Lasīšanas laiks: 2 min
Viena diena, kas no rīta līdz vakaram pavadīta iekštelpās, visdrīzāk nekādu redzamu ietekmi uz veselību neatstāj, tomēr, ja dzīvošana iekštelpās kļūst par regulāru ikdienas paradumu, pasliktinās cilvēka pašsajūta un veselības stāvoklis. Lielākā problēma ir tā, ka, ievērojot šādu dienas režīmu, cilvēks sevi pakļauj dabiskā apgaismojuma trūkumam, raksta portāls travelandleisure.com.
Saules gaisma iedarbojas uz organismu vairākos pozitīvos veidos. Tā tiecas uzlabot garastāvokli, palīdz organismam izstrādāt D vitamīnu, kas savukārt ir noderīgs imūnsistēmas regulēšanā un mazina organismā radušos iekaisumus. Tāpat saules stari palīdz cilvēkam darboties saskaņā ar ķermeņa iekšējā bioloģiskā pulksteņa laikiem. Diennakts ritms spēlē lielu lomu apetītes regulēšanā, atstāj ietekmi uz miega režīmu un nosaka enerģijas līmeni. Pētījumi rāda, ka pārmērīga sevis pakļaušana elektriskajam apgaismojumam var nomākt indivīda iekšējos ritmus, tādējādi būtiski ietekmējot viņa garastāvokli un dzīves kvalitāti.
Laika pavadīšana dabā var būtiski ietekmēt citas svarīgas darbības, ko cilvēks veic. Atrodoties saskarsmē ar zaļu zāli, kokiem, vai citiem elementiem, kas ir zaļā krāsā, indivīds var palīdzēt sev mazināt depresijas simptomus, vairot enerģiju un uzlabot vispārējo pašsajūtu un labklājību. Glāzgovas universitātē Skotijā veikts pētījums atklāj, ka cilvēki, kuri regulāri iet pastaigās, skrien vai brauc ar divriteni dabā, ir pakļauti zemākam garīgo traucējumu riskam nekā tie, kuri ar fiziskām aktivitātēm nodarbojas sporta zālē vai mājās.
Ir saprotams, ka atsevišķās dienās pavadīt ilgāku laiku brīvā dabā var likties neiespējami. Svarīgākais ir nepadarīt ilgstošu, pasīvu atrašanos mājās par ieradumu. Der atcerēties, ka pat 20 minūtes dienā ārpus mājas var iedarboties kā sava veida terapija ķermenim un prātam, uzlabot garastāvokli, pašsajūtu un vairot darba produktivitāti.
Visam, arī mājās būšanai, ir savs mērs, tāpēc, ja jūtat, ka jau vairākkārt esat nodomājis “Kur gan varētu aiziet vai aizbraukt?” vai, redzot reklāmā smaidīgu skrienošu cilvēku, jūsos rodas vēlēšanās skriet vai kā citādi aktīvi sevi nodarbināt, vērts uzzināt vairāk par interesējošo un varbūt kādu brīdi pavadīt ārpus mājas.
Avots: http://www.travelandleisure.com/syndication/bad-to-stay-inside