Lasīšanas laiks: 2 min
Viltus ziņas aktualitāti ieguva pirms dažiem gadiem, bet tagad, attīstoties arvien jaunām tehnoloģijām, viltus informācijas izveide ir sasniegusi jaunus apvāršņus. Informācijas telpu apdraud daudziem līdz šim nezināms fenomens – deepfake, kas ir video manipulācijas, izmantojot mākslīgā intelekta palīdzību.
Kā viens no zināmākajiem deepfake šedevriem ir 2018. gadā Holivudas režisora Džordana Pīla veidotais video, kurā ar mākslīgā intelekta palīdzību attēlots ASV eksprezidents Baraks Obama. Šis video radīts kā apzināts brīdinājums sabiedrībai, liekot saprast, cik daudz, attīstoties tehnoloģijām, iespējams paveikt, un kā tas var mainīt informācijas telpu ikvienam.
Ja sākotnēji šādus video veidot bija iespējams lielākoties vien mākslīgā intelekta un video apstrādes studijās, piemēram, Holivudā, tad nu tas ir piedzīvojis izmaiņas, un šādu tehnoloģiju izmantošana ir pielāgota arī ārpus specefektu studijām.
Šāda veida manipulāciju rezultātā ir sākusies jauna politiskās dezinformācijas ēra. Lielākoties labi apstrādātus un veidotus manipulatīvus video bez īpašām pārbaudes tehnoloģiju sistēmām nav iespējams atšķirt, un tas rada problēmas ne vien satura patērētājiem, bet arī sociālo tīklu vietnēm, jo nepieciešams izveidot arvien jaunus pārbaudes mehānismus, kas filtrētu šāda veida saturu.
Nesen klajā nāca cits deepfake ražojums – Instagram publicēts video, kurā “Facebook” dibinātājs Marks Zakerbergs it kā stāsta par savu varu pār Facebook lietotājiem. Jāatzīst, ka ne Instagram, ne Facebook drošības politika nenosaka, ka šādi manipulatīvi video ir jādzēš no vietnēm, kas rada būtiskus draudus tiešsaistes informācijas vidē satura patiesumam. Komentējot situāciju, Instagram pārstāvji skaidroja, ka pret šādu ierakstu izturēsies tāpat kā pret citu dezinformāciju – ja, pārbaudot to, tiks nolemts, ka tas ir viltus saturs, tas tiks filtrēts, ierobežojot parādīšanos citiem lietotājiem.
Pagaidām šādus video to veidotāji nemēģina uzdot par īstiem, kas nerada dezinformāciju, taču bažām ir pamats, jo līdz šim nav kļuvis skaidrs, kādu postu deepfake var nodarīt pasaules mērogā.