Lasīšanas laiks: 3 min
No 11. līdz 15. septembrim Latvijas Nacionālajā dabas muzejā bija plānota ikgadējā sēņu izstāde, taču sēņu augšanai nelabvēlīgu laikapstākļu dēļ tā uz nenoteiktu laiku ir atlikta. Mikologi seko līdzi dabas norisēm un cer, ka izstāde vēl notiks. Kamēr galvaspilsētā vēl gaida, domā un šaubās, Valmierā viss notiek! Jau 14.septembrī GARDU MUTI tirdziņā Valmiermuižas parkā notika sēņu izstāde un darbnīca, kur visa ģimene varēja labāk iepazīt sēņu pasauli. Aktivitātes vadīja bioloģijas skolotāja un mikoloģijas entuziaste – Guna Taube. Viņa jau otro gadu sēņu izstādi rīko arī Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijā.
Pagājušajā gadā Gunai sēņošanā un izstādes iekārtošanā labs palīgs bija 12.klases skolnieks Ričards Zaķis, kas nu jau ir Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes students. Šogad Guna sēnes lasīja viena pati, vien iekārtot izstādi palīdzēja laborante Dace Plikgalve. Sugas gan vēl nav saskaitītas, bet, salīdzinot ar pagājušo gadu, šogad laikapstākļi sēnēm tiešām nav īpaši labvēlīgi, jo ir liels sausums. Tāpat kā pagājušajā gadā, arī šogad Guna pieturējās pie iepriekšējā grafika – trīsarpus stundās tika izstaigāti jau zināmie meži tādā kā trijstūrī: Vaidava-Valmiera-Zilaiskalns. Šīs vietas nepievīla arī šogad. Lai arī pašai sēņotājai šķiet, ka izstāde šogad nav tik bagātīga, te ir ļoti daudz dažādu sēņu sugu, formu, krāsu un izmēru. Goda vietā pašā centrā ir 2024.gada sēne – zilzaļā hlorociborija, te ir milzu piepes un miniatūras formas sēnītes, te ir ārstnieciskā bērzu čaga, sarkanās mušmires, korallenes, kliņģerenes, tīmeklenes… Bet pašai Gunai mugurā košs krekliņš ar uzrakstu “Ejam bekot!”.
Kārtojot izstādi skolā, Guna mikroskopā parāda arī gļotsēnes un pastāsta par aizvadītajām aktivitātēm Valmiermuižā:
Mazie bērni varēja likt sēņu modelīšus, ko piedāvā vides izglītības pilotprogramma “Sēņu grozs”, savukārt pieaugušie interesējās par indīgajām sēnēm, daudz jautājumu bija par rudens taureni jeb melno gaileni, jo šī sēne šajā sezonā bija visdārgākā – 200 eiro par kilogramu! (Gunai burciņā šis dārgums ir kaltētā veidā.) Bija daudz jautājumu arī par zemes taukiem un sēra piepi.
Sēņu izstāžu mērķis ir godināt sēņošanas tradīciju, kas 2013.gada oktobrī tika iekļauta Nacionālajā nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā.
Sēņu izstādi skolā papildina arī dažādas enciklopēdijas par sēnēm latviešu un angļu valodā no ģimnāzijas grāmatu fonda un Gunas personīgās bibliotēkas. Jaunākā ir Vello Līva enciklopēdija igauņu valodā “1200 Eesti seent”. Skolotāja pati ir kā staigājoša enciklopēdija un var stāstīt par sēnēm stundām ilgi. Guna netur sveci zem pūra un labprāt dalās savās zināšanās un pieredzē arī ar citiem. Šodien Pārgaujas ģimnāzijā notika viņas vadītais seminārs Valmieras novada bioloģijas un ķīmijas skolotājiem “Latvijas mikologu biedrības vides pilotprogrammas “Sēņu grozs” piedāvājums skolām”, arī izstādes tapšanā atbalsts ir “Sēņu grozs”. Bet izstādi skolas vestibilā var apmeklēt ikviens valmierietis, kuru interesē Latvijā sastopamās sēnes.