Lasīšanas laiks: 5 min
Par vasaras pieredzi portālam “Valmieras Ziņas” raksta Vidzemes Augstskolas students Dāvis Zunde.
Esmu dzirdējis, ka daudziem jauniešiem ir sapnis doties uz ASV. Mācīties koledžā vai strādāt, tas jau ir cits stāsts, bet valda tāds uzskats, ka ASV ir sapņu zeme, kurā ir bezgala daudz iespēju. Lielos vilcienos, nav jau melots – algas lielas, darba iespēju daudz, dzīves līmenis arī visai patīkams. Bet kur ir āķis? Āķa nav – jāstrādā un jāizcīna sava vieta zem saules. Šis ir stāsts par manu vasaru ASV, tur nonācu, pateicoties kompānijai “Southwestern Advantage”.
Šīs vasaras trīs mēnešus pavadīju ASV Tenesijas štatā, kā tiešās pārdošanas aģents. Jums droši vien rodas jautājums, kas tas ir. Pavisam vienkārši – klauvēju pie cilvēku durvīm un pārdevu grāmatas. Iesākumā tas varētu šķist nesaprotami un aizdomīgi – kāpēc lai kāds brauktu uz ASV tirgot grāmatas. Vai jātirgo Bībele, Korāns, kādu citu reliģiju grāmatas? Nē! Tās bija bērnu grāmatas. Labas, izglītojoša satura bērnu grāmatas. Sākot ar vienkāršām ābecēm pirmsskolas vecuma bērniem, līdz pat augstākās matemātikas darbiem, kuras var izmantot pat pirmajā augstskolas gadā.
Viss sākās manā mīļajā Vidzemes Augstskolā, kad kādu dienu starpbrīdī pie manis pienāca kāds jaunietis un vaicāja: “Vai nevēlies vasarā doties uz ASV?’’ Man, protams, divas reizes nebija jāprasa, jo uz ASV doties gribēju. Viņš man piedāvāja apmeklēt semināru, kurā pastāstīšot, par to, kas jādara, lai tur nokļūtu. Kad to turpat augstskolā apmeklēju, biju nedaudz pārsteigts, jo uz šo semināru nebija ieradušies pārāk daudz interesentu. Vai tas kaut ko nozīmēja, man nebija ne jausmas, bet es biju gatavs palikt un noklausīties Southwestern pārstāvja prezentāciju.
Mūs iepazīstināja ar kompāniju, pastāstīja, kas ir “Southwestern Advantage”, ar ko viņi nodarbojas. Lai arī kompānijas pārstāvji uzsvēra, ka šis darbs nav paredzēts tiem, kuri grib nopelnīt daudz naudas, viens no veidiem, kā viņiem izdodas piesaistīt jaunus cilvēkus, ir parādot, cik daudz ir iespējams nopelnīt vienā vasarā. Piemēram, pērn labākais pirmā gada students (šajā programmā iesaistījies pirmo gadu) nopelnīja ap 20 000 dolāru, savukārt čaklākais un pieredzējušākais – ap 70 000 dolāru. Tādējādi pirmā gada studenti vidēji nopelna ap 4500 dolāru. Tomēr ir jaunieši, kuri nenopelna neko, jo pēc divām neveiksmīgām nedēļām, kad vēl nav iegūta pieredze pārdošanā, viņiem ir bail, ka vasaras laikā neko nesanāks pārdot, un viņi atrod darbu citur. Pēc šīs vasaras varu apstiprināt – tie ir reāli cipari par reāliem jauniešiem.
Pēc prezentācijas biju viens no tiem studentiem, kuram bija skaidrs, ka šis darbs ir paredzēts man. Ja jau tik daudz studentu nopelna tik lielas naudas, kāpēc lai tas nebūtu arī es? Pieteicos programmai un sāku meklēt līdzekļus, lai varētu nokļūt tālajā sapņu zemē. Meklēt līdzekļus? Jā, izlasījāt pareizi. Visu šo piedzīvojumu diezgan traku padara tas, ka tu iesaisties apmaiņas programmā, brauc uz ASV pārdot grāmatas, bet par visu esi atbildīgs pats. Nekas netiek apmaksāts. Vienīgais, par ko nav jāuztraucas, mācības pirms darba un iespēja ēnot pieredzējušus studentus. Kopumā ir pieejams liels kompānijas sniegts morālais atbalsts, lai apgūtu darbu vislabākajā kvalitātē.
Viens no lielākajiem “Soutwestern Advantage” trumpjiem ir godīgums. Pēc savas pieredzes varu teikt, ka menedžera teiktais bija 100% patiesība.
Pirms devos uz ASV, vairāku mēnešu garumā bija jāapmeklē semināri Rīgā. Tur pastāstīja par sadzīvi un ikdienas sīkumiem. Runājām, kā strādāsim tad, kad līs lietus, kā, kad būs +40 grādu temperatūra, apspriedām, kā veiksim pienākumus 12 stundas dienā, sešas dienas nedēļā. No galvas bija jāiemācās teksts, kas jāsaka pie katrām durvīm, pie kurām klauvēsim. Sagatavošanās ir nopietna.
