Lasīšanas laiks: 2 min
Ik gadu Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) saņem iedzīvotāju jautājumus par lakšu jeb mežloku tirdzniecību, jo savvaļā sastopamais augs ir aizsargājams, taču vienlaikus tas brīvi mēdz būt pieejams arī tirdzniecības vietās, informē DAP sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja Inese Pabērza.
Iestādes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode skaidro:
“Nav noslēpums, ka lakšus šajā sezonā samērā brīvi var nopirkt tirdzniecības vietās, kas zinātājiem raisa jautājumus par to izcelsmi. Patvaļīga lakša ievākšana savvaļā ir aizliegta, savukārt legāla, mājās audzētu, lakšu tirdzniecība ir grūti kontrolējama.”
Sodi par lakšu nelikumīgu realizāciju nav no tiem mazākajiem:
“Gadījumā, kad tiek iegūti pierādījumi lakšu ieguvei savvaļā, tiek uzsākta administratīvā pārkāpuma lietvedība un nodarītā pārkāpuma būtiskuma izvērtēšana. Saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa 78. pantu par normatīvajos aktos noteikto sugu un biotopu aizsardzības prasību pārkāpšanu var piemērot naudas sodu fiziskajām personām no 15 līdz pat 700 eiro, konfiscējot nelikumīgi iegūtos augus, savukārt juridiskajām personām – no 70 līdz pat 1400 eiro ar nelikumīgi iegūto augu konfiskāciju.”
Dabas aizsardzības pārvalde atgādina, ka lakši tiek tirgoti arī kā sēklas un stādi, līdz ar to katram gardēdim ir iespēja šo augu audzēt legāli savām vajadzībām.
Par aizdomīgiem lakšu realizācijas gadījumiem aicina ziņot, rakstot uz daba@daba.gov.lv vai zvanot 67509761.
Laksis ir daudzgadīgs lakstaugs, kas pārstāv sīpolu dzimtu. Tā izplatība teritorijas ziņā sniedzas no Skandināvijas līdz pat Vidusjūras piekrastei, un auga nosaukums latīņu valodā (Allium Ursinum) nozīmē “lāču sīpols”, kas norāda, ka arī brūnajiem lāčiem laksis ir liels gardums – tie mēdzot izrakāt meža zemsedzi, lai piekļūtu iekārotajiem sīpoliem.