Lasīšanas laiks: 3 min
Noteiktie ierobežojumi saistībā ar koronavīrusa Covid-19 izplatību ir būtiski ietekmējuši ekonomiku. Taču katrā tautsaimniecības nozarē ietekme ir atšķirīga. Pašlaik vissmagāko triecienu izjūt tūrisma un viesmīlības nozare. Daudzi uzņēmumi ir apturējuši darbu un atlaiž darbiniekus. Viens no tiem ir SIA “Akācija E.V.”, kas Valmierā darbojas izklaides un sabiedriskās ēdināšanas jomā. Uzņēmumā ietilpst “Multiklubs”, kā arī kafejnīcas “Jauna saule” un “Kūkas un pankūkas”.
Uzņēmuma īpašniece Sandra Zīrāpe portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja, ka “Multiklubā” tika atcelts pagājušā sestdienā paredzētais pasākums, lai gan tobrīd bija spēkā pulcēšanās ierobežojums līdz 200 cilvēkiem. Šāds apmeklētāju daudzums nevar nodrošināt pasākuma rentabilitāti. Pašlaik naktsklubs ir slēgts un nenoteiktu laiku.
SIA “Akācija E.V.” piedāvā arī ēdināšanas pakalpojumus dažādos pasākumos. Uzņēmuma bija paredzēts nodrošināt ēdināšanu 14.martā Vidzemes Olimpiskajā centrā paredzētajā Latvijas čempionātā standartdejās, kā arī peldēšanas sacensībās Valmieras peldbaseinā. Tā kā abi pasākumi tika atcelti, bet pārtikas produkti jau bija pasūtīti no piegādātājiem, tas radījis uzņēmuma lielus zaudējumus. Turklāt finansiālo grūtību dēļ nav iespējams apmaksāt rēķinus par piegādātajām precēm.
Jau pagājušajā piektdienā kafejnīcā “Kūkas un pankūkas” bijis ļoti maz klientu, tādēļ tā pārtraukusi darbu. Vakar vēl bijusi atvērta kafejnīca “Jauna saule”, taču ieņēmumu apjoms bijis zem kritiskās robežas, tādēļ ar šo iestādi nācies slēgt.
Lai mazinātu zaudējumus, darbinieki ievietojuši saldētavās visus produktus, ko var ilgstoši uzglābāt, bet pārējie produkti par pašizmaksu pārdoti darbiniekiem un ziedoti Kristīgā žēlsirdības fonda zupas virtuvei.
Kā pašu sāpīgāko lēmumu Sandra Zīrāpe atzīst darbinieku atlaišanu. Kopumā uzņēmums uz abpusējās vienošanās pamata pārtraucis darba attiecības ar 35 darbiniekiem. Tā kā sabiedriskajā ēdināšanā ir izteikti sezonāls raksturs un lielākā daļa darbinieku jau ir bijuši atvaļinājumos ziemas periodā, viņi nevarētu saņemt atvaļinājuma kompensāciju. Savukārt darba apmaksa uzņēmumā ir par nostrādātajām stundām. Tā kā pašlaik ir dīkstāve, tad viņi nevarētu saņemt nekādu samaksu likumā paredzētajā mēneša periodā, ja viņi paši būtu uzteikuši darbu. Tādēļ īpašniece izmaksājusi likumā paredzēto kompensāciju un vienojusies ar darbiniekiem par viņiem izdevīgāko risinājumu, lai darbinieki nekavējoties varētu reģistrēties par bezdarbniekiem un pēc iespējas ātrāk varētu saņemt pabalstu.
Uzņēmuma īpašniece ir bažīga par savu darbinieku tālāko likteni. Viena no darbiniecēm, kas iepriekš bijusi bezdarbniece, pieņemta darbā vien pirms trim mēnešiem. Saskaņā ar pašlaik spēkā esošo likumdošanu, viņa pēc darba attiecību pārtraukšanas nevarēs saņemt bezdarbnieka pabalstu un paliks bez iztikas līdzekļiem. Sarežģītā situācija ir arī divi studenti, kuri nepilnu gadu strādājuši uzņēmumā, lai nopelnītu sev iztiku. Arī viņi nekvalificējas bezdarbnieka pabalsta saņemšanai.
Sandra Zīrāpe apliecināja, ka noteikti nezaudēs saikni ar darbiniekiem. Tiklīdz uzņēmums atsāks darbu, viņi tiks aicināti strādāt uzņēmumā. Taču SIA “Akācija E.V.” īpašniece ir bažīga par nozares atkopšanos pēc krīzes. Viņa pastāstīja, ka sabiedriskās ēdināšanas nozarē ir iespēja nopelnīt un veidot iekrājumus tikai vasaras sezonā. Ziemā uzņēmums darbojas ar zaudējumiem vai “pa nullēm”. Ja ārkārtas situācija turpināsies vēl dažas nedēļas, pastāv cerība atsākt darbu vēl šajā sezonā. Taču, ja neizdosies savaldīt koronavīrusu vairākus mēnešus, tad situācija būs ļoti drūma. Jau pašlaik daudzi sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi nevar apmaksāt rēķinus piegādātājiem. Tuvākajā laikā tiks saņemti rēķini par elektrību, apkuri, ūdeni un telpu īri. Uzņēmumiem sāks krāties nodokļu parādi. Tādēļ ļoti būtisks ir valsts atbalsts, lai uzņēmumi varētu atgūties pēc krīzes. Taču svarīgi būs arī tas, cik ātri atgūsies ekonomika kopumā. Ja cilvēkiem nebūs naudas, lai apmeklētu kafejnīcas un izklaides vietas, nozares atkopšanās varētu būt ļoti lēna.
Šajā situācijā darba devējs nav rīkojies atbilstoši Darba likumam. Faktiski šis ir darba devēja uzteikums DL 101.panta pirmās daļas 9.punkta izpratnē vai pat kolektīvā atlaišana pēc 105.panta. Turklāt ir neētiski “iestāstīt”, ka, noslēdzot abpusēju vienošanos, darbiniekiem būs izdevīgāki nosacījumi bezdarbnieku pabalsta saņemšanai.
Pirmkārt, darbiniekiem bija jāsaņem rakstisks darba uzteikums ar darba devēja parakstu.
Otrkārt, šāds uzteikums jāizsniedz vismaz vienu mēnesi pirms darba tiesisko attiecību pārtraukšanas.
Darbinieks var tiesāties, un tiesa var konstatēt, ka nav iestājušies apstākļi, kas ļautu piemērot likuma normu par darbinieku skaita samazināšanu.
Svarīgākais, ka darba devēja uzteikuma gadījumā darbiniekam ir tiesības uz atlaišanas pabalstu vismaz viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā.
Ieteiktu darbiniekiem vērsties Valsts darba inspekcijā vai tiesā par prettiesisku darba attiecību pārtraukšanu un kompensācijas neizmaksāšanu.
man mežmalos mazdārziņš pats neesmu tur uz vietas varat kautko pastādīt vai tāpat padzīvoties prom no pilsētas burzmas, es dažreiz nesaprotu cilvēku domāšanu kāda jēga dzīvot augstceltnē skatīties visu dienu televizoru par dabu, ja to var darīt dabā
Multiklubs jau sen pagridē kad tur beidzamo reizi bija remonts? Aukstums ir pasakumu diena telpas nezeligs gan driz saks pelet ar sienas no ta…Sen tur vajag rekonstrukciju.