Lasīšanas laiks: 2 min
Otrdien, 12.decembrī, Valmieras Integrētajā bibliotēkā notika dzejnieces un 2017.gada Goda valmierietes Dainas Sirmās dzejas krājuma “Dievaines” atvēršanas svētki. Šī ir jau trešā Dainas grāmata, pirms tam – “Kailsals” (2012) un “Iekšpagalms” (2014). Visas trīs grāmatas tapušas izdevniecībā “Pētergailis” – skaisti noformētas, kvadrāta formā, “Dievainēm” ir īpaši latvisks izdevniecības vadītājas Ingunas Cepītes dizains.
Kā grāmatas priekšvārdā raksta redaktors Ronalds Briedis, dzejniece šajā grāmatā “ir uzklājusi galdu un atvērusi durvis gada tumšākā laika mielastam. Veļu laiks. Dievaines. Viņu ir tik daudz, cik saglabājusi mūsu atmiņa”.
Dzejnieces balss, tembrs un intonācija klausītājus ieveda veļu pasaulē, bet ik pa laikam realitātē atgrieza Mārtiņš Birnis ar mežraga spēli. Šķiet, ne tikai Kluso lasītavu, bet visu bibliotēkas ēku piepildīja dziedātāja, komponista un vokālā pedagoga Anša Saukas dziedātā tautasdziesma “Tumša nakte, zaļa zāle”. Tā improvizēta arī Dainas dzejolī “Pašu ļaudis”.
Varētu domāt, ka grāmata “Dievaines” ir drūma un pesimistiska, taču, runājot Anša Saukas vārdiem, jā, tajā ir daudz smeldzes, sāpes un pieredzes, bet tā ir arī gaiša, augšupceļoša. Bieži vien par nāvi un aizsauli tiek pateikts viegli, ar humoru:
uz Mūžību steidzos nav laika
piecos Mūžībā jābūt
Mūžības saimniekiem kopsapulce par nākotnes plāniem
vārīšu kafiju uzcepu speķa raušus
Reizēm gan dzejas rindas uzdzen šaušalīgas ainas (prātā nāk Plūdoņa “Salgales Mada loms”):
retumis tomēr kūtsmēslos novārtīti
kritušo pirkstiņi acu āboli iekšas
lien ārā no zemes
Jānis Reinvalds, dzejnieces kolēģis no Valmieras Valsts ģimnāzijas, novērojis, ka Dainai ir ļoti laba sasaiste starp literatūru un vēsturi. Šajā krājumā vēsturei (un arī ģeogrāfijai, vietējiem personāžiem) patiešām atvēlēta nozīmīga vieta.
Pati dzejniece tikšanās laikā mazliet raksturoja visus trīs dzejas krājumus. Sākumā viņas dzeja esot bijusi kā sievietes grēksūdze, personīga un intīma, tad viņa palikusi agresīvāka un sākusi bļaustīties, bet “Dievainēs” ir īpatnējs laiks, nav ne pagātnes, ne tagadnes, ne nākotnes. Vētra un bezvējš vienlaikus. Atšķirībā no iepriekšējiem krājumiem šajā grāmatā visiem dzejoļiem ir arī nosaukumi.
Izdevniecības “Pētergailis” vadītāja Inguna Cepīte uzskata, ka literatūra ir gan draudzīga, gan nenovīdīga, bet “Dievaines” spalvas brāļi novērtējuši ļoti atzinīgi. Pozitīvas atsauksmes un laba vēlējumus nākamajai grāmatai dzejniece saņēma arī no kolēģiem, bibliotēkas darbiniekiem, saviem skolēniem un ceļojumu biedriem.