cēsu, Madonas, Smiltenes novados, kā arī Valmierā. Tas gan nenozīmē, ka pakalpojumu būs iespējams saņemt tikai šo konkrēto pašvaldību iedzīvotājiem – pašvaldību starpā tiks veidotas t.s. funkcionālās saites, kas nozīmē, ka konkrētos pakalpojumus varēs saņemt arī kaimiņnovados dzīvojošie mērķgrupas pārstāvji. Ar šo jau šobrīd rēķinās pašvaldības, kas apņēmušās veidot jaunus sociālos pakalpojumus.

Projekta ieviešanas laikā plānots apzināt 476 personu ar garīga rakstura traucējumiem vajadzības, šobrīd individuālie izvērtējumi veikti 208 personām, no kurām 147 personas dzīvo sabiedrībā, bet 61  – institūcijās. Šobrīd individuālo izvērtējumu apkopojums uzskatāmi liecina, ka šai mērķgrupai visvairāk nepieciešams nodrošināt tieši dienas aprūpes centru pakalpojumus, kā arī nepieciešams veidot grupu dzīvokļus un specializētās darbnīcas.

Eksperti, kas piedalījušies plāna izstrādē uzsvēra, ka specializētās darbnīcas var kalpot par vienu no galvenajiem instrumentiem, lai sagatavotu jauniešus ar garīga rakstura traucējumiem patstāvīgām darba gaitām.

Šobrīd plānā apkopotā informācija liecina, ka 16 pašvaldības Vidzemes plānošanas reģionā projekta ietvaros plāno piesaistīt Eiropas reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļus infrastruktūras attīstīšanai, veidojot jaunus vai uzlabojot jau esošos pakalpojumus. Jāpiebilst, ka Vidzemes plānošanas reģiona pašvaldības plāno apgūt  šobrīd Latvijā otro lielāko ERAF finansējuma kvotu, kas tiks piešķirta infrastruktūras izveidei pašvaldībās – kvota tiek noteikta vadoties pēc  mērķgrupas personu skaita, kas tiks iesaistīta projektā.

Apspriedes dalībnieki uzsvēra ka īpaši nepieciešams domāt par atbalstu bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, tostarp arī viņu ģimenes locekļiem, kā arī aktīvi jāstrādā ar sabiedrību, lai tajā veidotos izpratne un empātija par konkrēto mērķgrupu pārstāvjiem. Tāpat nepieciešams stiprināt pašvaldību sadarbību sociālo pakalpojumu attīstīšanai, veidojot pārdomātu un ilgtspējīgu piedāvājumu saviem iedzīvotājiem – deinstitucionalizācijas mērķgrupu pārstāvjiem un viņu ģimenēm. Izšķiroša loma būs arī izveidoto pakalpojumu kvalitātei, te lielākā atbildība un iniciatīva jāuzņemas pašām pašvaldībām, kuras pakalpojumus veidos.

Sanāksme tika noslēgta ar deinstitucionalizācijas plāna eksperta Viestura Kleinberga secinājumu:

“Iedzīvotāji ir kļuvuši gudrāki. Viņi apzinās, kas tiem pienākas un ka pašvaldība ir atbildīga par to, lai nodrošinātu iespēju sociālos pakalpojumus saņemt.”

Atgādina, ka ikviens interesents aicināts iesūtīt savus komentārus vai ieteikumus Vidzemes plānošanas reģiona deinstitucionalizācijas plāna 2017.-2020.gadam uzlabošanai. Priekšlikumus iespējams iesniegt līdz 2017. gada 27.decembrim. Vairāk informācijas ŠEIT.