Ierodoties ASV, pirmā nedēļa visiem studentiem jāpavada Nešvilā, kur sākās pēdējais sagatavošanas process pirms vasaras. Tur notika padziļinātas mācības par pārdodamajiem produktiem – grāmatām, kā arī par kvīšu izrakstīšanu. Notiek tikšanās ar dažādiem pārdošanas speciālistiem, pastāstīts, kā kompānija redz studentu darbu realitātē.
Pēc mācībām Nešvilā kopumā ap 400 studenti no Eiropas izklīda pa visiem ASV štatiem, un sākās darbs. Divpadsmit nedēļas, sākot pulksten 9, beidzot 21, ar divām 15 minūšu garām pauzēm pulksten vienos un piecos, pārdevu grāmatas. No durvīm uz durvīm. Peļņa bija aptuveni 40% no pārdotā apjoma: ja tu nedēļas laikā neko nepārdod, saņem 0 dolārus, ja pārdod grāmatas kopsummā par 1000 dolāriem, saņem aptuveni 350 dolārus. Varbūt kādam jau šobrīd tas šķiet nereāli, bet, piemēram, es savā labākajā dienā pārdevu grāmatas ar kopējo vērtību 1347 dolāri. Prātā gan paturiet to, ka man bija arī neskaitāmas nulles dienas. Un pašā sākumā man pat bija nulles nedēļa.
Vasaras garumā piedzīvoti dažādi notikumi, to kontrasts arī bija milzīgs. Viena lieta, kuru sapratu, nav svarīgi, kas notiek, svarīgi – kā tu uz to reaģē un tiec galā. Beigu beigās pierādījās menedžeru un vadības teiktais, ka pārdošana ir ciparu spēle. Nevar pārdot desmit grāmatas, ja satiec deviņas ģimenes, bet, ja pieklauvē pie 50 māju durvīm, kāds pirkt gribētājs atradīsies.
Šī ir pieredze, kuru man neviens neatņems. Esmu ieguvis jaunus draugus, iemācījies tiešās pārdošanas pamatus, veidojis ieradumus, kuri man palīdzēs turpmākajā dzīvē. Ikvienam jaunietim ieteiktu izmēģināt šo programmu. Šo trako, taču pilnīgi noteikti arī lielisko pieredzi jums neviens neatņems. Lieliski attīstīsiet angļu valodas prasmes, turklāt tas būs arī labs ieraksts CV. Ikvienam, kurš grib piedalīties, man ir viens padoms – ticiet, ko jums saka menedžeri arī reizēs, kad tas var šķist neloģiski.
Šis ir reklāmraksts. Šī firma ir krāpnieki, kas izmanto jauniešu brīvo darba spēku, kas pēc tam vēl piemaksā, lai mājās tiktu. Bet viņiem tas tā “saborēts”, ka viņi par to vēl applaudē! Uzmanieties! Pēc šīs pieredzes uz ASV vairs nekad negribēsiet doties!
Lūdzu vecāki neļaujiet saviem bērniem braukt, atļaujiet tikai ja bērni izmanto savus līdzekļus, lai ir mācība uz visu mūžu. Būs vēja izmesti 3000 eiro.
Mana un ļoti daudz citu studentu pieredze būtiski atšķiras no raksta autora pieredzes. Vasaras laikā LIELĀKĀ daļa studentu vai nu pamet programmu vai knapi knapi nosedz savus izdevumus (lai tiktu uz ASV un lai būtu neliela rezervīte nebaltām dienām, ir vajadzīgi apmēram 3000 EUR + ir jārēķinās ar dzīvošanas izdevumiem ASV, kas nebūt nav lēts prieks).
Turklāt tas nav darbs no 9:00 līdz 21:00, bet gan no 6:15 (izej no mājām) līdz 22:00 (esi atpakaļ). Darba apstākļi ir ļoti neveselīgi- cilvēkam, kurš nekad nav pieredzējis +40, +45 grādu karstumu VISAS vasaras garumā ir grūti iedomāties, ko nozīmē strādāt 16 stundas dienā. Turklāt bieži vien nenormālie attālumi tiek veikti ar kājām vai velosipēdu un 10 kilogramu smagu somu uz pleciem. Tas ir brutāli un kā jau teicu- neveselīgi.
Southwestern iesmērē studentiem šo programmu sakot, ka nekur, Tu kā jauns cilvēks tik ātri neiemācīsies, ko nozīmē pašam vadīt savu biznesu. Skatoties atpakaļ- pilnīgi un galīgi nepiekrītu.
Turklāt, ja pieņem lēmumu aiziet no programmas, tevi burtiski izmet uz ielas. Dienā, kad pasaki, ka pamet programmu, tev liek izvākties no ‘mājām’ un principā tu plašajā Amerikā paliec viens pats. Kur dzīvosi, kā nopelnīsi naudu, lai nodzīvotu līdz vasaras beigām- tas viss ir tava problēma.
Jaunieši un jauniešu vecāki- esiet ļoti ļoti uzmanīgi. Varbūt ir daži cilvēki ,kuri šajā programmā ir izķepurojušies bet procentuāli tā ir ļoti maza daļa no tiem, kas piesakas un reāli aizbrauc strādāt uz ASV.
Esmu piedalījusies šajā programmā pēdējos divus gadus. Šobrīd ar vasaras ienākumiem varu sevi finansiāli pati nodrošināt visu gadu un braukšu arī nākošgad. Man ļoti žēl, Elīn, ka Tev nesanāca, bet neuztraucies tepat Latvijā Maxima un Rimi nemitīgi meklē jaunus darbiniekus, tāpat arī citi uzņēmumi, kuros var veiksmīgi saņemt savus fiksētos ienākumus līdz mūža galam un tad droši doties pensijā, un pēc tam citām vecmāmiņām tirgus paviljonā stāstīt cik visi apkārt ļauni un mantkārīgi. :) Tādi cilvēki ar vajadzīgi un tāpēc visi, kas šo lasa – labāk palieciet tepat Latvijā. Nevajag nekur braukt un pieņemt lielus izaicinājumus. Šī programma nav domāta visiem!
Elīn, ja jau jūsu ir tik ļoti daudz, kāpēc neizveidojat anti- southwestern advantage programmu? Ā, pareizi tak – pat, ja šādu ideju vēlētos realizēt, jūs ātri vien padotos.
Labāk izmantojiet kādu no citām iespējām. Pats esmu braucis caur Studenttour, kas dod darba vīzu un pārējais ir Jūsu ieskatos, kurp doties, no Los Andželosas līdz Havajām. Tikai labi ka piektā daļa no šiem tirgotājiem kaut ko arī nopelna un pēc iztērētā darba tāpat meklē darbu vietējās iestādēs, ne jau tik gleznainos galamērķos, kādus pats vari izvēlēties. Cheers!
Biju, pa nullēm arī sanāca, bet pieredze visai dzīvei.
Esmu braucis programmā nu jau vairākus gadus un esmu nosedzis gan izdevumus, gan arī pats apmaksājis savas studijas augstskolā.
Esmu redzējis desmitiem studentu. Tie, kas programmā nav veiksmīgi – viņi nekad neatzīst, ka paši vainīgi, bet čīkst, ka kaut kādi ārēji apstākļi.
Interesanti, ka viņiem tā tas turpināsies visu dzīvi – vienmēr būs vainīgi citi, valdība, utt. Nav brīnums – šie ir tie paša līmeņa cilvēki, kas raksta stulbus komentārus Delfos.
Liels malacis Dāvi, ka pieņēmi izaicinājumu un ieguvi šo unikālo pieredzi, tādi cilvēki kā Tu, dzīvē daudz sasniegs, bet tie, kas šeit raksta negatīvos komentārus, atvainojiet, bet paši vainīgi, ka dzīvē vienmēr būsiet pelēkā masa. ;)
Kompānija studentiem tiešām dod unikālu iespēju nopelnīt skolas maksai, zināšanas par pārdošanu un komunikāciju kā arī iegūt neaizmirstamu piedzīvojumu un lieliskus draugus! Esmu bijusi šajā programmā un tas bija viens no lielākajiem piedzīvojumiem manā dzīvē! nemelošu, tas bija arī grūtākais, ko esmu darījusi, bet tas ir tā vērts, ja gribi dzēvē ko sasniegt! :)
Man ir viens jautājums “SA” kompānijai un tiem studentiem kas piedalījušies šajā biznesa projektā. Tajā bildē, kur visi sēž zilos kreklos un skatās uz ekrānu “Rational lies”. Kas ar šo frāzi īsti domāts?
Neesmu braukusi šajā programmā, bet esmu bijusi līdzīgā seminārā saistībā ar pārdošanu tepat Latvijā. Tā ir vārdu spēle – Rationalies (racionalizēt). Tas nozīmē padarīt lietas vienkāršākas, taču īstenībā dzīvē cilvēki, kas izsitušies uz augšu atzīst, ka lietas nekļūst vienkāršākas, bet pats cilvēks kļūst spēcīgāks. Līdz ar to racionalizēt ir kā ieskaidrot sev racionālus melus (rational lies) – ieskaidrot to, ka viss izskatās vienkārši un cilvēki ir sasnieguši augstus rezultātus tāpat vien, jo viņiem paveicies. Veiksmei ar to nav nekāda sakara – tas ir smags darbs, ko ne visi ir gatavi ieguldīt. Pati neesmu piedalījusies šajā programmā, jo vairs neesmu studente, bet, manuprāt, tā ir ļoti laba iespēja saprast ko nozīmē smagi strādāt, lai dzīvē izsistos uz augšu un sasniegtu daudz vairāk kā vidējais latvietis. Būtu es 10 gadus jaunāka, noteikti izmantotu šo iespēju. Malači jaunieši, kas uzdrīkstās! :)