Lasīšanas laiks: 4 min
Pēdējos gados Valmiera ir kvalitatīvi attīstījusies un kļuvusi par pilsētu, kurā varam redzēt pārdomātu pilsētas attīstības plānošanu, līdzsvarotu attīstību, kur domā par cilvēku darbavietām, ražošanu un vienlaikus arī par cilvēku dzīves kvalitāti un kultūru, šodien darba vizītē Valmierā laikā atzina kultūras ministre Dace Melbārde.
Pēc viņas teiktā, Valmierā ir laba augsne kultūras attīstībai. Valmierā, izmantojot pilsētas potenciālu, ir iespējams attīstīt radošās industrijas, apvienojot tehnoloģijas, ko augstā līmenī piedāvās Vidzemes Augstskolas topošais inženierzinātņu korpuss ar māksliniecisko pusi, ko nodrošina Mākslas un Mūzikas skolas, kā arī citas ar kultūru saistītās iestādes.
Kā Valmieras kultūras pērles ministre minēja teātri un deju, kas allaž uzturējuši kultūras dzīvi pilsētā kūsājam. Pēc viņas teiktā,
Valmiera ir izauklējusi vairākus profesionālus dejotājus un horeogrāfus,
savukārt Valmieras Drāmas teātris (VDT) uzturot profesionālās mākslas latiņu gana augstu, lai pēc kvalitātes rādītājiem būtu viens no labākajiem teātriem Latvijā.
VDT direktore Evita Sniedze tikšanās laikā ar medijiem atzina, ka šogad ar kultūras ministriju par vairāk nekā desmit procentiem paaugstināta dotācija no valsts darbinieku atalgojumam, taču joprojām liela ienākumu daļa tiek balstīta uz sponsoru piesaisti un biļešu ienākumiem. Pērn ar ministrijas atbalstu iegādāts autobuss, kā arī gaismas prožektori, taču “tas, kas teātrim patlaban ir vajadzīgs, bet kur nevar ministrija uzreiz palīdzēt, ir nepieciešams nosiltināt teātra ēku un atjaunot novecojušo tehniku,” atzina E.Sniedze.
Savukārt ministre norādīja, ka nekad nebūs tā, ka valsts pilnībā spēs uzturēt teātri. “Līdz ar to vienmēr būs jādomā par to, kā līdzekļus nopelnīt.
VDT ir ļoti spēcīgs cilvēku sastāvs, par ko liecina arī panākumi “Spēlmaņu naktīs”, bet, protams, tās tehnoloģijas ne vienmēr tiek līdzi tām labajām iecerēm un ambīcijām, kas no teātra darbinieku puses nāk.”
Valmieras pilsētas pašvaldības priekšsēdētājs Inesis Boķis savā uzrunā klātesošajiem norādīja, ka jau līdzšinējās sarunas ar ministri bijušas gana produktīvas un vērtīgas. Pēc viņa teiktā, iepriekš ar ministri izrunātas ieceres atjaunot pilsētvides naudas fondu, no kura līdzekļiem, iespējams, ar laiku varētu izremontēt Valmieras kultūras centra telpas. Tāpat priekšsēdētājs atzīmēja, ka pārrunājis ar ministri jautājumu par savstarpējiem norēķiniem pašvaldību līmenī interešu izglītībā un profesionālās ievirzes izglītībā, jo
patlaban ap 48% Mūzikas skolas skolēnu un ap 30% Mākslas skolas audzēkņu ir no novadiem, bet skolas uztur vien pilsētas pašvaldība.
“Novadiem, kuriem par to pagaidām nav jāmaksā, šo jautājumu skatīt ne vienmēr ir izdevīgi, bet nākamajā valdībā tas būtu jāatrisina,” atzīmēja pilsētas mērs.
Darba vizītes laikā ministre apmeklēja arī Valmieras Mūzikas skolu, kuru pati reiz absolvējusi. “Es atceros, kāda skola bija vecajā ēkā – tur, pie deviņstāvu mājām, šodien izstaigāju jauno skolu un domāju, ka
ir lieliski, ka pašvaldība var uzdāvināt saviem bērniem pilnīgi citas kvalitātes Mūzikas skolas telpas, kurās ar prieku ir iespējams iet un mācīties,”
atzina D.Melbārde.
Savukārt uz portāla “Valmieras Ziņas” jautājumu par amatierkolektīvu vadītāju atalgojuma nodrošinājumu ministre norādīja, – “Valsts mērķdotācija Tautas mākslas kolektīviem, kas piedalās Dziesmu svētku kustībā ir nepārtraukta, tā tika atjaunota 2012.gada 2.pusē. Cits jautājums ir tas, ka tā nekad nebūs pietiekami liela tam darbam, ko kolektīvi dara un to būs iespējams celt līdz ar budžeta attīstību, līdz to izdosies atjaunot vismaz pirmskrīzes apjomā. Bet, ja mēs runājam par sociālo nodrošināšanu Tautas mākslas kolektīviem, es pilnībā saprotu to problemātiku, bet tās ir darba devēja un ņēmēja attiecības, ko vajadzētu noformulēt pastāvīga līguma formā ar iestādi, kurā vai kuras pakļautībā strādā un ir dibināts kolektīvs,” viņa atzīmēja.
Vienlaikus D.Melbārde atzīmēja, ka
ministrija patlaban izstrādā vadlīnijas, kādās vajadzētu domāt par apmaksas sistēmu Tautas mākslas kolektīviem, iekļaujot jautājumus ne tikai par to, kādas formas darba attiecības tās ir, bet arī, kā tās aprēķināt.
Cik maksā viena darba stunda un citus jautājumus. “Mēs esam veikuši pētījumu visā Latvijā un tā apmaksas sistēma ir pilnīgi dažāda un autonoma, tāpēc katrs gadījums ir jāskatās individuāli.”
Pilsētai ministre ierosināja savu kultūras piedāvājumu papildināt ar vasaras kultūras festivālu, kas būtu veltīts skatuves mākslai, tostarp arī teātrim un dejai.
Pēc viņas teiktā, Valmiera godam reizi trijos gados organizē Blaumaņa teātru festivālu, taču šo piedāvājumu būtu iespējams ievērojami papildināt.
Jau ziņojām, ka piektdien, 23.maijā kultūras ministre Dace Melbārde darba vizītē apmeklēja Valmieru. Vizītes laikā ministre tikās ar Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāju Inesi Boķi, domes deputāti un Valmieras Drāmas teātra direktori Evitu Sniedzi, domes deputātu Uldi Jansonu, izpilddirektora vietnieci Eviju Voitkāni un Valmieras Kultūras centra direktoru Tomu Upneru.
Tāpat ministre apmeklēja Valmieras Mūzikas skolas jauno ēku Pilskalna ielā 3, lai tiktos ar Valmieras Mūzikas skolas direktoru Aivaru Cepīti un Valmieras Mākslas vidusskolas direktoru Edgaru Bogdānu. D.Melbārde apmeklēja arī Valmieras Valsts ģimnāziju, tikās ar skolas direktoru Jāni Zemļicki, kā arī aplūkoja Dabas taku un mākslas darbu izstādes ģimnāzijas ēkā un galerijā “Leduspagrabs”.