Aktuālais jautājums

Vai 2025. gads Jums būs veiksmīgāks par 2024. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Darbā iekārtošanas, atlases aģentūra I-Work Group, klients – Valkas Ceļi, kas ir strauji augošs un stabils ceļu būvniecības uzņēmums, kas specializējas ceļu būvniecības projektu vadībā – aicina komandai pievienoties Ceļu būvdarbu projektu vadītāju Tavi galvenie pienākumi: Organizēt un vadīt ceļu būvniecības projektus Koordinēt būvdarbus, nodrošinot darbu izpildi atbilstoši termiņiem, kvalitātei un budžetam Sadarboties ar pasūtītājiem, apakšuzņēmējiem un citām iesaistītajām pusēm Sagatavot darbu izpildes dokumentāciju un pārskatus Uzraudzīt būvdarbu drošību un atbilstību normatīviem aktiem Mēs sagaidām, ka tev ir: Pieredze ceļu būvniecības projektu vadībā (vismaz 2–3 gadi) Augstākā vai profesionālā izglītība būvniecībā (ceļu būvniecības specializācija) Izpratne par būvniecības procesa plānošanu un vadību Teicamas komunikācijas un organizatoriskās prasmes B kategorijas autovadītāja apliecība Mēs piedāvājam: Darbu uz attīstību vērstā komandā Nodrošinātu darba auto, tehnisko aprīkojumu Atalgojumu atbilstoši pieredzei un kompetencēm līdz 3500 robežās 4000 EUR Bruto vai pēc vienošanās Darba vietu Vidzemē, objekti Latvijas mērogā Komandējumu nodrošinājumu (pagaidu dzīvesvieta) Ja esi gatavs pievienoties mūsu komandai, sūti savu CV uz edite.timofejeva@i-work.lv Tālrunis uzziņām: 25667789 Profesija: CEĻU BŪVINŽENIERIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Raiņa iela 10, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-03-01 Kontaktpersona: Edīte Timofejeva Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa Reaģēšanas nodaļas inspektors Valmierā un Limbažos Profesijas kods – 3355 13 Kandidātiem, kuri iepriekš nav bijuši dienestā Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē, būs jāapgūst profesionālās pilnveides mācības 3 mēnešu kursos Rīgā, Valsts policijas koledžā ar 2025.gada 7.aprīli! Galvenie amata pienākumi: - reaģēt uz informāciju par noziedzīgu nodarījumu vai citu likumpārkāpumu, izbraukt uz notikuma vietu; - veikt patrulēšanu un nepieciešamos drošības pasākumus, lai novērstu un atklātu likumpārkāpumus, aizturētu likumpārkāpējus, novērstu nesankcionētus pasākumus un nekārtības; - konstatējot administratīvu pārkāpumu, uzsākt un nodrošināt lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā, noteiktajā kārtībā pieņemt lēmumus; - uzsākt un veikt resoriskās pārbaudes; - konstatējot noziedzīgu nodarījumu, uzsākt kriminālprocesu un veikt sākotnējās izmeklēšanas darbības; - veikt alkohola un citu apreibinošo vielu ietekmes pārbaudes normatīvajos aktos noteiktā kārtībā; - regulēt transportlīdzekļu un gājēju kustību, kā arī novērst likumpārkāpumus pārvietojoties patrulēšanas maršrutā (saskaņā ar dislokāciju) vai atrodoties patrulēšanas postenī; - sniegt palīdzību cietušajiem, noskaidrot notikuma vai nodarījuma lieciniekus, nodrošināt notikuma vietas norobežošanu un apsardzi; - meklēt, aizturēt meklēšanā esošas personas, transportlīdzekļus un mantu, kā arī aizturēt personas, kuras tiek turētas aizdomās par noziedzīgo nodarījumu un administratīvo pārkāpumu izdarīšanu. Prasības pretendentiem: - atbilstība Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta gaitas likuma 4. un 7. pantā noteiktajām prasībām; - pirmā līmeņa profesionālā augstākā izglītība (tiesību zinātnes, civilā un militārā aizsardzība, transporta pakalpojumi, komerczinības un administrēšana, datorika, sociālās un cilvēkrīcības zinātnes, humanitārās zinātnes, pedagogu izglītība un izglītības zinātnes, inženierzinātnes un tehnoloģijas, informācijas un komunikācijas zinātnes); - valsts (latviešu) valodas prasmes- augstākais līmenis C; - B kategorijas autovadītāja apliecība. Piedāvājam: - darba vietu ar pilnas slodzes darba laiku; - atalgojumu no 1480.00 EUR līdz 1610.00 EUR, kas var mainīties, ņemot vērā pretendenta individuālos kritērijus; - piemaksu 300.00 EUR apmērā (par noteiktu funkciju un uzdevumu izpildi); - sociālās garantijas; - interesantu un dinamisku darbu; - profesionālu izaugsmi; - kvalifikācijas celšanas iespējas. Darba vieta:  Valmierā (4 vakances) , Limbažos (4 vakances) Pieteikšanās termiņš: – līdz 28.02.2025. Motivētu pieteikuma vēstuli, Dzīves aprakstu (Curriculum Vitae) (Eiropass formā) un izglītību apliecinošu dokumentu kopiju/-as sūtīt uz elektroniskā pasta adresi cv@vp.gov.lv, informācija pa tālruni 64202911. Sazināsies tikai ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz pārrunām. Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46 EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) 13.pantu, Valsts policija informē, ka: 1) jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs pretendentu atlases norisi un iesūtot CV un pieteikuma vēstuli, persona piekrīt tās datu apstrādei personāla atlases vajadzībām; 2) iepriekš minētās jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir Valsts policija, kontaktinformācija: Čiekurkalna 1.līnija 1, K-4, Rīga, LV-1026. Profesija: INSPEKTORS (IEKŠLIETU JOMĀ) Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Garā iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Drošība / Glābšanas dienesti / Aizsardzība Pieteikto vietu skaits: 4 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-02-28 Kontaktpersona: cv@vp.gov.lv, 64202911 Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa Prevencijas grupas inspektors Profesijas kods – 3355 13 Kandidātiem, kuri iepriekš nav bijuši dienestā Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē, būs jāapgūst profesionālās pilnveides mācības 3 mēnešu kursos Rīgā, Valsts policijas koledžā ar 2025.gada 7.aprīli! Galvenie amata pienākumi: - Apzināt un veikt riska vietu izpēti, izstrādāt un ieviest rīcības plānu drošības risku novēršanai: noskaidrot iedzīvotāju drošības problēmas, izskatīt iedzīvotāju sniegto informāciju par drošības riskiem un organizē to novēršanu, analizēt notikumu un drošības risku tendences preventīvās rīcības izstrādei; - Īstenot preventīvus pasākumus riska vidēs un ar riska personām: organizēt un veikt kontrolpirkumus, organizēt aizliegto preču un vielu pārbaudes mācību iestādēs, veikt preventīvas pārrunas ar personām, kuras pakļautas drošības riskiem; - Konstatējot administratīvu pārkāpumu, uzsākt un nodrošināt lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā, noteiktajā kārtībā pieņemt lēmumus; - Veikt individuālo preventīvo darbu ar personām, kas rada risku: nodrošināt procesa virzītāju lēmumu par drošības līdzekļa piemērošanu izpildi, nodrošināt papildsoda - policijas kontrole īstenošanu, nodrošināt policijas lēmumu par nošķiršanu un tiesas lēmumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību izpildi; - Uzsākt un veikt resoriskās pārbaudes. Prasības pretendentiem: - atbilstība Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta gaitas likuma 4. un 7. pantā noteiktajām prasībām; - pirmā līmeņa profesionālā augstākā izglītība (tiesību zinātnes, civilā un militārā aizsardzība, komerczinības un administrēšana, sociālās un cilvēkrīcības zinātnes, humanitārās zinātnes, informācijas un komunikācijas zinātnes, pedagogu izglītība un izglītības zinātnes); - valsts (latviešu) valodas prasmes- augstākais līmenis C. Piedāvājam: - darba vietu ar pilnas slodzes darba laiku; - atalgojumu no 1480.00 EUR līdz 1610.00 EUR, kas var mainīties, ņemot vērā pretendenta individuālos kritērijus; - piemaksu 300.00 EUR apmērā (par noteiktu funkciju un uzdevumu izpildi); - sociālās garantijas; - interesantu un dinamisku darbu; - profesionālu izaugsmi; - kvalifikācijas celšanas iespējas. Darba vieta:  Valmierā (2 vakances) Pieteikšanās termiņš: – līdz 28.02.2025. Motivētu pieteikuma vēstuli, Dzīves aprakstu (Curriculum Vitae) (Eiropass formā) un izglītību apliecinošu dokumentu kopiju/-as sūtīt uz elektroniskā pasta adresi cv@vp.gov.lv, informācija pa tālruni 64202911. Sazināsies tikai ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz pārrunām. Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46 EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) 13.pantu, Valsts policija informē, ka: 1) jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs pretendentu atlases norisi un iesūtot CV un pieteikuma vēstuli, persona piekrīt tās datu apstrādei personāla atlases vajadzībām; 2) iepriekš minētās jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir Valsts policija, kontaktinformācija: Čiekurkalna 1.līnija 1, K-4, Rīga, LV-1026. Profesija: INSPEKTORS (IEKŠLIETU JOMĀ) Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Garā iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Drošība / Glābšanas dienesti / Aizsardzība Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-02-28 Kontaktpersona: cv@vp.gov.lv, 64202911 Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri