Lasīšanas laiks: 2 min
Rīgā un Cēsīs maija sākumā ar izrādi un starptautisku darbnīcu viesosies aktīvistu un mākslinieku kolektīvs “Dumpīgās iztēles laboratorija” (Francija/Lielbritānija), informē aģentūra BNS.
Ģertrūdes ielas teātrī 5. un 6.maijā notiks izrāde “Mēs nekad agrāk te neesam bijuši”, bet Ruckas mākslas un rezidenču centrā Cēsīs no 7. līdz 10.maijam plānota starptautiskā darbnīcā “Māksla, aktīvisms un klimata izmaiņas”.
“Dumpīgā iztēles laboratorija” – brits Džons Džordans, francūziete Izabella Fremo un viņu līdzgaitnieki visā pasaulē – rīko radikālas, mākslas un prieka cauraustas pretošanās akcijas, protestējot pret lielvaru “strausa politiku” attiecībā uz klimata izmaiņām, globālo ekonomikas kursu, sociālo nevienlīdzību, varas ideoloģiju. Tieši un nesaudzīgi viņi vēršas arī pret mākslas institūcijām un festivāliem, aicinot skaidrot to mākslinieciskās misijas samērojamību ar savu sponsoru politiku. Džordans ir viens no atraktīvo protesta kustību “Atdodiet ielas” un “Slepenā nemierniecisko dumpinieku – klaunu armija” iniciatoriem Lielbritānijā, kas izmainīja protestu kultūru un drīz vien izvērtās par globālām kustībām visā pasaulē.
“Mēs nekad agrāk te neesam bijuši” ir autobiogrāfiska izrāde–lekcija, kurā Džordans dalās 20 gadu ilgajā aktīvista pieredzē un jautā, kā tagad iespējams saglabāt drosmi un rīcības spēju. Izrādē cieši savijas viņa personīgais stāsts ar mākslinieciskā aktīvisma neseno vēsturi. Tajā mijas grēksūdzei raksturīga intīma atklātība, informatīvai lekcijai tuva stilistika, maģiski triki un “Skype” sarunas ar ekonomikas antropologu Deividu Grēberu, “Šoka doktrīnas” autori, pētniecisko žurnālisti Naomi Kleinu un citiem nozīmīgiem mūsdienu domātājiem.
Biļetes uz izrādi iespējams iegādāties “Biļešu paradīzes” tīklā.
Pēc izrādēm Rīgā mākslinieki dosies uz Cēsīm, kur Ruckas muižā vadīs četru dienu ilgu starptautisku meistardarbnīcu “Māksla, aktīvisms un klimata izmaiņas”. Tā ir domāta ikvienam interesentam neatkarīgi no profesionālās darbības jomas, bet īpaši aicināti radošo profesiju pārstāvji, vides un klimata speciālisti un aktīvisti.
Pieteikties darbnīcai iespējams līdz 10. aprīlim, sūtot īsu motivācijas vēstuli angļu valodā zane@theatre.lv.
Projektu rīko Latvijas Jaunā teātra institūts, un tā ir Eiropas projekta “Imagine 2020: māksla un klimata izmaiņas” aktivitāte, kuru atbalsta ES programma “Kultūra””un Valsts kultūrkapitāla fonds.